کد خبر 355863

پول نفت را به خودمان بدهند، به هر نفر چقدر می‌رسد؟

چرا مردم ایران، با وجود منابع سرشار خدادادی، نمی‌توانند مانند کشورهای کوچک حاشیه جنوبی خلیج فارس با عایدی فروش نفت زندگی مرفهی داشته باشند؟

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، بسیاری از مردم، برآوردهایی از میزان عایدی نفت دارند. اغلب این‌طور می‌اندیشند که اگر پول نفت میان مردم تقسیم شود، رقم قابل‌توجهی به هر نفر می‌رسد و همه در رفاه زندگی می‌کنند، برای تأیید این تداعی، سطح رفاه مردم حاشیه جنوبی خلیج فارس مانند امارات، عربستان، قطر، بحرین و کویت را مثال می‌زنند. اما آمار و ارقام نشان می‌دهد واقعیت جز این است، به این ترتیب:

فرض کنیم ایران ــ در شرایط غیرتحریمی ــ بتواند حدود 2 میلیون بشکه نفت صادر کند (این رقم در شرایط تحریم تقریباً نصف می‌شود).

2 میلیون بشکه در 365 روز = 730 میلیون بشکه صادرات سالیانه نفت

730 میلیون بشکه در 70 دلار (قیمت هر بشکه) = 51100 میلیون دلار (51 میلیارد دلار) عایدی دلاری سالانه صادرات نفت

فرض کنید دولت تمام ارز را به‌قیمت نیمایی بفروشد:

51100 در 8000 تومان (قیمت ارز نیمایی) = 408.8 هزار میلیارد تومان (کل عایدی ریالی صادرات نفت یک سال)

خب؛ بیایید این رقم را بین مردم تقسیم کنیم، جمعیت ایران اکنون حدود 83 میلیون نفر است؛

408.8 هزار میلیارد تومان تقسیم بر 83 میلیون نفر = 4.925.301 میلیون تومان (سرانه هر نفر در سال)

و با تقسیم بر 12، سرانه‌ی هر نفر 410 هزار تومان خواهد بود.

نکته مهم: اکنون،‌ در شرایط تحریم، صادرات نفت ایران زیر یک میلیون بشکه در روز است، به این ترتیب، رقم سرانه هر نفر از نفت، مبلغی کمتر از 200 هزار تومان در ماه خواهد بود ــ که طبیعتاً برای یک زندگی مرفه، به‌سبک شیخ‌نشین‌های خلیج فارس کافی نیست. این کشورها، جمعیتی به‌مراتب کمتر (در حد چند درصد ایران)، و سهم بیشتر از فروش نفت دارند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • محمد
  ۱ ۰

  درآمد نفتى مى بايستى صرف ايجاد مشاغل٬ صرف صنايع٬ کشاورزى و زيرساخت هاى ضرورى کشور مى شد تا ايجاد ثروت نمايد که تا کنون نشده است و سالهاى متمادى است که اين درآمد به هدر رفته است.

 • امیر
  ۱ ۰

  اولا چرا ارز نیمایی 8 تومن حساب کردی همین الان 10 تومنه دوما باید با ارز ازاد حساب کنی سوما 2 میلیون بشکه نیست و اخرین بار 2.5 میلیون بشکه بود و رابعا به جز نفت گاز و معادن هم حساب کنی به هر نفر راحتی ماهی 1.5 میرسه و یک خانواده 4 نفره ماهی 6 میلیون درامدش میشه خدا بده برکت

 • عادی
  ۱ ۰

  نویسنده مطلب غافل از اینست که علاوه بر صادرات ۲ میلیون بشکه ای (۱ میلیون در شرایط تحریم)، حداقل ۲ میلیون بشکه نفت و معادل ۵ میلیون بشکه گاز مصرف داخل است، که پول آنرا هم باید به طور مساوی به خود مردم (همه ۸۳ میلیون نفر) بدهند، اما در عوض همه سوبسیدهای دیگر را بر دارند (اما عوارض گمرکی را نیز مانند شیخ نشین دبی به صفر برسانند و فقط مالیات ارزش افزوده دریافت شود). در آنصورت ماهانه به هر ایرانی ۲۵۰ دلار (با قیمت آزاد معادل ۴ میلیون تومان) میرسد.

 • محمد
  ۲ ۰

  دوست گرامی چرا زمانی که نفت رو 110 دلار می فروختید یادی از مردم نکردید.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  نویسنده محترم مخاطبین را بیسواد فرض کردند.

 • ن . د
  ۰ ۰

  کارشناس عزیز لطف کنید در تمام اعداد تون 40 سال حکومت پر شکوه را اضافه کنید بعد سهم هر ایرانی را محاسبه کنید همچنین درکنار نفت گاز ، میعانات ، طلا ، مس ، زغال سنگ ، محصولات پتروشیمی و ..... را هم حساب کنید