کد خبر 334395

افول ستاره نفت نروژ

نروژ معروف است به آرام‌ترین و قابل پیش‌بینی‌ترین منطقه صنعت نفت جهان ولی اخیراً پر از شگفتی بوده است.

به گزارش بلومبرگ، طی بدترین رکود این نسل بین سال‌های 2014 تا 2016، تولید نفت بدون اعتنا به کاهش قیمت آن بالا رفت. اخیراً با بازگشت تولید نفت خام به سطح بالای چند ساله، مشکلاتی به وجود آمده است‌.  شرکت نفت نروژ حالا انتظار دارد تولیدش 60 میلیون بشکه پایین‌تر از پیش بینی قبلی برای سال جاری باشد و به پایین‌ترین سطح طی 31 سال برسد یعنی 800 هزار بشکه در روز کمتر از حد انتظار.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تعادل، چالش‌های فعلی روی سکوها و زیر بستر دریا و تأخیر در تولید در سال گذشته، بر تولید 2019 تاثیر می‌گذارد.  وینترشال ماریا یک نمونه‌ از میدان‌های نفتی است که طبق انتظار کار نکرده‌اند.

شرکت ملی نفت نروژ قبل از به روز رسانی اطلاعات در فوریه یا مارس، اطلاعات دیگری نداد. نایب‌رییس واحد وینترشال نروژ تأکید کرد که میدان نفتی ماریا کمتر از حد پیش بینی شده تولید کرده است، ولی مقدار آن را مشخص نکرد.  یکی از میادین نفتی که آغاز به کارش با تاخیر همراه بوده، اوزبرگ وستفلنکن در اکویینر است که به جای سه ماهه دوم سال گذشته، در اکتبر به بهره‌برداری رسید.

هم مقامات و هم شرکت‌ها ممکن است در مورد تصورشان از ذخایر و نرخ تولید میادین خاصی بیش از حد خوشبین بوده باشند. شرکت ملی نفت نروژ به تازگی اعلام کرد که شرکت اسپریت انرژی پیش بینی خود را از ذخایر نفتی میادین اودا به خاطر شروع تولید در ماه مارس، 30 درصد معادل 33 میلیون بشکه پایین آورده است. پس از کاهش قیمت نفت در 2004، شرکت‌های نفتی که برای بالا بردن سود دهی تحت فشار بودند، هرکاری توانستند برای کاهش هزینه‌ها و یافتن راه‌حل‌هایی برای بالا بردن منافعشان انجام دادند. برخی پیش‌بینی‌های بسیار خوش‌بینانه‌ای از تعداد بشکه‌هایی که می‌توانند تولید کنند داشتند.

میدان اودا نمونه‌ای از یک توسعه کوچک است که نقشی فزاینده در پروژه خطوط لوله نروژ دارد چون دریای شمال حوزه نفتی بالغ‌تری است و کاوش در دریای آرکتیک بارنتز همچنان ناامیدکننده است. مشکل میادین کوچک این است که اپراتور اطلاعات کمی از ذخایر زیر بستر دریا دارد. در میادین بزرگ‌تر چاه‌های بسیار بیشتری برای تصمیم‌گیری وجود دارد ولی در یک میدان کوچک تصور می‌شود یک چاه کافیست و ناگهان نفتی تولید نمی‌کند.

کاهش سریع تولید نفت نروژ موقتی است. این کشور در 2020 شاهد افزایش قابل توجهی در تولید خود خواهد بود و دلیل آن هم آغاز تولید از میدان یوهان سوردراپ در نوامبر سال جاری است.

با 3.2 میلیارد بشکه ذخایر نفتی و تولید 440 هزار بشکه در روز در فاز اول، میدان نفتی دریای شمال در 2020 شاهد بزرگ‌ترین افزایش سالانه تولید نفت از 1980 خواهد بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر