کد خبر 332944

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

اظهارات وزیر نیرو در تخصیص آب به اصفهان/کیفیت آب شرب خط قرمز است!

طبق گفته وزیر نیرو تخصیص آب به استان اصفهان قانونی و مصوب سال ۱۳۶۱ است. وی همچنین در خصوص مشکلات آب مردم خوزستان نیز گفت: ممکن است زمانی رودخانه‌ها سیلاب و آب کدر شود ، اما کیفیت آب آشامیدنی خط قرمز ما است!

اقتصادآنلاین - مریم علیزاده؛ اردکانیان وزیر نیرودر حاشیه نشست هیئت دولت گفت: سال آبی خوبی داشته ایم، عمده بارش‌ها در استان خوزستان  و نسبت به سال گذشته حدودا پنج برابر بوده است.

اردکانیان اشاره کرد: از هفته‌های گذشته برای تسکین سیلاب‌هایی که وارد مخازن سدهای بزرگ می‌شود، برنامه‌ریزی صورت گرفته، که ورودی آب به مخزن سد کرخه شش هزار و ۸۰۰ متر مکعب در ثانیه بوده است. این رقم برای سد دز پنج هزار و ۳۰۰ متر مکعب در ثانیه است.

وزیر نیرو اظهار داشت:  سال آبی 98-97 به لحاظ میزان بارش‌ها بسیار خوب بوده است.

اردکانیان ادامه داد: طبیعی است هر جا در مسیر طبیعی رودخانه تعرض داشته باشیم، آب حق خود را پس می‌گیرد. 

او درباره مشکلات آب آشامیدنی مردم خوزستان اعلام کرد:  ممکن است زمانی رودخانه‌ها سیلاب و آب کدر شود ، اما کیفیت آب آشامیدنی خط قرمز ما است! هر جا لازم باشد قطعی موقت آب خواهیم داشت تا تعمیرات لازم را انجام دهیم. در این مدت آب آشامیدنی با کیفیت را از طریق دیگر به مردم می‌رسانیم اما در حال حاضر در این وضعیت قرار نداریم.

اردکانیان درباره تاثیر این بارش‌ها بر افزایش روان آب‌ها، گفت : وقتی منطقه‌ای برای سالیان پیاپی دچار خشک‌سالی می‌شود رطوبت خاک کاهش می‌یابد. اگر نزولات زیاد شود، ابتدا صرف جبران رطوبت از دست رفته خاک شده و وقتی خاک اشباع شد، روان آب شکل می‌گیرد. در حال حاضر به همین دلیل تناسب میان افزایش نزولات و افزایش روان آب‌ها وجود ندارد آن‌ها بیشتر نشده است، اما به هر حال در وضعیت بهتری نسبت به سال گذشته قرار داریم.

وی در ادامه افزود: بنا بر تاکید رئیس جمهور وزارت نیرو موظف است که سال آینده را در مورد آب و برق بر اساس میزان بارش‌های سال قبل پیش‌بینی کند و برنامه‌ریزی ها بر این اساس انجام شود، مردم هم باید صرفهجویی ها را بیشتر کنند تا در تابستان مشکلی بابت قطعی برق نداشته باشیم.

وزیر نیرو درباره انتقال آب از خوزستان به اصفهان و اختلافات پیش آمده میان این دو استان، گفت : تخصیص آب بر اساس قانون توزیع عادلانه آب مصوب ۱۳۶۱ انجام می‌شود.

 در این قانون مشخص کرده است که مسئولیت تخصیص آب بر عهده وزارت نیرو است و تمامی طرح‌های انتقال آب با مجوز تخصیص انجام می‌شود.

 ولی مشکل ما این است که در دوره خشکسالی قرار داریم.  در برخی از مناطق کشت‌ها از الگوی مناسبی پیروی نمی‌کنند و هنوز هم یک طرح آمایش سرزمینی مصوب و جامع در اختیار نداریم و هر تشکل و ارگانی برای خود طرح آمایش سرزمینی را داراست. البته وعده سازمان برنامه و بودجه این است که این مشکل تا حداکثر تابستان پیش رو حل شود.

وی در پایان بیان کرد: در مورد مناطقی که سوال شد، دولت شورای عالی آب را موظف به تشکیل کار گروهی برای احیای زاینده رود و توسعه کمی و کیفی کارون کرده است. با مشارکت دستگاه‌های مرتبط و برنامه‌ریزی های انجام شده تردید ندارم که در این زمینه مشکل جدی نخواهیم داشت. با مدیریت مصرف، زمینه بروز مشکل حتی در خشکسالی نداریم یا مشکل به حداقل می‌رسد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر