کد خبر 323609

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

رشوه ۲۱ساله پیش، کار دست توتال داد

عصر روز گذشته توتال به سبب رشوه بر ای اخذ قرارداد با ایران به یکی از مقامات رسمی ایران مکلف به پرداخت ۵۰۰ هزار یورو جریمه شد. پیش از این نیز در سال ۲۰۱۳ نیز در موقعیتی مشابه، توتال به دلیل پرداخت رشوه، جریمه شده بود.

به گزارش اقتصادآنلاین عصر جمعه دادگاهی در پاریس، شرکت توتال را به اتهام پرداخت رشوه در 21 سال پیش به یکی از مسولان ایرانی در خصوص عقد قرارداد، به پرداخت 500 هزار یورو جریمه کرد.

این در حالی است که به نقل از رویترز گفته می شود توتال برای دریافت قراردادهایی در سال ۱۹۹۷ میلادی در ایران، حدود ۳۰ میلیون دلار رشوه پرداخت کرده بود. در این گزارش آمده است، این مبالغ تحت پوشش «قرارداد مشاوره» برای تسهیل یک توافق در میدان گازی پارس جنوبی پرداخت شده بود. با وجود محکومیت توتال در این پرونده، دادگاه درخواست دادستان‌ برای توقیف ۲۵۰ میلیون یورو از دارایی‌های توتال را رد کرد، این مبلغی است که برآورد شد توتال از محل فعالیت‌های خود در ایران کسب کرده است.

شرکت توتال بعد از انتشار حکم دادگاه، در عین تکذیب پرداخت رشوه اعلام کرد که از آنجایی که هیچ یک از افراد مورد تحقیق در این پرونده در قید حیات نیستند، موضوع را پیگیری نمی کند. «پاتریک پویان» رئیس این شرکت در بیانیه‌ای نوشت: هر کس که کریستوفر دی مارگاری (رئیس وقت توتال در زمان انعقاد قرارداد) را بشناسد، می‌داند که او به هیچ وجه خود را درگیر فساد نمی‌کرد.

وی ادامه داد: با این وجود و با توجه به شرایط خاص این پرونده که پیشتر در آمریکا داوری شده بود و هیچ یک از افراد نام برده، قادر به دفاع از خود نیستند، توتال قصدی برای پیگیری ندارد. این شرکت پنج سال پیش نیز در پرونده ای مشابه و اتهام دور زدن تحریم‌های ایران، با دادگستری آمریکا به مصالحه رسیده و نزدیک به 400 میلیون دلار جریمه به نهادهای قضایی این کشور پرداخت کرده بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    اون وقت اون مقام رسمی این ور کی بوده؟ اوشون هم در قید حیات تشریف ندارند؟