کد خبر 290926

وزیر نیرو:

۵۲طرح نیمه‌تمام صنعت آب‌و‌برق آماده واگذاری است

وزیر نیرو اعلام کرد: ۵۲ طرح نیمه تمام آب، برق و فاضلاب به ارزش حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان آماده واگذاری به بخش خصوصی است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، «رضا اردکانیان» در حاشیه برگزاری نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ادامه داد: علاوه بر ۲۵ طرح نیمه تمام، قرارداد ۲۶ طرح مربوط به آب و فاضلاب شهری نیز به ارزش حدود یک هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان برای همکاری با بخش خصوصی آماده واگذاری است.
وی توضیح داد سازوکار واگذاری این طرح‌ها در آیین نامه اجرایی تبصره ۱۹ قانون بودجه سال ۱۳۹۷ تببین شده است و با همکاری نزدیک سازمان برنامه و بودجه، در حال شکل دادن هیات واگذاری طرح‌ها هستیم و از بخش خصوصی نیز دعوت می‌کنیم هر چه زودتر در جریان جزییات این طرح‌ها و روش‌های واگذاری آن قرار بگیرند.
اردکانیان تاکید کرد واگذاری سهم نیروگاه‌ها به بخش خصوصی بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی دنبال می‌شود و بخش قابل توجهی از آن واگذار و تعداد دیگری نیز آماده واگذاری است.
بررسی طرح های راه اندازی شده در صنعت آب و برق نشان می دهد از آغاز دولت یازدهم تا شهریور ۱۳۹۶، بیش از چهار میلیارد دلار طرح به بهره برداری رسید که سه میلیارد و ۵۵۵ میلیون دلار از آن مربوط به نیروگاه های حرارتی بزرگ، ۲۱۱ میلیون دلار مربوط به انرژی های تجدیدپذیر، ۳۴۸ میلیون دلار مربوط به مولدهای مقیاس کوچک و ۷۰ میلیون دلار نیز مربوط به طرح های آب و فاضلاب است.
با بهره برداری از این طرح ها، پنج هزار و ۱۳۸ مگاوات به ظرفیت تولید برق در نیروگاه های حرارتی بزرگ، نیروگاه های تجدیدپذیر و مولدهای مقیاس کوچک اضافه شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر