کد خبر 269950

برق گران نشود، احتمال جیره‌بندی هست

رئیس هیات مدیره سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق گفت: در صورت اصلاح نشدن تعرفه‌های برق، اگر امسال خاموشی نداشته باشیم، سال آینده و سال‌های بعد حتماً با خاموشی روبرو خواهیم شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از میزان، محمدعلی وحدتی رئیس هیات مدیره سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق امروز در نشستی اظهار کرد: در حال حاضر طلب تولیدکنندگان برق از وزارت نیرو ۲۵ هزار میلیارد تومان است که به دلیل تاخیر در پرداخت این رقم، تعمیرات اساسی در برخی از نیروگاه‌ها انجام نشده است که این مساله قطعا مشکلاتی را به دنبال خواهد داشت.

وی با بیان اینکه ۶۰ درصد برق مصرفی کشور توسط نیروگاه‌های غیردولتی تامین می‌شود، خاطرنشان کرد: برنامه دولت این است که سهم بخش خصوصی را در تامین برق به ۸۰ درصد برساند.

وی با تاکید بر این که دولت خریدار اصلی برق تولیدکنندگان بخش خصوصی است، اظهار کرد: این در شرایطی است که پرداخت مطالبات تولیدکننندگان برق توسط دولت به موقع انجام نمی‌شود و این موضوع فشاری سنگین به نیروگاه‌های غیردولتی وارد می‌کند.

رئیس هیات مدیره سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق با بیان اینکه دولت بابت این تاخیر‌ها خسارتی پرداخت نمی‌کند، تصریح کرد: این در حالی است که دستگاه‌های دولتی بابت دریافت طلب خود از بخش خصوصی خسارت دریافت می‌کنند و اکنون در همین رابطه سه تن از نیروگاه داران ممنوع الخروج شده و حکم ضبط اموال آن‌ها صادر شده است.

به گفته وحدتی نیروگاه‌ها در فصل‌های کم باری که مصرف برق کاهش می‌یابد، به تعمیرات اساسی واحد‌ها می‌پردازند، اما در شرایطی که مطالبات آن‌ها پرداخت نشده است، نیروگاه‌های خصوصی حتی نمی‌تواننند حقوق کارکنان خود را پرداخت کنند. مشکل تامین نقدینگی سبب شده آن‌ها نتوانند تعمیرات اساسی واحد‌های نیروگاهی را طبق برنامه انجام دهند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: تعویق تعمیرات اساسی به ذاته باعت کاهش تولید نمی‌شود، اما ممکن است در زمان اوج مصرف منجر به خروج واحد‌های نیروگاهی از مدار تولید شود؛ در این صورت، کاهشی پیش بینی نشده در میزان تولید نیروگاه‌ها خواهیم داشت.

وحدتی با بیان اینکه تعرفه‌های خرید برق از نیروگاه‌های خصوصی در چهار سال اخیر نه تنها افزایش پیدا نکرده بلکه از هر کیلووات ساعت ۴۴۴ ریال به ۴۰۶ ریال کاهش پیدا کرده است، اظهار کرد: در صورت اصلاح نشدن تعرفه‌های برق، اگر امسال خاموشی نداشته باشیم، سال آینده و سال‌های بعد حتماً با خاموشی روبرو خواهیم شد.

وی با اشاره به پرداخت مطالبات نیروگاه داران از طریق اسناد خزانه اسلامی، عنوان کرد: حجم مطالبات فعالان این بخش از دولت بسیار بیشتر از حدی است که دولت بتواند با اوراق خزانه اسلامی آن‌ها را تسویه کند.

رئیس هیات مدیره سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق با تاکید بر اینکه تولیدکنندگان برق طبق قانون می‌توانند معاملات دوجانبه با مصرف کنندگان عمده برق امضا کنند و برق تولیدی خود را به آن‌ها بفروشند، گفت: این قرارداد‌ها امضا شده است، اما اکنون کل معاملات دوجانبه متوقف شده و نیروگاه‌ها ملزم شده اند که برق تولیدی خود را فقط به دولت عرضه کنند.

وحدتی با اشاره به صادرات برق به کشور‌های همسایه افزود: ایران به کشور‌های افغانستان، پاکستان، عراق و ترکیه برق صادر می‌کند که البته صادرات برق به دلیل مطالبات ۲۰۰ میلیون یورویی وزارت نیرو فعلا متوقف شده است.

به گفته رئیس هیات مدیره سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق، صادرات برق از نظر قانونی به بخش خصوصی واگذار شده، اما عملا چنین اتفاقی نیفتاده است. البته دریافت بخشی از وجوه برق صادراتی به عهده تولیدکنندگان قرار گرفته است که این امر هزینه‌های انتقال پول را به فعالان بخش خصوصی تحمیل می‌کند. به عنوان نمونه، ما برای دریافت و انتقال ۱۰۰ دلار، باید ۱۰ دلار هزینه کنیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر