{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 265843

وزیر نیرو گفت: با توجه به وضعیت بارشها در تابستان سال جاری پیش بینی می شود ۳۳۴ شهر با جمعیت حدود ۳۵ میلیون نفر در معرض تنش آبی قرار بگیرند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، رضا اردکانیان روز شنبه در نشست مدیران ارشد دولت تدبیر و امید در سالن اجلاس سران افزود: براساس بررسی ها 165 شهر با جمعیت 10.5 میلیون نفر در وضعیت زرد، 62 شهر در وضعیت نارنجی با جمعیت 6.8 میلیون نفر و 107 شهر در وضعیت قرمز با جمعیت 17.2 میلیون نفر در معرض تنش آبی قرار خواهند داشت.

وی ادامه داد: در 50 سال گذشته وارد چرخه های بلند خشکسالی شدیم و البته امسال سخت ترین سال اس اما اینطور نیست که قابل مدیریت نباشد.

وزیر نیرو اظهار داشت: باید توجه داشت که خشکسالی می تواند یک فرصت باشد و با نگاهی به شیوه مصرف باید ذهن خود را متوجه تامین آب جدید نکنیم.

اردکانیان گفت: در طول 50 سال گذشته در میانگین 10 ساله بارش در کشور از رقم 250 میلی متر به 217 میلیمتر رسیده ایم و این در حالیست که میانگین دمای کشور با افزایش چهار دهم سیلسیوس در هر دهه مواجه بوده ایم.

وی این سوال را مطرح کرد که آیا با روند موجود کاهش بارش ها، گرم شدن کشور، افزایش جمعیت و توسعه شهر نشینی و افزایش مصرف انرژی آیا می توان بدون تغییر در شیوه های مصرف آب به زندگی و توسعه متوازن و پایدار کشور ادامه داد؟

وزیر نیرو تشکیل کارگروه ملی سازگاری با کم آبی، دسترسی به موقع شرکت های آب و برق به منابع داخلی، همکاری سازمان های مصرف کننده در مدیریت مصرف برق، پرهیز از تشدید تنش ها بر سر رقابت بر برخورداری از منابع آب نزد افکار عمومی را از راهکارهای مدیریتی برشمرد.

اردکانیان همچنین تعیین چگونگی توزیع کمبود آب بین مصارف مختلف، برنامه ریز و هماهنگی لازم برای انطباق الگوی کشت مناسب، پشتیبانی از تدابیر استان ها در جلوگیری از بروز مشکلات وتعارضات اجتماعی، اجرای سیاست های وزارت جهاد کشاورزی برای کنترل سطح زیر کشت ، تحویل حجمی آب برای همه مصارف کشاورزی و کاهش مصرف آب فضای سبز به میزان 30 درصد نسبت به سال گذشته و تعیین تعرفه مصارف مازاد بر الگوی مصرف آب شرب را از برنامه های عملیاتی این وزارتخانه عنوان کرد.

وی تصریح کرد: دورانی که با آن مواجه هستیم، روند معکوس نخواهد داشت و تلاش می کنیم تا آب به موضوع میان بخشی تبدیل شود و با همکاری نزدیک همه اعضای دولت باید شیوه مصرف را به گونه ای اصلاح کنیم که باشرایط موجود جمعیتی و بیشتر از آن بتوان کشور را از نظر منابع آبی مدیرت کرد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری