کد خبر 198664

چیت‌چیان: قیمت آب و برق باید واقعی شود

وزیر نیرو گفت: با توجه به اینکه صنعت آب و برق این امکان را دارد تا برای انجام تمام فعالیت‌های خود اتکا به منابع دولتی را به صفر برساند، لازم است که هزینه خدمات از مشترکان دریافت شود و در دولت دوازدهم به سمت واقعی شدن قیمت‌ها پیش برویم.

حمید چیت‌چیان امروز در آیین افتتاحیه تصفیه‌خانه فردیس با بیان اینکه به شرط پذیرش دولت برای منطقی شدن قیمت‌های آب و برق می‌توان خدمات وسیعی را ارائه کرد، ادامه داد: دولت تا چه زمانی می‌خواهد متکی به درآمدهای ناشی از فروش نفت باشد و با فروش نفت تصفیه‌خانه و نیروگاه بسازد. در این شرایط لازم است که از منابع بخش خصوصی استفاده بیشتری شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، وی ادامه داد: اگر این مسئله را بپذیریم که وزارت نیرو می‌تواند هزینه‌های خود را از طریق فروش منطقی آب و برق تامین کند، قطعا می‌توان منابع زیادی را از سوی بخش خصوصی داخلی و خارجی جذب کرد.

وی با اشاره به اقدامات دولت یازدهم در راستای استفاده از کمک‌های بخش خصوصی عنوان کرد: بیش از ۶۰۰۰ میلیارد تومان از پروژه‌ها و طرح‌هایی که اجرای آن جزو وظایف حاکمیتی بود، در دولت تدبیر به دست توانمند بخش خصوصی قرار گرفت که این مسئله نیز تاثیرات بسیار خوبی را در پی داشت.

به گفته وی نباید تصور کنیم که اگر قیمت‌ها کمی افزایش پیدا کند برای مردم مشکلاتی به وجود می‌آید چرا که با واقعی شدن قیمت‌های آب و برق می‌توان اشتغال زیادی را به وجود آورد همچنین می‌توان با اجرای پروژه‌های بیشتر آب و فاضلاب به دنبال توسعه سلامت، بهداشت، درآمد و به طور کلی رفاه بیشتر کشور شد.

وی تصریح کرد: بحث قیمت خدمات که به یک مانع برای توسعه مبدل شده است، باید برداشته شود. چرا که می‌توان قاطعانه گفت که اگر به این مسئله توجه شود، در دولت دوازدهم شاهد یک جهش بسیار قابل قبول در فعالیت‌های آب و برق نسبت به دولت قبل خواهیم بود.

وی با اشاره به اهمیت مسئله آب برای کشور عنوان کرد: با توجه به حساسیت‌های موجود برای این مایه حیات باید در نوع مصرف دقت زیادی وجود داشته باشد. به گونه‌ای که برای قطره قطره این مایع برنامه‌ریزی شود.

وی ضمن تاکید به این مسئله که باید از هر اقدام و عملی که منجر به آلودگی منابع ابی شود، جلوگیری کرد اظهار کرد: بزرگترین اقدامی که برای حفظ منابع آب ضروری و مهم در نظر گرفته شده، اجرای طرح‌های فاضلاب است چرا که رهاسازی فاضلاب شهری می‌تواند موجب آلودگی منابع آب شود.

وی ادامه داد: اجرای طرح‌های فاضلاب نه تنها از آلوده شدن منابع آب جلوگیری می‌کند، بلکه می‌توان با استفاده از پساب فاضلاب صرفه‌جویی زیادی را انجام داد.

وی تصریح کرد: اجرای طرح‌های فاضلاب یکی از ارکان بسیار مهم برای سلامتی جامعه است چرا که این مسئله نه‌تنها موجب ایجاد سلامتی در کشور می‌شود بلکه یکی از شاخصه‌های بزرگ توسعه‌یافتگی است.

وی با اشاره به وضعیت پردیس گفت: این مجموعه در ابتدا برای ۸۰ هزار نفر جمعیت آغاز به کار کرد اما در روند کار در ابتدا ۵۰ هزار نفر دیگر و در مرحله بعدی ۳۳۰ هزار نفر دیگر به این مجموعه اضافه شدند و این در شرایطی بود که به زیرساخت‌های آب و فاضلاب این منطقه توجهی نشد.

وی تاکید کرد: برای استقرار جمعیت در مراکز صنعتی، شهرک‌های کشاورزی و شهری یکی از اصلی‌ترین مسائلی که باید به آن توجه شود، وجود منابع آب و مسئله محیط زیست است و موضعی که در گذشته به آن توجه نشد و مشکلاتی را به وجود آورد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • نسرين
  ۱۱ ۲

  حقوق هاي كارمندي كي واقعي ميشه؟؟؟؟

 • ناشناس
  ۸ ۱

  این یعنی اینکه آب و برق بازم گرونتر میشه

 • ناشناس
  ۸ ۱

  یعنی گران شود ؟ بابا گلی به جمالت

 • ناشناس
  ۶ ۱

  اون وقت تورم تون هم واقعی میشه ها! از ما کفتن.

 • ناشناس
  ۵ ۱

  چراهمش به فكر گرون كردن هستيد ولي به اين فكر نميكنيد يه كارگر چقدر درامدداره

 • عادل
  ۰ ۰

  من هم موافقم که قیمت آب وبرق واقعی بشه اما به شرطی که هزینه های شرکتهای آب وبرق هم واقعی بشه نیروهای اضافی اوناتعدیل بشن هزینه های اضافی کاهش پیدا کنن واز ریخت وپاش وخرج تراشی کاسته باشه دراون صورت احتمالن حتی هزینه آب وبرق کاهش هم پیدا میکنه!!مشکل ما در بیشتر بخشهای اقتصادی مثل شرکتهای آب وبرق و گاز ومخابرات هزینه های جاری سرسام آور این شرکتها وعدم مدیریت هزینه هاست این شرکتها بی نهایت ولخرج هستند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  قبض آب 35700تومان متر مکعب مصرفی 41 هر متر مکعب 870تومان چر ا آقای چیت چیان بدون مطالعه در صدا و سیما میگه به ازای هر مترمکعب450 تومان داریم از مردم میگیریم باید هزار بگیریم