کد خبر 149074

همکاری ژاپنی ها در طرح مطالعاتی کاهش میزان نفت کوره در پالایشگاه بندرعباس

مدیرعامل پالایشگاه نفت بندرعباس از همکاری ایران و ژاپن در انجام طرح مطالعاتی کاهش میزان نفت کوره در این پالایشگاه خبر داد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل ازایرنا، به نقل از روابط عمومی پالایش نفت بندرعباس، هاشم نامور روز شنبه با بیان این که این پروژه مطالعاتی با مشارکت شرکت های خارجی انجام می شود، افزود: برای انجام این پروژه با شرکت های معتبر خارجی از کشورهای ژاپن، کره و چین مذاکره کردیم و در ماه های اخیر با دو کنسرسیوم متشکل از شرکت های ژاپنی و ایرانی تفاهمنامه ای امضا شد.

وی ادامه داد: اجرای پروژه مطالعاتی کاهش میزان حجم نفت کوره برای افزایش کیفیت فرآورده ها کار بسیار راهبردی و ارزشمندی است که با تلاش همکاران به شکل دقیق و کارشناسی انجام می شود.

نامور، با اشاره به حضور متخصصان داخلی پالایشگاه بندرعباس در اجرای این طرح گفت: پس از پایان مطالعات طرح، بر مبنای نتایج حاصل شده برای شیوه اجرا تصمیم گیری می شود.

وی از مراحل پایانی مطالعات امکان سنجی و تهیه گزارش های توجیه فنی و اقتصادی طرح کاهش میزان نفت کوره این پالایشگاه خبرداد و گفت: با اجرای این طرح مقدار تولید نفت کوره به کمتر از ١٠ درصد و گوگرد موجود در آن نیز به کمتر از یک درصد می رسد.

شرکت پالایش نفت بندرعباس یکی از ٩ شرکت پالایشی کشور است که در فضایی به وسعت تقریبی ٧٠٠ هکتار در کرانه شمالی آب های خلیج فارس و مجاورت شهر بندرعباس احداث و به منظور تامین بخشی از فرآورده های نفتی مورد نیاز کشور و امکان صدور فرآورده های مازاد، در سال ١٣٧٦ مورد بهره برداری قرار گرفت.

همزمان با شرکت پالایش نفت بندرعباس، مطالعات اجرای پروژه کاهش نفت کوره در شرکت های پالایش نفت تهران و تبریز نیز در حال اجراست. 

ظرفیت اسمی پالایشگاه بندرعباس تا پایان تیرماه سال ١٣٨٧، ٢٣٢ هزار بشکه در روز بوده است که با تلاش نیروهای متعهد و متخصص داخلی در مردادماه ١٣٨٧ به ظرفیت ٣٢٠هزار بشکه در روز رسید. 

هم اکنون حدود ١٨ درصد پالایش نفت خام داخل کشور و به تبع آن فرآورده های نفتی مورد نیاز کشور در پالایشگاه بندرعباس تولید می شود.

این شرکت در سال ١٣٩١ با اجرای موفقیت آمیز طرح مبتکرانه، بدون سرمایه گذاری، ٣٠ هزار بشکه در روز خوراک پالایشگاه را افزایش داد و هم اکنون با ظرفیت ٣٥٠ هزار بشکه در روز مشغول فعالیت است.

خوراک این پالایشگاه شامل ٣٠٠ هزار بشکه نفت خام سنگین و ٣٠ هزار بشکه میعانات گازی استحصالی از منابع گازی سرخون و ٢٠ هزار بشکه نفت خام سبک جزیره هنگام است و بیشترین فرآورده های میان تقطیر را تولید می کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری