کد خبر 141979

با تصویب مجلس؛

کارت سوخت حذف شد

مجلس شورای اسلامی با حذف بند ح تبصره ۱۴ قانون بودجه ۱۳۹۵ به بحث‌های مربوط به حذف یا تداوم کارت سوخت پایان داد.

 نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه رسیدگی به لایحه اصلاح قانون بودجه سال 1395 با حذف بند ح تبصره  14 قانون بودجه 1395 با حذف کارت سوخت موافقت کرد.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، مجلس در بررسی جزییات لایحه بودجه 1395 در فروردین ماه سال جاری دولت را مکلف کرده بود حداکثر چهارماه  پس از تصویب این قانون کلیه وسایل نقلیه سبک و سنگین اعم از بنزینی، نفت‌گاز (گازوئیلی) و دوگانه‌سوز را به کارت سوخت مجهز کند و از آن تاریخ، عرضه هرگونه سوخت به کلیه وسایل نقلیه صرفاً با استفاده از کارت مذکور و براساس بندهای زیر انجام می‌پذیرد:

-1 هزینه واگذاری کارت هوشمند سوخت از مالک خودرو دریافت شود.

-2 قیمت انواع سوخت برابر قیمت آنها در پایان سال1394 با رعایت بندهای این تبصره خواهد بود.

-3 در صورتی ‌که وسیله نقلیه با استفاده از کارت سوخت جایگاه و یا مازاد بر سهمیه تعیین ‌شده توسط دولت (سهمیه پایه) سوخت‌گیری کند، بهای سوخت تحویلی براساس قیمت تمام‌شده خواهد بود.

-4قیمت تمام‌شده موضوع این تبصره عبارت است از قیمت تحویل در بندر (فوب) خلیج فارس به اضافه هزینه‌های جانبی شامل ریزش، تبخیر، بیمه، انتقال، حمل، توزیع و عوارض قانونی موضوع جزء(2) تبصره ماده(16) و بند(ج) ماده(38) قانون مالیات برارزش افزوده و نرخ کارمزد مناسب پرداختی به جایگاهداران که توسط دولت تعیین می‌شود.

براساس دیگر مصوب امروز مجلس و براساس اصلاحیه بند ج تبصره 6 لایحه اصلاح قانون بودجه سال 1395، وزارت نیرو از طریق شرکت‌های آبفای شهری سراسر کشور مکلف است علاوه بر دریافت نرخ آب‌بهای ‌شهری، به ازای هر مترمکعب فروش آب شرب مبلغ یکصد و پنجاه (150)‌ ریال از مشترکان آب دریافت و به خزانه‌داری کل کشور واریز کند. صددرصد (100%) وجوه دریافتی تا سقف هفتصد میلیارد (700.000.000.000) ریال از محل حساب مذکور صرفاً جهت آبرسانی شرب روستایی و عشایری اختصاص می‌یابد. اعتبار مذکور براساس شاخص کمبود آب شرب سالم بین استان‌های کشور در مقاطع سه‌ماهه از طریق شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور توزیع می‌شود تا پس از مبادله موافقتنامه بین سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها و شرکتهای آب و فاضلاب روستایی استان‌ها و یا سازمان عشایری هزینه شود. وجوه فوق مشمول مالیات نمی‌شود.

براساس اصلاحیه تبصره 26 لایحه اصلاح قانون بودجه سال 1395، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است 15 هزار میلیارد مانده تسهیلات قرض الحسنه بانکی و رشد مبلغ مزبور را به تفکیک 10 هزار میلیارد ریال به کمیته امداد امام‌خمینی(ره) و سه هزار میلیارد ریال به سازمان بهزیستی با معرفی دستگاههای ذی‌ربط به مددجویان و کارفرمایان طرح‌های اشتغال مددجویی و دو هزار میلیارد ریال در اختیار ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند قرار می‌گیرد تا جهت آزادی زندانیان پرداخت کند. در صورتی‌که هر یک از دستگاههای مشمول نتوانند به هر میزان از سهمیه تسهیلات خود تا پایان آذرماه 1395 استفاده نمایند، سهمیه مزبور به دیگر دستگاه‌های مشمول تعلق می‌گیرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • عامر
  ۱۱ ۴

  خب ...........خدا روشکر

 • ناشناس
  ۱۵ ۷

  من هم به نوبه خود این پیروزی عظیم و قهرمانه دولت تدبیر و امید را به همه ی دوستداران و طرفداران دکتر روحانی ,تبریک میگم.

 • ناشناس
  ۱۰ ۲

  باز چه خوابی برامون دیدن!

 • مردمپرست
  ۷ ۲

  چه عجب ما هم مثل سایر کشور ها با داشتن این همه منابع نفتی وضعمون عادی شد...حالا این دضع تا کی دوام بیاره خدا میدونه....

 • فلك زده
  ۱۰ ۲

  وأي چه خبر خوبي همين يه مشكلو داشتيم كه اون هم با تلاش شبانه روزي مسئولين كاملا برطرف شد اين پيروزي غرور افرين رو به همه تبريك ميگم

 • ناشناس
  ۵ ۱

  راه سوخت قاچاق بی در و پیکر از کشور به خارج راحت تر باز شد حالا سودش به جیب کی میره؟ کسی میتونه حدس بزنه؟بزار ببینم آره شما همین شما بله شما بگو به نظر شما چرا کارت سوخت رو حذف کردن؟ نمیتونستن فقط قیمت بنزین رو ثابت نگه دارن؟حالا هزینه کارتی کردن این همه پمپ بنزین سراسر کشور و تعویض اونها برای چی بود؟ببینم شما میتونین بگین؟

 • رضا
  ۵ ۴

  سلام بلاخره یک کار درست انجام شد

 • ناشناس
  ۴ ۰

  این همه صرف بودجه برای ساخت کارت و تبدیل پمپ بنزینها به این سامانه ،این همه ورود استرس اوایل شروع طرح،این کار هم مثل کابقی کارها بدون مدیریت انجام شد،یک نفر یک روز صبح یک طرح داد نفر دیگر یک مدت بعد دستور برچیده شدن آن.... این است مدل مدیریت ایرانی...

 • عسگر
  ۰ ۰

  تنها راه اصلاح امور مملکت 10 ساله شدن دوره های ریاست جمهوری و مجلس ، برنامه ریزیهای بلند مدت ، تعهد به اجرا برنامه ها از سوی همه و برخورد شدید با نقض کنندگان برنامه است تا شاهد چنین سو مدیریتها و تصمیمات فی البداهه ... نباشیم ....