سی ان بی سی بررسی کرد؛

افزایش ۰.۷۵واحد درصدی نرخ بهره فدرال در راه است / آیا سرعت افزایش نرخ بهره کاهش می یابد؟

انتظار می رود که فدرال رزرو امروز چهارشنبه، نرخ بهره را ۰.۷۵ واحد درصد افزایش اما در عین حال نشان دهد که می تواند میزان افزایش نرخ بهره را از ماه دسامبر کاهش دهد.

افزایش ۰.۷۵واحد درصدی نرخ بهره فدرال در راه است / آیا سرعت افزایش نرخ بهره کاهش می یابد؟

اقتصادآنلاین – اکرم شعبانی؛ به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، بازارها برای چهارمین افزایش ۰.۷۵ واحد درصدی متوالی آماده شده‌اند و سرمایه‌گذاران پیش‌بینی می‌کنند که فدرال رزرو پیش از پایان چرخه افزایش نرخ در ماه مارچ، سرعت افزایش نرخ بهره را کاهش دهد.

مایکل گپن اقتصاددان ارشد ایالات متحده در بانک آمریکا گفت: ما فکر می‌کنیم که آنها فقط برای رسیدن به نقطه پایانی سرعت گرفته‌اند. در نتیجه انتظار داریم در جلسه ماه جاری فدرال رزرو نرخ بهره ۰.۷۵ واحد درصد افزایش یابد اما در عین حال فکر می‌کنیم که آنها فضا را برای کاهش سرعت افزایش نرخ بهره از ماه دسامبر باز خواهند کرد.

گپن تصریح کرد: انتظار می‌رود جروم پاول رییس فدرال رزرو در جلسه مطبوعاتی امروز چهارشنبه خود نشان دهد که فدرال رزرو در مورد کاهش سرعت افزایش نرخ بهره بحث کرده اما به آن متعهد نیست. او انتظار دارد که فدرال رزرو در دسامبر نرخ بهره را نیم درصد افزایش دهد.

به گفته وی جلسه نوامبر واقعا درباره نوامبر نیست. آنها تقریبا درباره ماه دسامبر صحبت خواهند کرد. او انتظار دارد فدرال رزرو تا بهار نرخ بهره را به سطح ۴.۷۵ تا ۵ درصد افزایش دهد و این نرخ نهایی یا نقطه پایانی آن خواهد بود. افزایش ۰.۷۵ واحد درصدی در روز چهارشنبه، محدوده نرخ وجوه فدرال را به ۳.۷۵ تا ۴ درصد از محدوده صفر تا ۰.۲۵ درصد در ماه مارچ افزایش می‌دهد.

جولیان امانوئل رییس بخش سهام، مشتقات و استراتژی کمی اورکور آی‌اس‌آی تاکید کرد: بازار بسیار بر این واقعیت متمرکز است که در نوامبر ۷۵، در دسامبر ۵۰ واحد پایه، در فوریه ۲۵ واحد پایه و سپس احتمالا ۲۵ واحد پایه دیگر در ماه مارچ افزایش نرخ بهره خواهیم داشت. بنابراین در واقعیت، بازار از قبل بر این باور است که این اتفاق می‌افتد و از دیدگاه من هیچ راهی وجود ندارد که نتیجه کنفرانس مطبوعاتی امروز تسهیل‌گرانه‌تر باشد.

بازار سهام در حال حاضر با توجه به انتظارات مربوط به کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو، پس از آخرین افزایش ۷۵ واحد پایه روند صعودی در پیش گرفته است. اما استراتژیست‌ها همچنین می‌گویند که اگر فدرال رزرو ناامید کند، واکنش بازار می‌تواند خشونت آمیز باشد. چالش پاول این است که مسیر بین سیگنال احتمال افزایش کمتر تهاجمی و پایبندی به تعهد فدرال رزرو برای مبارزه با تورم، باید با مهارت طی شود.

به همین دلیل، طرفداران بازار انتظار دارند که فدرال رزرو تهاجمی به نظر برسد و این می‌تواند بازارهای سهام را متزلزل کند و بازده اوراق قرضه را بالاتر ببرد. بازده برعکس قیمت‌ها حرکت می‌کند.

ریک رایدر، مدیر سرمایه‌گذاری بلک راک در بخش درآمد ثابت جهانی گفت: من فکر می‌کنم پاول تلاش خواهد کرد تا هنر زیبای رهایی از ۷۵ واحد پایه را بدون ایجاد سرخوشی و تاثیرگذاری بر شرایط مالی، بسیار آسان اجرا کند. من فکر می‌کنم نحوه قیمت‌گذاری بازار، همان کاری است که آنها می‌خواهند انجام دهند اما در عین حال فکر می‌کنم او واقعا باید برای اینکه مردم را بیش از حد در مورد مسیر باقی مانده هیجان زده نکند، بیش از این دقت کند.

همانطور که فدرال رزرو نرخ بهره را افزایش می‌دهد، اقتصاد شروع به نمایش نشانه‌هایی از کند شدن کرده است. بازار مسکن در حال رکود است، زیر برخی از نرخ‌های وام مسکن تقریبا دو برابر شده است. طبق گفته فردی مک، وام مسکن ۳۰ ساله با نرخ ثابت ۷.۰۸ درصد در هفته منتهی به ۲۸ اکتبر نسبت به ۳.۸۵ درصدی ماه مارچ افزایش قابل توجهی داشته است.

ریدر عنوان کرد: من فکر می‌کنم پاول اعلام خواهد کرد که چهار صعودی ۷۵ واحد پایه‌ای بسیار افتضاح است و با این تاخیر طولانی و متغیر، باید به عقب بازگشت و تاثیرات آن را دید. شما تاثیر آن را در مسکن می‌بینید. همچنین در بازار اتومبیل هم می‌توان تاثیرگذاری آن را مشاهده کرد. در برخی از کاهش فعالیت خرده‌فروشی‌ها و در نهایت در نظرسنجی‌ها به وضح می‌توان تاثیرگذاری این افزایش نرخ بهره را مشاهده کرد. فکر می‌کنم این ایده که اقتصاد در حال کند شدن است، بیشتر از این جنبه اهمیت دارد که چگونه توصیف شود.

ریدر ادامه داد: فدرال رزرو باید به داده‌های دریافتی وابسته باشد و در حالی که تورم تا حدودی رو به کاهش گذاشته، سرعت کاهش آن نامشخص است.

او گفت:‌ اگر تورم به همچنان طور شگفت‌انگیزی بالا باشد، نباید از گزینه‌های دیگر چشم‌پوشی کند.

این در حالی است که تورم سالانه مصرف کننده در ماه سپتامبر به ۸.۲ درصد رسید.

گپن انتظار دارد که اقتصاد در سه ماهه نخست سال آینده به یک رکود کم عمق فرو رود. او گفت که اگر تورم همچنان بالا بماند، بازار سهام نگران خواهد شد که فدرال رزرو مجبور به افزایش بیشتر نرخ بهره حتی شدیدتر از حد انتظار می‌شود و این مساله اقتصاد را حتی بیشتر تهدید می‌کند.

ریدر در پایان تصریح کرد: بازارها می‌خواهند آسوده شوند، به ویژه بازار سهام. من فکر می‌کنم آنچه برای بازار سهام و بازار اوراق قرضه اتفاق می‌افتد به دلایل تکنیکال و اهرم‌ کردن متفاوت است. اما باز هم بر این باورم که بازار می‌خواهد باور کند که فدرال رزرو به نرخ بهره ۵ درصدی راضی است و نرخ بهره تا مدتی در همین سطح باقی می‌ماند. در چنین شرایطی مردم کلافه شده‌اند و دوست دارند باور کنند که این وضعیت به پایان رسیده است.

ارسال نظر