در گفت‌ و گو با اقتصادآنلاین عنوان شد؛

پیش بینی نرخ دلار و تورم در سال ۱۴۰۱

یک کارشناس اقتصادی گفت: در سال ۱۴۰۱ تعیین استراتژی‌های درست ارزی مهم‌ترین اولویت بانک‌مرکزی در کوتاه‌مدت است و تنها در این صورت است که می‌توان امید داشت تورم کاهش یابد و تا حدی تولید رشد پیدا کند.

اقتصادآنلاین _ صبا نوبری؛ آینده اقتصاد در سال ۱۴۰۱، با توجه سناریوهای مختلفی که احتمال وقوع آن‌ها وجود دارد، مسئله بسیار مهمی است.

در همین رابطه کامران ندری، پژوهشگر اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادآنلاین در رابطه با وضعیت شاخص‌های اقتصادی مهم در سال جاری گفت: در سال ۱۴۰۱، اگر درآمدهای نفتی خوب باشد و بتوانیم از آن‌ها استفاده کنیم، ثبات نرخ ارز می‌تواند به کنترل تورم و تا حدودی به رشد تولید نیز کمک بکند.

وی افزود: اگر برجام حل شود و درآمدهای نفتی افزایش پیدا بکند، بانک‌مرکزی باید نرخ ارز را در سطح درستی تعیین بکند در این صورت می‌توان امید داشت در ادامه سال کاهش تورم مستمر باشد.

به گفته ندری تعیین نرخ درست برای ارز به صورتی که جلوی نوسان آن گرفته شده و ثبات داشته باشد مهم‌ترین وظیفه بانک‌مرکزی در سال ۱۴۰۱ است.

این کارشناس ادامه داد: مدیریت رشد نقدینگی، اصلاح نظام بانکی و اقدامات زیربنایی از دیگر وظایف بانک‌‌مرکزی‌ در بلند‌مدت است اما در کوتاه‌مدت اتخاذ استراتژی‌های درست ارزی مهم‌ترین موضوع است.

این استاد دانشگاه در رابطه با نرخ واقعی ارز در سال ۱۴۰۱ گفت: برای اعلام رقم دقیق باید از مدل‌های اقتصادی استفاده کرد اما من بر اساس حدس خودم می‌گویم که در صورت حصول برجام، نرخ دلار باید در محدوده ۲۳ تا ۲۵هزارتومان قرار گیرد. زیرا اگر به زیر ۲۰هزارتومان بیاید با افزایش واردات به تولید ما آسیب خواهد زد.

ندری در رابطه با وضعیت تورم در سال ۱۴۰۱ گفت: به نظر من در سال ۱۴۰۱، تورمی حدود ۲۵درصد را تجربه خواهیم کرد. با توجه به وضعیت رشد نقدینگی، نظام بانکی، صندوق‌های تامین اجتماعی و بازنشستگی، بودجه ریزی دولت و مسائل فرابودجه‌ای نمی‌توان انتظار کاهش شدید تورم را داشت؛ تنها امید به افزایش تجارت خارجی و کنترل نرخ ارز است که می‌تواند تا حدودی تورم را کاهش دهد که البته بعید می‌دانم کمتر از ۲۲درصد برسد.

این کارشناس همچنین در رابطه با برنامه دولت برای فروش ارزهای خود از طریق بانک‌های دولتی گفت: اگر بانک‌مرکزی بتواند ارزهای دولت را خریداری نکند و بر روی سیاست‌های خودش تمرکز کند یا اینکه بانک‌های دولتی یا بانک‌مرکزی الزامی برای خرید ارزهای دولت نداشته باشند و به اختیار خود به خرید و فروش آن بپردازند، تحولی صورت خواهد گرفت که البته بعید می‌دانم در سال جاری این موضوع شدنی باشد.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۱۳ ۲

  چرند ترین پیش بینی برای تلکه کردن هالو جماعت.

 • ناشناس
  ۵ ۲

  شاید اگر 100 میلیارد دلار برسه بشه آوردش زیر 20 درصد.

 • رضا
  ۵ ۰

  چرا حصول برجام؟؟؟؟

 • گاه
  ۱۳ ۱

  چهار سال اول امکان داره زیاد قیمتها بالا نره،اما چهار سال دوم...

 • Bovabak
  ۸ ۱

  همش چرت ،الکی میگی مندس

 • خالید رحیمی
  ۸ ۰

  با این گلی که به سر کارگر جماعت زدن و۵۶ یا۵۷ درصد حقوقشون به اصطلاح زیاد ش ه منتظر تورم۲۰۰ درصدی باشیم
  خدا بهمون رحم کنِه

 • ال
  ۷ ۱

  خیلی ضایعست خدایش انگار داره نتیجه بازی فوتبال برحسب کوری خونی قبل مربیان رو پیش بینی میکنه...خودت فکر تورم ۲۲ درصد حرفشم خنده داره.

 • ناشناس
  ۵ ۱

  اینا مردمو چی فرض کردن هر چی فکر میکنی خودتی

 • ناشناس
  ۵ ۰

  اگه عمه منم ریش داشت دائیم بود.
  جک میگه ، سوتی خودش میگه تورم حد اقل ۲۰ دصد و دلار هم پائین میاد

 • فرید
  ۵ ۰

  ما قشر ضعیف و متوسط چیکار باید بکنیم.آبروی ما پیش خانواده مان
  رفت.رژیم دستت درد نکنه.واقعا زحمت کشیدید.

 • اب
  ۵ ۳

  خدا پدر روحانی بیاموزه این جور که اینا پیش میرن که اصلا
  مشخص نیست چی میخواد بشه

 • ناشناس
  ۱ ۱

  اگربجای افزایش حقوق به ثبات حقوق ودرآمدتوجه میشدهرسال شب عیدمردم دچارتشویش واسترس وگرفتاری نمی شدندراه حل مبارزه باتورم افزایش حقوق دستمزدنیست ثبات درحقوق ودستمزدهاست متاسفانه تورم وگرفتاری راخوددولت ایجادمیکند

 • باز مرده
  ۰ ۰

  بزک نمیر بهار میاد کمبزه با خیار میاد
  همین شما به اصطلاح سیاسیون بیسواد این پیش بینی ها را میکنید که دولت بیسواد هم پیروی میکنه خدا به داد ما قشر ضعیف برسه

آخرین خبر ها