تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۱
پس از حذف ارز ۴۲۰۰تومانی؛

برنامه جایگزین حمایتی دولت چیست؟

نماینده مردم تبریز در مجلس درباره جزییات کالابرگ دیجیتال، بیان کرد: «کالابرگ الکترونیکی همان کوپن امروزی و پیشرفته است با این هدف که مشخص کند هر فرد برای اقلامی مثل روغن چه قدر سهمیه اختصاص داده شده است. زیرساختی که بانک مرکزی درست کرده، همان کارت اعتباری است. بدین صورت که برای افراد یارانه‌بگیر اعتباری در کارت‌شان تخصیص داده می‌شود و با این کارت در فروشگاه‌هایی که کارت‌خوان تعریف شده توسط کدی که بانک مرکزی داده، خرید می‌کنند. این کارت، کارت جدیدی نیست و با همین کارت‌هایی که موجود است کالاهایی که مشمول ارز ترجیحی است، را می‌توان خرید ‌کرد.»

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از انتخاب، حجت‌الاسلام سید محمدرضا میرتاج‌الدینی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا با حذف ارز ترجیحی امکان بازگشت کوپن وجود دارد یا خیر، اظهار داشت: «احتمال بازگشت کوپن وجود ندارد. منظور از کالابرگ دیجیتال چیزی همانند کوپن است. طرح دولت کارت اعتباری است اما نظر برخی از نمایندگان کالابرگ بود. همچنین زیرساختی هم که بانک مرکزی فراهم کرده است و در کمیته هدفمندی توضیح داد، با کارت اعتباری سازگارتر است تا با کالابرگ.»

وی درباره جزییات کالابرگ دیجیتال، بیان کرد: «کالابرگ الکترونیکی همان کوپن امروزی و پیشرفته است برای اینکه مشخص کند هر فرد برای اقلامی مثل روغن چه قدر سهمیه اختصاص داده شده است. زیرساختی که بانک مرکزی درست کرده، همان کارت اعتباری است. بدین صورت که برای افراد یارانه‌بگیر اعتباری در کارت‌شان تخصیص داده می‌شود و با این کارت در فروشگاه‌هایی که کارت‌خوان تعریف شده توسط کدی که بانک مرکزی داده، خرید می‌کنند. این کارت، کارت جدیدی نیست و با همین کارت‌هایی که موجود است کالاهایی که مشمول ارز ترجیحی است، را می‌توان خرید ‌کرد. از این طریق روی یک کالای خاص هم تمرکز نمی‌شود که فشار وارد شود. لازم به ذکر است که این اقلام را با قیمت‌های دولتی خرید می‌کنند.»

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در پاسخ به اینکه آیا نرخ یارانه افزایش پیدا می‌کند، مطرح کرد: «این اعتبار در واقع به همان کارت یارانه‌ای مردم اضافه می‌شود. به یارانه قبلی فعلا چیزی اضافه نشده و همان مبلغ قبلی است. اما یارانه جدید در قالب کارت اعتباری داده می‌شود.»

میر‌تاج‌الدینی همچنین درباره آثار تورمی حذف ارز ترجیحی نهاده‌های دامی، اظهار کرد: «گزارشی که کارشناسان می‌دادند، تاثیر تورمی حذف ارز ترجیحی، در کل را تک رقمی اعلام می‌کردند. بنابراین دولت باید چند مورد را رعایت کند؛ اول اینکه وفور کالاها را حفظ کند، دوم اینکه قیمت‌ها را مدیریت کند که منطقی و با توجه به یک آنالیز حساب شده تغییر پیدا کند و از طرفی دیگر هم اعتباری که برای یارانه‌بگیران در نظر گرفته‌اند را تحت پوشش قرار دهد تا قدرت خرید آن‌ها حفظ شود.»

نماینده مردم تبریز، خاطر نشان کرد: «حدود ۱۷۰ هزار میلیارد تومان یارانه در نظر گرفته‌ایم که حدود ۷۰ هزار آن برای دارو، تجهیزات مصرفی پزشکی و بیمه سلامت است. بخش دیگر هم برای یارانه کالاهای اساسی تهیه دیده‌ایم.»

منبع: انتخاب
این مطلب برایم مفید است
۰ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    آقا عجله لازم نیست، دلار ها مون بزودی میاد مسائل حل میشه یک شبه.

دیگر رسانه‌ها