تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۲۳
نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس؛

کارگران در سال ۱۴۰۱ چقدر حقوق می گیرند؟

علی بابایی معتقد است، تعیین حداقل دستمزد کارگران می بایست بر اساس تورم واقعی و با محاسبه سبد معیشتی کارگران اعلام شود.

اقتصادآنلاین - مهدی بیک؛ بر اساس اعلام علی حسین رعیتی فرد معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در نخستین گام و بر اساس بررسی های انجام شده از مراجع رسمی، نرخ سبد معیشتی کارگران ۸ میلیون و ۹۷۹ هزار تومان تعیین شده که این سبد شامل ۳۶.۵ درصد اقلام خوراکی و ۶۳.۴ درصد اقلام غیرخوراکی است. اعداد و ارقامی که برخی معتقدند، بستر مذاکرات بعدی، نمایندگان کارگری و کارفرمایی را برای دستیابی به نرخ حداقل دستمزدها خواهد بود. در این میان اما برخی تحلیلگران به این نکته اشاره می کنند در فرآیند تعیین حداقل دستمزدها باید به گونه ای عمل شود که هم مطالبات کارگران در آن لحاظ شده باشد و هم بستر لازم برای رشد تولید در اقتصاد را فراهم سازد.

در همین خصوص نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به تداوم مذاکرات برای تعیین حداقل دستمزد کارگران می گوید: هر سال همزمان با آغاز مذاکرات مرتبط با تعیین دستمزد کارگران برخی اظهارنظرهای غیرضروری و حاشیه ای از سوی برخی افراد و جریانات صورت می گیرد که نه تنها کمکی به بهتر شدن وضعیت کارگران نمی کند، بلکه باعث پیچیده ترین شدن شرایط تعیین حداقل دستمزد می شود. 

بابایی ادامه داد: این اظهارنظرهای غیرضروری باید پایان یابد تا مذاکرات نمایندگان کارگری و کارفرمایی با مشارکت مسئولان دولتی در محیطی بدون حاشیه تداوم پیدا کرده و به نتیجه مطلوب برسد. به طور کلی اما، مهمترین اِلمانی که در زمان تعیین دستمزدها باید مورد توجه قرار بگیرد، واقعی شدن دستمزد کارگران است.

نماینده ساری در مجلس یادآور شد: در پروسه تعیین دستمزدها، قانون باید فصل الخطاب باشد. از یک طرف نرخ تورم واقعی از سوی دیگر نرخ سبد کالایی هزینه ای و نهایتا نیز توافق طرف کارگر و کارفرما باید مورد توجه قرار بگیرند. سه ضلع اصلی شاخص هایی که دستمزد واقعی کارگران در سال ۱۴۰۱ را شکل می دهند. 

او با اشاره به اینکه بر اساس محتوای ماده ۴۱قانون کار، ملاک و شاخص اصلی تعیین دستمزد، محاسبه میزان تورم و سبد معیشت است، گفت: یعنی ابتدا نرخی برای سبد هزینه ای کارگران در نظر گرفته می شود، سپس نرخ تورم به آن افزوده می شود و در نهایت از دل مذاکرات نمایندگان کارگری و کارفرمایی مبتنی بر شرایط کلی کشور، دستمزد تعیین می شود.

بابایی افزود: مسئولان دولتی نیز به عنوان رکن توازن بخش در مذاکرات عمل می کنند. در واقع دولت باید بستر لازم برای مذاکرات دو طرف را فراهم کند و از دخالت در فرایند کلی تعیین دستمزد کارگران خودداری کند. چنانچه این بستر فراهم شود، مذاکرات به نتیجه مورد نظر ختم خواهد  شد.

او در پاسخ به این پرسش اقتصادآنلاین که رقم مطلوب از نظر شما برای تعیین حداقل دستمزد کارگران چه عدد و رقمی است؟ گفت: تعیین حداقل حقوق و دستمزد کارگران با توجه به شاخص های کلان اقتصادی که از سوی مرکز آمار و بانک مرکزی ارائه می شود، بررسی و تعیین خواهد شد. در این میان، باید توجه داشت که به همان اندازه که توجه به مطالبات کارگران برای بهبود شاخص های معیشتی مهم است، توجه به خواسته های کارفرمایان برای تداوم و رشد تولید نیز دارای اهمیت است.

نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس اظهار داشت: مجلس در جریان برنامه ریزی های تقنینی به گونه ای عمل می کند که فرصت رشد معیشت کارگران در هر سال فراهم شود.  برای سال ۱۴۰۱ نیز برنامه مجلس آن است که همسان سازی حقوق کارگران تداوم پیدا کند. در این راستا منابع لازم برای احیای همسان سازی تدارک دیده شده است.

او افزود: در شرایطی که مجلس به دنبال بهبود وضعیت دریافتی اقشاری چون سربازان ، بازنشستگان و...است، طبیعی است که نیازهای معیشتی کارگران نیز باید مورد توجه قرار بگیرد. اما روند تعیین حداقل دستمزد کارگران بدون دخالت سایر نهادها باید در بستر قانون و از دل مذاکرات نمایندگان کارگری و کارفرمایی محقق شود. 

نماینده ساری در مجلس گفت: تعیین حداقل دستمزدها می بایست مبتنی بر شاخص های مستند نهادهای آماری باشد، نه اعداد و ارقامی که پایه و اساس قانونی ندارد. در برخی موارد مسئولان دولتی اعداد و ارقامی را در خصوص شاخص خط فقر و...مطرح می کنند که تناسبی با واقعیت ندارد. به عنوان نمونه، نرخ فقر در کلانشهرها و شهرهای بزرگ مشخص است. نمی توان به دلخواه فلان مسئول نرخ خط فقر را در شهرها و کلانشهرها تعیین کرد.

بابایی در پایان خاطرنشان کرد: برای تعیین حداقل دستمزد کارگران نیز قانون و شاخص های اقتصادی در کنار مذاکرات طرفین، سرنوشت ساز خواهد بود. در این بستر هر نرخی که در مذاکرات تعیین شود، مورد حمایت مجلس خواهد بود و برای تحقق آن تلاش خواهد شد.

این مطلب برایم مفید است
۳۸۷ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

 • فری
  ۲۰ ۲

  دروغ من با سه تا فرزند کرایه نشین هنوز هیچ قلم خوراکی دریافت نکردیم همش دروغ همش میدن پولدارها یا خودشان

 • بینام
  ۱۲ ۱

  چیزی مثل معجزه

 • ناشناس
  ۲۷ ۲

  سلام چرا کارگران همیشه باید زیر فقر باشند کی باید جواب گوی شرمندگی کا گران به خانو اده ایشان باشد

 • ناشناس
  ۱۶ ۳

  سلام حقوق زیادی کنید دلمون خوش باش ب این گرانی همه چیز گران هست

 • حمید
  ۲۲ ۲

  بابا یکمی بفکر این قشر زحمت کش باشید والله گناه دارن

 • سعید
  ۱۸ ۳

  هر سال اینارو میگن ولی عمل نمیکنن

 • رمضان سلطانی
  ۹ ۳

  نمیشه گفت زیر خط فقر باید گفت داریم جدای میکنیم

 • بیژن
  ۱۲ ۱

  وقتی پایه حقوق پایین یعنی فقر ما از گفتنش خسته شدیم

 • مجتبی
  ۲۲ ۲

  شما که نشستین راجب حقوق ناچیز کارگرها بحث میکنید .خودتو چقدر حقوق میگیرید تا حالا شرمنده زن و بچه شدید.پاشید جمعش کنید

 • کارگر بدبخت
  ۱۸ ۳

  خدایی دستتون درد نکنه این همه جلسه میذارید واسه کارگرا.خودتون زیاد خسته نکنید.همون اول بگید ۲۰درصد کارگرو بدبختر کنید.

 • متانت
  ۱۱ ۳

  کارگر یعنی فقر

 • ناشناس
  ۱ ۰

  پائین بودن خقوق کارگر در دولت جدید یعنی نا امیدی تمام برای قشر کارگر حامعه از نظام..یعنی دیگر به فکر رفاه و اسایش نباید ....در فقز بمانید و شرمنده خا نواده بشید..وسلام

 • ناشناس
  ۰ ۰

  تاوقتی پایه حقوق پایین باشه کارگر فقیر باقی میمونه

 • ی کارگر
  ۲ ۰

  همیشه شرمنده خانواده ام هستم خداوند جوابتان را بده

 • ناشناس
  ۱ ۱

  فقط هرسال دروغ تحویل ما میدین و آخرش ۲۰درصد هم اضاف نمیکنید چرا اینقدر خودتون رو اذیت میکنید توی این وضع خراب بیماری ما راضی نیستیم اذیت بشین

 • همت کربلای
  ۰ ۰

  سلام اقایون مسول تورابه خدا از حق کارگر فاع کنید

 • ناشناس
  ۱ ۰

  هرسال همین آش وهمین کاسه من با سی سه سال سابقه حقوقم ۴۲۰۰ است آیا خود دولتی یا هر کسی که تصمیم گیرنده حقوق است می‌تواند با این زندکی کند اکر میشه من هم حرفی ندارم خدا میدونه بعداز ۴۵ سال زندگی داریم از هم جدا میشیم زن هم حق داره من هم توانایی کار ندارم

 • علیرضا پوراکبر
  ۲ ۰

  چرا حقوق مستمری بگیران بیمه روستاییان و عشایر با ده سال سابقه مبلغ 222043 تومان در هر ماه است که برای هر یک روز مبلغ هفت هزار تومان می‌رسد آقای نماینده مجلس این را چه جوری خرج کنند واقعاً که

 • علی نجاران
  ۰ ۱

  این ها شامل من نمی‌شود درد دل خونین اگر نوشته شد شاید امید زندکی گرفته شود من سرباز خارج کشور نبودم .آنروز ها دفتری نبود ااسم بنویسم حال مجازات چه پس میدم رهایم کنید جوان به لب شدم از درد مردانگی ست فقط رهین کنید

 • مظاهر
  ۰ ۰

  تا وقتی ساکتیم همینه. باید اعتصاب بشه تا حساب کار دستشون بیاد. بخدا یه هفته کار نکنن کارگرا اینا حقوقا رو درست میکنن

 • هادی کرمانی
  ۰ ۰

  خدا نگذره ازتون بااین تورم ماهی۶تومان حقوق کجایه دلم بزارم

 • امید رهنما
  ۰ ۰

  با این تورم لجام گسیخته این حقوق برای قشر عزیز کارگر ناچیزه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  حقوق زیاد میشه انشاالله اگر تحریم ها بزاره 😂😂😂😂

دیگر رسانه‌ها