تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۵

امشب پایه حقوق کارگران در سال آینده اعلام می شود

نشست رسمی شورای عالی کار از دقایقی قبل با حضور شرکای اجتماعی و نمایندگان کارگری وکارفرمایی به منظور اعلام رقم سبد هزینه معیشت کارگران آغاز شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، در حالی که برخی مقامات کارگری طی مصاحبه با رسانه ها از تعیین دستمزد ۱۴۰۱ در جلسه عصر امروز شورای عالی کار خبر داده اند، اما صورتجلسه ارسال شده از سوی معاونت روابط کار به نمایندگان کارگری و کارفرمایی از چیز دیگری حکایت دارد و در مذاکرات جلسه شورای عالی کار چهار محور در دستور کار قرار خواهد داشت.

بر اساس اطلاعاتی به دست آمده است، در چهارمین نشست شورای عالی کار که از ساعت ۱۸ آغاز شده، به موضوع ارائه گزارش کمیته دستمزد در خصوص عدد و رقم سبد معیشت کارگران، روش شناسی اصلاح قانون کار، بررسی آیین نامه ارسالی حق مسکن به هیات دولت و ارائه گزارش بررسی مزد منطقه ای از سوی موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی پرداخته شود.

با توجه به عدد و رقم و گزارشی که اعضای کمیته مزد بر اساس اعلام مراجع رسمی آماری از هزینه معیشت و بررسی تورم موجود و اقلام خوراکی به دست آورده است، به طور قطع محور اصلی مذاکرات جلسه شورای عالی کار در خصوص تعیین و اعلام هزینه سبد معیشت کارگران خواهد بود.

پیش از این محمدرضا تاجیک - نماینده کارگران در شورای عالی کار - گفته بود:" تعیین رقم سبد معیشت و چارچوب آن مشخص است و ما منتظر هستیم تورم پایانی سال اثر خود را نشان بدهد و بر اساس آن تصمیم بگیریم. "

به گفته وی، مزد حداقلی به قوت خود باقی است و کارگران نگران بررسی ابعاد مزد منطقه در کمیته دستمزد نباشند؛ شورای عالی کار به موضوع تعیین رقم سبد معیشت در بهمن ماه می پردازد.

سال گذشته کمیته دستمزد هزینه ماهانه سبد معیشت را شش میلیون و ۸۹۵ هزار تومان اعلام کرد که تنها شامل کالاها و اقلام خوراکی کارگران می شد.

پیش از این بانک مرکزی هزینه ماهانه سبد معیشت خانوار را ۱۱ میلیون تومان اعلام کرده بود.

چهارمین نشست شورای عالی کار با حضور نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت، وزیر صمت، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نماینده موسسه استاندارد از ساعت ۱۸ آغاز شده و جامعه کارگری در انتظار اعلام رقم سبد معیشت کارگران و نتیجه ماهها برگزاری جلسات کمیته مزد از سوی شرکای اجتماعی است.

منبع: ایسنا
این مطلب برایم مفید است
۹۹ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

 • رضا
  ۳ ۰

  واقعا متاسفم، واقعا سبد معیشیت کارگران ۳میلیون و ۲۸۰ هزار تومنه، خدا ازتون نگذره،ایشالا خدا تاوان ما کارگران رو از شما بگیره،بترسید از آه کارگران مظلوم ،به خدا واگذارتون میکنیم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  خداکنه حداقل ۴۰ درصد بالا ببرن

 • داود سارانی
  ۰ ۰

  دانلود اینستا

 • ناشناس
  ۱ ۰

  چرا با اضافه شدن حقوق کارگر تورم درست میشه ولی با حقوقای سی چهل میلیونی تورم درست نمیشه؟اگه پول نیست برای هیچکس نباید باشه ،نه اینکه برای خودتون باشه برای کارگر نباشه،از بریز بپاشاتون کم کنید حقوق ده میلیونی بگیرید که به کارگر انقد فشار نیارید ،حق ندارید روی گرده ی کارگرو زنو بچه ش سواربشید وهرجور دلتون خواست رفتار کنید

 • ناشناس
  ۱ ۰

  چرا همیشه کارگرجماعت ازهمه بیشترکارمیکنند ولی کمترازهمه پول حقوق شون .عدالت نیست تواین اوضاع تورم ویرانی.بیشترکارگرها بیمه هم نیستند.خونه وماشین هم ندارند

دیگر رسانه‌ها