کد خبر 582401
بر اساس آخرین آمار؛

نرخ رشد قیمت‌ ها در لبنان به ۱۴۴درصد رسید

نرخ تورم لبنان بار دیگر افزایش پیدا کرد.

به گزارش تریدینگ اکونومیکس، نرخ تورم لبنان در دوره ۱۲ ماه منتهی به سپتامبر به ۱۴۴.۱ درصد رسید که این نرخ تورم در مقایسه با دوره زمانی مشابه منتهی به ماه قبل ۶.۲ درصد بیشتر شده است. لبنان که پیشتر نیز درگیر بحران ارزی شده بود پس از انفجار مرگبار بندر بیروت با شرایط پیچیده تری مواجه شده و بسیاری از کارشناسان گفته اند وضعیت اقتصادی این کشور در ماه های پیش رو بدتر خواهد شد. از زمان جنگ داخلی لبنان در سه دهه قبل تاکنون هیچ گاه تورم این کشور سه رقمی نشده بود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، در بین بخش های مختلف، حمل و نقل با تورم ۳۵۶.۹ پیشران تورم بوده است و پس از این بخش نیز مواد غذایی و نوشیدنی با تورم ۲۸۰.۹ درصدی و پوشاک با ۱۶۶.۱ درصدی قرار دارند. از طرف دیگر کمترین تورم مربوط به فرهنگ و آموزش با ۱۰.۶ درصد بوده و آب و برق با تورم ۵۴.۸ درصدی دیگر بخش کاهنده تورم بوده است.

بر مبنای ماهانه نرخ تورم لبنان ۸.۶ درصد اندازه گیری شده که نسبت به ماه قبل آن ۱.۹ درصد کمتر شده است. متوسط تورم لبنان در بازه زمانی ۲۰۰۸ تا ۲۰۲۱ میلادی معادل ۳۴.۳ درصد بوده که بیشترین تورم ثبت شده در دوره فوق ۱۴۵.۸ درصد و کمترین تورم نیز منفی ۴.۶۷ درصد بوده است.

از طرف دیگر نرخ تورم قطر در دوازده ماه منتهی به اکتبر با ۱.۵۶ درصد افزایش نسبت به بازه زمانی مشابه منتهی به ماه قبل به ۴.۲۸ درصد رسید که بالاترین تورم ثبت شده در این کشور در ۱۲ سال اخیر محسوب می شود. در بین بخش های مختلف، آب و برق با تورم منفی ۳.۵۶ درصدی بیشترین تاثیر را در کاهش تورم داشته است و پس از آن نیز لباس و پوشاک با تورم ۰.۹۱ درصدی قرار دارند. از سوی دیگر فرهنگ و آموزشی با تورم ۲۵.۳۱ درصدی پیشتاز گروه های تورمی بوده است.

بر مبنای ماهانه نرخ تورم قطر ۱.۳۴ درصد اندازه گیری شده که نسبت به ماه قبل آن ۱.۲۲ درصد بیشتر شده است. لازم به ذکر است که متوسط تورم قطر در بازه زمانی ۲۰۰۵ تا ۲۰۲۱ میلادی معادل ۲.۳۶ درصد بوده که بیشترین تورم ثبت شده در دوره فوق ۱۶.۵۹ درصد و کمترین تورم نیز منفی ۹.۹۶ درصد بوده است.

ارسال نظر