کد خبر 581469
اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

بهبود اقتصادی زیر سایه تورم گم شد / چشم‌انداز تاریک آمریکایی‌ها

بر اساس برخی اندازه‌گیری‌ها، آمریکا سال۲۰۲۱ را صرف بهبودی از بدترین تاثیرات شیوع کووید – ۱۹ بر اقتصاد خود کرده است. شاخص‌های بورس رکوردهای جدیدی به ثبت رسانده‌اند و نرخ بیکاری نسبت به سال قبل کاهش قابل توجهی یافته است. اما آمریکایی‌ها در پاسخ به این سوال که فکر می‌کنید اقتصاد چگونه است؟‌ تصویر متفاوتی ارائه می‌دهند.

اقتصاد آنلاین - اکرم شعبانی؛ به گزارش اکونومیست، بر اساس چهار نظرسنجی هفتگی که در ماه گذشته از سوی یو گاو YouGov برای اکونومیست انجام شد، ۴۶ درصد از بزرگسالان آمریکایی معتقدند وضعیت اقتصاد در حال «وخیم‌تر شدن» است در حالی که تنها ۱۹ درصد از جمعیت بر این باورند که اوضاع «بهتر» شده است. تنها شش ماه پیش، تقریبا ۳۰ درصد از آمریکایی‌های شرکت کننده در این نظرسنجی بر این باور بودند که اقتصاد این کشور روند بهبودی در پیش گرفته است. اما چرا دیدگاه آنها عوض شده است؟

یکی از دلایل این پارادوکس این است که اگرچه کارگران آمریکایی نسبت به یک سال قبل بیشتر به کار بازگشته‌اند اما هزینه‌هایی که باید با دستمزدهای خود بپردازند در ماه‌های اخیر به سرعت افزایش یافته است. در ماه اکتبر، شاخص قیمت مصرف کننده در مقایسه با یک سال قبل ۶.۲ درصد افزایش یافت که بالاترین نرخ تورم در سه دهه گذشته بوده است. به دنبال افزایش قیمت نفت، هزینه‌های بنزین نسبت به یک سال گذشته بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته است. همچنین خودروهای دست دوم نسبت به یک سال پیش ۲۶ درصد گران‌تر شده‌اند.

دستمزدها در کشورهای ثروتمند روند افزایشی در پیش گرفته اما افزایش قیمت‌ها در آمریکا برخی از محصولات را از دسترس خارج کرده است. بر اساس نظرسنجی یو گاو ۵۶ درصد از بزرگسالان گفته‌اند که در تهیه بنزین با مشکل مواجه هستند، ۴۸ درصد از آنها نمی‌توانند به راحتی اجازه خانه یا وام مسکن خود را پرداخت کنند و ۴۵ درصد هم برای تامین غذای روزانه خود به سختی تلاش می‌کنند. برای اکثر آمریکایی‌ها اعداد دخل فروشندگان در فروشگاه‌های مواد غذایی مهمتر از اعداد نمادهای وال استریت هستند.

عکس متن

نمودار دیدگاه آمریکایی‌ها نسبت به اقتصاد بر اساس درصد

ارسال نظر