کد خبر 579583

اتمام‌ حجت رییس‌جمهور / حقوق کارکنان دولت در سامانه‌ ثبت شود

اخیرا رییس‌جمهور به مسئولان متولی بودجه تاکید کرده است اطلاعات پرسنلی و حقوق و مزایای همه کارکنان دولت طبق قانون بودجه سال۱۴۰۰ باید در سامانه پاکنا ثبت شود و اگر دستگاه‌ها این اطلاعات را ثبت نکردند، حقوق کارمندان آنها پرداخت نشود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، اخیر رییس جمهور به مسئولان متولی بودجه تاکید کرده است اطلاعات پرسنلی و حقوق و مزایای همه کارکنان دولت طبق قانون بودجه سال 1400 باید در سامانه پاکنا ثبت شود و اگر دستگاه‌ها این اطلاعات را ثبت نکردند، حقوق کارمندان آنها پرداخت نشود.

یکی از راهکارهای مدیریت هزینه‌های جاری دولت، داشتن اطلاعات دقیق از وضعیت پرداخت حقوق و مزایای مستمر و غیر مستمر به کارکنان است که معمولا اطلاع دقیقی از این موضوع وجود ندارد و هر ساله در بودجه اعتبارات آن برآوردی است.

با توجه به کسری شدید بودجه در سال جاری، مسئولان سازمان برنامه و بودجه معتقدند مدیریت هزینه‌های جاری در دستور کار قرار گرفته و در جلسه‌ای نیز رییس جمهور به تکلیف دستگاه‌ها در سامانه پاکنا اشاره کرده و مسئولان سازمان برنامه و بودجه و همچنین سازمان اداری و استخدامی مسئول پیگیری و انجام آن شده‌اند.

سامانه پاکنا چیست؟

سامانه پاکنا با هدف جمع آوری اطلاعات کارکنان نظام اداری کشور در قالب یک پایگاه داده مشترک ایجاد شده است و طبق قانون بودجه سال 1400 همه دستگاه‌ها موظفند که اطلاعات کارکنان خود را در این سامانه ثبت کنند.

قانون چه می گوید؟

براساس بند الف تبصره 20 قانون بودجه سال جاری به منظور ساماندهی نیرونی انسانی و کارکنان دولت و ایجاد انضباط مالی دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه مکلف هستند اطلاعات فردی و استخدامی و احکام کارگزینی و قرارداد منعقد شده کارکنان رسمی، پیمانی‌، قرارداد معین، کارگری و کارکنان حوزه سلامت را ثبت و به روز رسانی کند.

البته مشابه این بند در بودجه سال 99 نیز وجود داشت و برخلاف اظهارات محمدباقر نوبختریال رییس سابق سازمان برنامه و بودجه که پرداخت حقوق دستگاه‌ها را منوط به ثبت اطلاعات دستگاه‌ها در سامانه پاکنا کرده بود، هرگز چنین اتفاقی نیفتاد.

الزامات قانون برای ثبت اطلاعات

نکته جالب توجه در قانون این است که سه قید و شرط را بدین منظور پیش بینی کرده است. 

1- اجرا از خرداد‌ماه امسال

2- پرداخت به ذی نفع نهایی

3-درنظر گرفتن مجازات تعزیزی درجه سه تا 5 برای استنکاف از موضوع

براین اساس قرار بود از خردادماه سال جاری تخصیص اعتبار حقوق کارکنان مذکور صرفا براساس پایگاه اطلاعات کارکنان نظام اداری (پاکنا) صورت بگیرد.

همچنین از خرداد‌ماه هرگونه پرداخت مستقیم و مستمر و غیرمستقیم به همه کارکنان دستگاه‌های اجرایی از اعتبارات هزینه‌ای و از منابع عمومی و حتی اختصاصی دستگاه صرفا پس از ثبت اطلاعات در این پایگاه توسط خزانه داری آنهم به ذی نفع نهایی انجام می‌شود.

ذی حساب و بالاترین مقام اجرایی، مسئول اجرای این موضوع است و در صورت استنکاف از اجرای آن به یکی از مجازات‌های تعزیزی درجه سه تا پنج‌ موضوع ماده 19 قانون مجازات اسلامی محکوم می‌شود.

در حال حاضر از اطلاعی از وضعیت ثبت اطلاعات و تکلیف دستگاه های اجرایی منطبق با بند الف تبصره 20 قانون بودجه سال جاری در دست نیست و مسئولان سازمان اداری و استخدامی باید در این زمینه شفاف سازی کنند.

رصد دستگاه‌ها برای ثبت اطلاعات

با این وجود، علی الله قنبری، رییس امور آمار، برنامه‌ریزی و تأمین نیروی انسانی سازمان اداری و استخدامی کشور مهرماه سال گذشته در این باره گفته بود:‌ سامانه کارمند ایران در حال حاضر به سیستم سازمان ثبت احوال کشور متصل شده و اطلاعات افراد پس از ورود به سامانه با مشخصات شناسنامه‌ای مطابقت داده می‌شود.

وی آمار کارکنان دولت در ابتدای سال 1399، دو میلیون و 241 هزار و 462 نفر عنوان کرده و گفته بود هم اکنون اطلاعات حدود یک میلیون و 700 هزار نفر از کارکنان دولت وارد سامانه کارمند ایران شده و از این تعداد اطلاعات یک میلیون و 200 هزار مورد نهایی شده است.

 ضمانت اجرایی ورود اطلاعات بعد دیگر اجرای قانون است که این مقام مسئول عنوان کرده بود: قانون مقرر کرده پرداخت حقوق و مزایا منوط به ورود اطلاعات در سامانه کارمند ایران است و با توجه به اینکه این سیستم با سامانه‌ جامع بودجه سازمان برنامه و بودجه و خزانه‌داری وزارت امور اقتصادی و دارایی در ارتباط است، بنابراین لازمه تخصیص و پرداخت به نیروی انسانی شاغل در دستگاه‌های اجرایی ثبت اطلاعات آن‌ها در این سامانه است.

قطعا در صورتی که مسئولان متولی بتوانند در جهت ساماندهی و مدیریت هزینه‌های جاری دستگاه‌های عریض و طویل دولت اقدام کنند می‌توان بخشی از کسری بودجه را کاهش داد و علاوه بر آن با پرداخت اعتبار به ذی نفع نهایی، بر اعتبارات و عملکرد دستگاه‌ها، شفاف نظارت کرد.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۷ ۰

  آقای رئیس جمهور فقط حقوقشان نه تمام دریافتی هاشون باید ثبت بشود از قبیل حق مسکن و روز زن و روز مرد و روز دختر روز پس روز دانشجو برای خانواده هایی که دانشجو دارند حق لباس و پول آجیل شب عید و........

 • ناشناس
  ۶ ۱

  سلام خدمت شما بله وارد میکنند مثلا ۹ میلیون به کارمند میدهند ۵ میلیون بقیه رفته تو جیب پیمانکار

 • نادری
  ۶ ۰

  اگه ثبت بشه پس حقوقهای نجومی چکارکنند

 • سید
  ۲ ۰

  اتفاقآ خوب است این طرح.. حداقل بدونند مثلا هواپیما کشوری کارمند رسمی از 27 میلیون به بالا پیمانی و معین هم از 14 به بالا دریافت میکنه خالص... بودجه و هزینه بر نیست... ولی تو همان مجموع کارگر داره با 4300 حقوق میگیره هزینه بر است ای وای مالیات‌ نداد کارگره.. پیمانکار هم روز به روز اگر شهر بزرگتر میشد بالاشهرش می خرید.

 • عبداله
  ۲ ۱

  ثبت بشه مشکل حل میشه..؟ خیر.تورم را حل بکنید مشکل حل میشه که محال هست پس حقوق باید بر اساس تورم افزایش یابد که یک قانون هست قانون قانون

 • فرهاد
  ۲ ۰

  با سلام کار بسیار درست و عادلانه ای است اما بعضی نهاد ها و ارگانها علاوه بر حقوق و مزاایای که در حکم کارگزینی برای کارمندانشان در نظر میگیرند به مناسبتهای مختلف شاید هر ماه نزدیک به پنجاه درصد از حکمشون یا اضافه کاری های الکی یا ماموریت های انجام نشده و یا سایر مزایایی را برای کارمنداشون در نظر میگیرند که اصلا در حکم کارگزینی نیست و باید از این نکات غافل نشد.

 • نامي
  ۰ ۰

  كارمند رسمي راه و شهرسازي 10 سال سابقه متاهل ليسانس پذيرفته شده آزمون استخدامي حكم 5900000 ت مزايا هم صفرررررررر . ظلم به چي ميگن ؟؟؟ هر دستگاهي قدرت چانه زني داشته باشه اعتبار بيشتر ميگيره ته ديگش هم به ما نمي رسه

 • علی
  ۰ ۰

  آقای رییسی به داد کارمندان صنعت معدن برسید با این حقوق 4 میلیونی نمی شود زندگی کرد یا باید سوخت یا جیب مردم را زد دزدی کرد

 • ناشناس
  ۰ ۱

  برای شما زشت نیست حقوق ۴ میلیونی را ثبت سامانه کنی؟ما که جلوی خانواده خجالت می کشیم

 • ناشناس
  ۳ ۱

  کارمندان بانک هر سال یه وام تپل بدون بهره و باند مدت گرفتن هر سال یک خونه و زمین و... گرفتن الان اجاره ماهانه هر کدام از خونه ها اندازه یکی دو کارمند درآمد داره یا برخی نهاد امکانات رفاهی آنچنانی دارند یا با بن غیر نقدی شان تمام مخارج زندگی روزمره ایشان تامین میشه یا خونه به قیمت خیلی پایین بهشون دادن که الان قیمت میلیاردی داره و... همه اینارو میشه با یک عدد حقوق دریافتی مقایسه کرد؟

 • خ
  ۴ ۱

  لطفا تمام پرداختی کارمندان ثبت شود کارانه تشویقی حق سفر و تمام پرداختی ها

 • ماهان
  ۱ ۱

  تو رو خدا اینکار انجام بشه همه کارمندان دستگاهها باید یه جور حقوقشان باشه و براساس سابقه مدرک تحصیلی و پست افزایش داشته باشند نه اینکه یه اداره یا سازمان بالا 20 میلیون دریافتی داشته باشند و بقیه 6میلیون این حقه این عدالته

 • میراث بان
  ۲ ۱

  ۱۵ساله کارمند یگان میراث هرمزگان هستم پایین ترین حقوق را به ما می‌دهند...وبقیه کارکنان اداره میراث دو برابر ما دریافتی دارند...وما چونکه قراردادی هستیم حق اعتراض نداریم...لطفا به میراث فرهنگی نظارت بیشتری داشته باشید خیلی حق خوری زیاده

  • ناشناس
   ۰ ۰

   با حقوق کم و شرکتی

 • farshad
  ۰ ۰

  وزارت دفاع و امثالهم با بهانه نظامی بودن از دادن اطلاعات کارکنان خود طفره میروند علت آن هم نه بخاطر محرمانه بودن اطلاعات کارکنانشه بلکه بعلت وجود چند شرکت تامین منابع انسانی در سازمان های مختلف وزارت هست که خوب علتش هم معلومه

 • عباسی اززنجان
  ۰ ۰

  جناب آقای رئیس‌جمهور 27سال سابقه کاری با مدرک لیسانس ولی درحکم کارگزینی دیپلم زده خودش هم دریک‍ نهاد انقلابی بنام بنیادمسکن عدالت علی باراینه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  دریافتی کارمندروثبت کنندمستندات ارائه بشه نه ۴تومن بدن برن ۶تومن ثبت کنن

 • حامد
  ۰ ۰

  سلام، ببخشید تا زمانی که کل دریافتی در سامانه ثبت نشه در شفاف سازی حقوق دستگاهها تاثیر زیادی نخواهد داشت، بعضی دستگاهها در پایان سال یا سه ماه یه بار و... دریافتی دارند که در فیش حقوقی لحاظ نشده است بیزحمت کل دریافتی از هر قسمت از ارگان زیربط مد نظر بگیرید.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اقای ریئس جمهورچرابه بازنشستگان نظامی ۲۴ ماه اخرین حقوق راپرداخت میکنند

 • علی
  ۰ ۰

  حقوق کارکنان اداره تعاون و کار همش 3500تا4تومانه لطفا ثبت نکنید . شاید سامانه خجالت بکشه . زشته

 • علی
  ۰ ۰

  یکی بامدرک لیسانس ۱۲ سال سابقه ۳میلیون وپانصد
  آن دیگری با همان مدرک وهمان سابقه ۱۳میلیون پانصد
  عدالت اسلامی این نیست

 • اسمال
  ۰ ۰

  فقط حرف می‌زنید عمل نکنید من ۲۰ سال