کد خبر 535762

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس؛

مردم انتظار دریافت یارانه ندارند / دو برابر یارانه با تورم از جیب مردم خالی شد

محمدرضا پورابراهیمی با بیان این که پرداخت یارانه به تنهایی، منجر به بهبود وضعیت اقتصادی مردم نمی‌شود گفت: درحال‌حاضر افزایش ارزش پول ملی و برگرداندن قدرت خرید مردم باید اولویت اصلی کاندیدا‌های ریاست جمهوری باشد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، محمدرضا پورابراهیمی با بیان اینکه مردم انتظار دریافت یارانه ندارند، گفت: کاندید‌اهای ریاست جمهوری باید به مردم قول دهند، قدرت خرید مردم افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به اینکه پرداخت یارانه، یک بخش از تقویت قدرت خرید مردم است، افزود: اگر قرار باشد دولت به عنوان مثال ماهی ۱۰۰۰ واحد به مردم یارانه بدهد، اما با پیش گرفتن سیاست‌های اشتباه در حوزه‌های مالی و ارزی، باعث تحمیل ماهانه تورم ۱۲۰۰ واحدی به خانواده‌ها شود، نه تنها کمکی به بهبود وضعیت معیشتی نشده بلکه منجر به کاهش قدرت خرید هموطنان نیز شده است.

رییس کمیسیون اقتصادی با تاکید براینکه مردم به قدرت خرید نگاه می‌کنند، افزود: صحبت از یک عدد ریالی مطلق به عنوان یارانه، یک خطای کارشناسی است و نمی‌تواند مبنای علمی داشته باشد، اما درصورتی که عوامل دیگر اقتصاد، مانند تورم کنترل شود پرداخت یارانه می‌تواند به مردم کمک کند.

وی در ادامه افزود: من معتقدم درحال‌حاضر افزایش ارزش پول ملی و برگرداندن قدرت خرید مردم باید اولویت اصلی کاندیدا‌های ریاست جمهوری باشد، زیرا در افزایش قدرت خرید همه چیز، از جمله یارانه‌ها نهفته است.

وی پرداخت یارانه بدون کنترل سایر شاخص‌های اقتصادی را که در دولت فعلی و دولت‌های قبلی رخ داد را اشتباهی راهبردی خواند و گفت: درگذشته از یک طرف یارانه پرداخت گردید، ولی از طرف دیگر دو برابر یارانه با تورم از جیب مردم خالی شد و مردم الان می‌گویند قدرت خرید قبلی به مراتب برایشان بهتر از دریافت یارانه‌ها بود.

پورابراهیمی با اعلام اینکه پرداخت یارانه در اوایل دولت آقای احمدی نژاد مطرح شد، افزود: یارانه ۴۵ هزار تومانی، آن زمان با متوسط قیمت هزار تومان برای دلار، چیزی حدود ۴۵ دلار ارزش داشت، اما اکنون اینگونه نیست.

وی در پایان با اشاره به اینکه تقویت متغیر اقتصادی فقط با پرداخت رشد نمی‌کند، گفت: اگر نتوانیم با برنامه‌ریزی دقیق برای کسری بودجه و پرداخت یارانه، منابع پایدار تعیین کنیم، پرداخت‌های جدید یارانه نه تنها منجر به افزایش رفاه مردم نخواهد شد بلکه با افزایش آثار بیشتر تورمی و کاهش قدرت خرید مردم، منجر به زیان مردم خواهد شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر