کد خبر 533726

افزایش نرخ بیکاری کانادا

نرخ بیکاری کانادا در بالای محدوده هشت درصدی تثبیت شد.

به گزارش رویترز، با بازگشایی بخش بزرگی از کسب و کارها در نتیجه کاهش سرعت شیوع کرونا، نرخ بیکاری کانادا در ماه می با ۰.۱ درصد افزایش در مقایسه با ماه قبل به ۸.۲ درصد رسید. این نرخ بیکاری که بالاترین نرخ بیکاری سه ماه اخیر محسوب می شود پس از آن رقم خورد که در این ماه شمار افراد بیکار ۶۸ هزار نفر کمتر شد.  طی این مدت برای ۱۶۸ هزار نفر اشتغال زایی صورت گرفت که از این تعداد، ۹۴ هزار نفر به صورت تمام وقت و ۷۴ هزار نفر به صورت پاره وقت استخدام شده اند.  

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، طی این مدت نرخ مشارکت در بازار کار به ۶۴.۶ درصد رسیده که ۰.۳ درصد کمتر از رقم ثبت شده برای ماه قبل بوده است. هم چنین نرخ بیکاری جوانان که شمار افراد فاقد شغل ۲۰ تا ۲۴ سال را اندازه می گیرد با ۰.۲ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۱۵.۹ درصد رسیده است.

متوسط نرخ بیکاری کانادا در بازه زمانی ۱۹۶۶ تا ۲۰۲۰ معادل ۷.۸۲ درصد بوده که پایین‌ترین رقم ثبت شده مربوط به ژوئن ۱۹۶۶ با ۲.۹ درصد و بالاترین رقم ثبت شده مربوط به می ۲۰۲۰ با ۱۳.۷ درصد بوده است.

 به تفکیک استانی در این ماه بیشترین افزایش اشتغال مربوط به استان های اونتاریو و کبک بوده است که در کبک ۹۷ هزار فرصت شغلی و در اونتاریو ۱۰۲ هزار فرصت شغلی ایجاد شده است. در سال ۲۰۲۰ بیشترین اشتغال زایی ماهانه مربوط به ماه ژوئن با اشتغال زایی برای ۹۵۲ هزار نفر و کمترین اشتغال زایی مربوط به ماه آوریل با اشتغال زایی منفی ۱۹۹۳ نفری بوده است.  به طور متوسط در بازه زمانی ۱۹۷۶ تا ۲۰۲۰، اقتصاد کانادا در هر ماه ۱۸ هزار و ۱۰ فرصت شغلی ایجاد کرده است که بالاترین اشتغال زایی ماهانه مربوط به اوریل ۲۰۱۹ با ۱۰۶ هزار و ۵۰۰ مورد و کمترین اشتغال زایی نیز مربوط به ژانویه ۲۰۰۹ با منفی ۱۲۴ هزار و ۸۰۰ فرصت شغلی بوده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر