کد خبر 518975

از سوی سازمان تأمین اجتماعی؛

میزان افزایش حقوق بازنشستگان اعلام شد

میزان افزایش حقوق بازنشستگان در سال ۱۴۰۰ با ۳۰ و ۲۰ سال سابقه از سوی سازمان تأمین اجتماعی اعلام شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، مصطفی سالاری در جلسه اجرای مرحله دوم متناسب سازی حقوق بازنشستگان که به صورت ویدئو کنفرانس با حضور مدیران کل تأمین اجتماعی استان‌ها برگزار شد، اظهار کرد: افزایش حقوق بازنشستگان سازمان به میزان افزایش حقوق بازنشستگان کشوری است و ما نیز همان افزایش 130 درصدی بازنشستگان کشوری از اسفند 98 تا فروردین 1400  را لحاظ کردیم.

وی با اشاره به اینکه در صورتی که فرمول افزایش حقوق بازنشستگان کشوری را اجرا می‌کردیم و مستمری را معادل 90 درصد حقوق شاغل همسان پرداخت می‌کردیم، دریافتی غالب بازنشستگان تأمین اجتماعی کمتر می‌شد و در این صورت هزینه سازمان تأمین اجتماعی کاهش می‌یافت اما با توجه به شرایط اقتصادی بازنشستگان، سعی شد بهترین روش برای افزایش مستمری مستمری بگیران لحاظ شود.

سالاری درباره اختصاص 89 هزار میلیارد تومان در بودجه 1400 برای سازمان تأمین اجتماعی توضیح داد: این میزان مربوط به رد دیون و تعهدات جاری دولت به سازمان تأمین اجتماعی است و تنها به اجرای متناسب سازی حقوق بازنشستگان اختصاص ندارد البته ما از آن برای متناسب سازی حقوق بازنشستگان، بهبود درمان و سایر تعهدات استفاده می‌کنیم.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با تقدیر از تلاش‌های دولت و مجلس برای ارتقای وضعیت معیشت بازنشستگان گفت: از زحمات و پیگیری‌های نوبخت، رئیس سازمان برنامه وبودجه، دژپسند وزیر اقتصاد و دارایی و  شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این زمینه تشکر می‌کنیم. رئیس جمهور نیز همواره بهبود پرداختی بازنشستگان را متذکر می‌شوند و هیئت دولت به خوبی در این زمینه اقدام کردند. مجلس نیز همراهی خوبی با سازمان تأمین اجتماعی داشت که جای تقدیر دارد.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی خطاب به مدیران بیمه‌ای استانها تأکید کرد: باید ابهامات پیش آمده برای بازنشستگان در مورد میزان افزایش مستمری و متناسب سازی حقوق شان به شکل دقیق پاسخ داده شود.

مهرداد قریب، معاون بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی در این جلسه با بیان اینکه بعد از دستور سالاری مدیر عامل سازمان برای اجرای مرحله دوم متناسب سازی حقوق بازنشستگان، این معاونت مطالعات تخصصی را آغاز کرد، گفت: برگزاری جلسات و برنامه ریزی و اخذ نظرات شرکای اجتماعی انجام شد.همواره سازمان تأمین اجتماعی تلاش می‌کند خدمات بهتری به مستمری بگیران ارائه کند زیرا این مهم را یک اولویت می‌داند.

قریب با اشاره به اینکه کل هزینه ماهانه مستمری در اسفند سال 98 به میزان 6600 میلیارد تومان بوده است، افزود: این رقم در اسفند سال گذشته به 10 هزار میلیارد تومان رسید و در فروردین امسال که افزایش سالیانه ماده 96 و متناسب سازی مرحله دوم حقوق بازنشستگان انجام می‌شود، هزینه مستمری ماهانه این سازمان 15 هزار میلیارد تومان می‌شود.

وی تصریح کرد: با افزایش‌های امسال، رشد مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی نسبت به اسفند سال 98 افزایش 134 درصدی را نشان می‌دهد که نسبت افزایش حقوق بازنشستگان این سازمان با افزایش حقوق بازنشستگان کشوری در سال جاری برابر شده است.

قریب در ادامه به تشریح پرداخت بازنشستگان در دوسال گذشته پرداخت و گفت: در اسفند 98 پرداختی بازنشسته تأمین اجتماعی حداقل بگیر با 30 سال سابقه یک میلیون و 670 هزار تومان بود با اعمال متناسب سازی مرداد به 2 میلیون و 800 هزار رسید و با متناسب سازی امسال دریافتی آنها 4 میلیون و 300 هزار تومان خواهد بود.

معاون بیمه ای سازمان تأمین اجتماعی افزود: بازنشسته 20 سال سابقه در اسفند دوسال قبل، یک میلیون و 600 هزار تومان بود با متناسب سازی حقوق مرداد به 2 میلیون و 400 هزار تومان رسید. با افزایش‌های امسال دریافتی آنها 3 میلیون و900 هزار تومان می‌شود.

وی اظهار کرد: بخشی از متناسب سازی حقوق بازنشستگان در بُن معیشت، بخشی دیگر در حق مسکن و بخشی در عائله مندی بوده است. حق عائله مندی بازنشستگان تأمین اجتماعی به میزان 370 هزار تومان و حق اولاد به رقم 96 هزار تومان به ازای هر فرزند در سال جاری افزایش می‌یابد.

قریب گفت: حقوق بازنشستگان سایر سطوح از 75 درصد زمان برقراری مستمری کمتر نخواهند گرفت.

وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته در تابستان مابه التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان پرداخت می‌شد، افزود: اما امسال بازنشستگان حقوق فروردین خود را با اعمال افزایش سالیانه و متناسب سازی مرحله دوم دریافت می‌کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • بازنشسته تامین اجتماعی
  ۰ ۰

  لعنت خدا به بر ادم منافق شما حرف و عملتان متناقض است اگر راست میگویی فرمول متناسب سازی را اعلام کنید روز تقاص نزدیک است بترسید از عذاب خدا

 • سید منصور اسدی ازتهران
  ۰ ۰

  سلام روزتان بخیر سپاسگزارم از لطف شما آقای غریب ازقرارمعلوم ۴۳۰۰ملیون حقوق بازنشستگان + ۳۷۵هزارتومان+۹۶هزارتومان عائله مندیمیشود یک سی سال خدمت تقریباً ۵ملیون تومان که اشتباه انگشتی سازمانی بوده وگندش در اومد که حساب کتاب سرمون میشه می فهمیم پارسال دریافیم بوده دوملیون هشتصد هزار تومان امسال باکسروام دویست پنجاه هزار غ شده سه ملیون هفتصدهزار تومان بس اینجا مبلغ ششصد هزار تومان کم ریختن انشاالله اگر از سازمانها اضافه بیاد پرداخت میکنند

 • مستمره بگیر
  ۰ ۰

  آقای مسئول این چه قانون هست که بازنشسته تامین اجتماعی با سی و دوسال سابقه و ده سال بازنشسته شدن هنوز حداقل بگیر هستیم چهار میلیون تومان دریافت می کنیم بابا اینقدر حق کشی نکنید و می گوید هیچ اشکالی ندارند اخی یک خورده به خدا ایمان داشته باشید من هنوز با سی و دو سال بیمه پردازی وده سال که باز نشسته شدم امسال به چهار میلیون دریافتی رسیدم .والا خجارت دارد انیقدر ظلم نکنید ایم ظلم ها گریبان تان را می گیرد از استان گلستان گنبد کاووس .

 • محمد رضاابولحسن زاده
  ۰ ۰

  خدا بگم چیکارتون کنه دزدهای بی ناموس من راننده کامیونم 35%ازکار افتادهام حقوقی که بمن میدن سرشونو بخوره 230هزارتومن چیکار کنم بخورم پس انداز کنم خرج دوا دکتر بدم چه خاکی به سرم بریزم اینهمه میگن متناسب سازی فقط دروغگوید وسلام میدونم این درد منو پخش وچاپ نمیکنید ولی خدا هرچی خاین ومنافق ودزد ت این مملکت لعنت کنه...اینم اسمم ادرسم ارومیه