کد خبر 517833

تریدینگ اکونومیکس بررسی کرد؛

اوج گیری تورم در کشورهای همسایه

تورم در گرجستان به اوج ۱۰ساله خود رسیده است.

به گزارش تریدینگ اکونومیکس، متوسط نرخ تورم پاکستان در ۱۲ ماه منتهی به مارس با ۰.۸ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه منتهی به ماه قبل به ۹.۰۵ درصد رسید که این نرخ، بالاترین تورم ثبت شده در پاکستان طی هشت ماه اخیر محسوب می شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، در بین بخش‌های مختلف، تورم در بخش مواد غذایی و نوشیدنی ۱۱.۵۸ درصد، لباس و پوشاک ۱۰.۷۲ درصد و خدمات ۱۰.۶۲ درصد بوده است.  از سوی دیگر کمترین تورم در بخش مراقبت های درمانی با ۸.۸۱ درصد بوده است. بر مبنای ماهانه، نرخ تورم پاکستان در این ماه ۰.۳۶ درصد اندازه‌گیری شده که ۱.۴۴ درصد کمتر از تورم ثبت شده در ماه قبل بوده است.

متوسط نرخ تورم پاکستان در بازه زمانی ۱۹۵۷ تا ۲۰۲۰ معادل ۷.۶۱ درصد بوده است که بالاترین نرخ تورم ثبت شده مربوط به دسامبر ۱۹۷۳ با ۳۷.۸۱ درصد و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به فوریه ۱۹۵۹ با منفی ۱۰.۳۲ درصد بوده است.

از سوی دیگر نرخ تورم در گرجستان افزایشی بوده است. تا پایان ۱۲ ماه منتهی به مارس، نرخ تورم در گرجستان با ۳.۶ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۷.۲ درصد رسیده است که این نرخ، بالاترین نرخ تورم در ۱۰ سال اخیر محسوب می‌شود.

مراقبت های درمانی با ۱۳.۶ درصد افزایش قیمت، بزرگترین محرک قیمت‌ها در این کشور بوده است و پس از این بخش، لوازم منزل با تورم ۱۲ درصد در رده بعدی قرار دارد.

از سوی دیگر کمترین نرخ تورم مربوط به مواد غذایی با تورم ۵.۷ درصدی و تنباکو با تورم ۸.۹ درصدی در رده بعدی قرار دارد. بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم گرجستان در این ماه ۴.۲ درصد اندازه‌گیری شده که ۳.۱ درصد بیشتر از تورم ثبت شده در این کشور در ماه قبل است.

 متوسط نرخ تورم در گرجستان در بازه زمانی ۱۹۹۶ تا ۲۰۲۰ معادل ۷.۱۷ درصد بوده است که بالاترین تورم مربوط به آوریل ۱۹۹۶ با ۵۹.۳۱ درصد و پایین‌ترین نرخ تورم نیز مربوط به می ۲۰۱۲ با منفی ۳.۳ درصد بوده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • شریف احرای
    ۰ ۰

    طوری میگید تورم اوج گرفت انگار 100درصد شده میریم میخونیم 0.8 0.4 شما از مال خودمون بنویسد مثلا بگید امروز 5درصد رفت بالا یا مثلا ماهی 200درصد تورم داریم این خبره ما اولیم در توریم سلطان گرونی و بدبختی