کد خبر 511072

بحران صندوق‌های بازنشستگی

نویسنده: داود منظور*

عدم تعادل منابع و مصارف صندوقهای بازنشستگی یکی از مشکلات اساسی اقتصاد ایران در سال‌های اخیر است که در برخی موارد از آن به عنوان بحران یاد می‌شود.

در سال های اخیر موضوع صندوق های بازنشستگی و مشکلات و معضلات این صندوق ها مورد توجه کارشناسان بیمه های اجتماعی و مسوولان کشور قرار گرفته است.در حال حاضر نظام بازنشستگی ایران با مسائل و چالش‌های متعددی مواجه است اما آنچه بیش از دیگر مسائل ذهن سیاستگذاران را به خود مشغول کرده، از بین رفتن تعادل منابع و مصارف صندوق‌های بازنشستگی است، به نحوی که در برخی موارد از آن با عنوان «بحران» یا «تله تنگنای مالی» نیز یاد می‌شود.

 از دیگر موارد ایجاد این شرایط بحرانی، می توان به چالش های زیر اشاره کرد:

 گشاده دستی بیش از حد معمول در نظام بازنشستگی کشور، نبود نهادهای تنظیم‌گر و ناظر بر سرمایه‌گذاری صندوق‌های بازنشستگی و دارایی‌ها، گزارش‌های غیرقابل اتکای مالی و بیمه ای یا آکچوئری، نبود برآورد دقیق از دارایی‌های صندوق‌ها، بازده پایین صندوق‌ها، تحمیل قوانین ناسازگار با اصول بیمه‌ای به صندوق ها و تغییرات جمعیتی از مهم‌ترین چالش‌های صندوق‌های بازنشستگی در ایران به شمار می‌رود.

راهکارهای برون رفت از وضعیت فعلی:

1. تغییر نظام از مزایای معین به کسورات معین یا نظام چندلایه مرکب از دو نظام کسورات معین و مزایای معین

2. ایجاد نهاد ناظر بر مدیریت صندوق‌ها،متاسفانه در ایران عملا هیچ نهاد ناظری بر فعالیت صندوق‌ها وجود ندارد. نهاد ناظری که نقش بیمه مرکزی در بیمه‌های اجتماعی را ایفا کند.

3. اصلاحات پارامتریک و سیستمی، به اصلاحات درون‌سیستمی و تغییرات پارامتریک به‌منظور بهبود توازن مالی و تداوم فعالیت صندوق اصلاحات پارامتریک گفته می‌شود. ازجمله اصلاحات پارامتریک برای کنترل هزینه‌ها و مصارف صندوق‌ها می‌توان به مواردی مانند: افزایش سن بازنشستگی، افزایش حداقل سنوات خدمت، افزایش تعداد سال‌های مبنا برای محاسبه حقوق بازنشستگی و تغییر نرخ مشارکت اشاره کرد.

*عضو هیات علمی‌ دانشگاه امام صادق (ع)

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • بازنشسته
  ۰ ۰

  این همه موسسه را که هرکدام باندازه یک وزارتخانه پرسنل دارند و مهم هم نیستند آویزان صندق مرده این وجب زحمات سالیان بازنشستگان را آنها می بلعند، تقصیر مسئولین است سازمان را تصمیمات نا بجا فلج
  میکند خود بازنشستگان را به گدایی میکشند

 • مهدی
  ۷ ۰

  دوست عزیز شما که استاد دانشگاهی چرا رفتی از نسخه های غربی راهکار آوردی برای ایران کپی پیست کردی.. افزایش سن بازنشستگی در کشورهای غربی دلیلش حمایت از صندوق ها نیست بلکه نرخ رشد منفی جمعیت و عدم امکان جوان گرایی بدلیل نبود نیروی کار جوان است اما در ایران که بیش از 6 میلیون جوان بیکار داریم با افزایش سن بازنشستگی بلزنشستگانمان را شاغل و بیکارانمان را عملا خانه نشین می کنیم لذا راهکار بهتری بدهید بعنوان مثال برگشت 400 هزار میلیارد تومان بدهی دولت به صندوق های بازنشستگی این پول متعلق به اعضاست، حذف رانت خواری و ویژه خواری در شرکت‌های زیر مجموعه شستا و بازنشستگی کشوری، کاهش پاداش های میلیاردی اعضا هیئت مدیره چند هزار شرکت زیر مجموعه صندوق ها، حسابرسی صندوق ها و و...

 • مهدی۲
  ۰ ۰

  توی کوچه ها هم موسسه علمی هست مدرک دکترا می دهند

 • ماهان
  ۰ ۰

  چند خط ترجمه و همین؟! کمی زحمت تحلیل به خودتان می دادید!