کد خبر 508699

رییس کل بانک مرکزی؛

آغاز پرداخت بدهی کره‌جنوبی به ایران با یک میلیارد دلار/ وضعیت بازار ارز بهبود می‌یابد

رییس کل بانک مرکزی درباره نتیجه مذاکراتی که با سفیر کره جنوبی درباره پرداخت بدهی‌‌ها به ایران صورت گرفته گفت: پول بانک مرکزی در آنجا ۷ میلیارد دلار است و الان با ۱ میلیارد شروع می‌کنیم نوع پرداخت هم پول است که در اختیار بانک‌های ما قرار می‌گیرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره آزادسازی منابع مالی ایران از کره جنوبی، اظهار داشت: در دیدار با سفیر کره جنوبی تاکید کردیم که چگونه ایران باید از منابع‌اش استفاده کند، حالا اینکه کره‌ای ها با هرکسی می‌خواهند مذاکره کنند.

وی افزود: منابع متعلق به بانک مرکزی است و بانک مرکزی این حق را دارد که اقدام حقوقی کند خسارت زیادی از این بابت به جمهوری اسلامی خورده است کره‌ای ها خودشان درخواست کردند و آمدند صحبت کردند که می‌خواهند منابع ایران را پرداخت کنند و ما هم راه پرداخت را به آنها نشان دادیم.

رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه پولی که بانک مرکزی در کره جنوبی دارد 7 میلیارد دلار است و قرار شد پرداخت شود اجازه بدهیم طبق توافق با کره جنوبی جلو برویم، در پاسخ به این سوال که آیا قرار است پول در اختیار ایران قرار بگیرد یا کالا؟ گفت: فقط پول به حساب بانک‌های ما می‌آید.

همتی در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه گفته می‌شود حداقل پرداختی کره در مرحله اول یک میلیارد دلار است را تائید می‌کنید؟، گفت: بله، حداقل یک میلیارد دلار است.ما مذاکرات گسترده‌ای را با عراق، عمان، کره جنوبی و ژاپن شروع کردیم و فضا خیلی بهتر شده است و به تدریج این اتفاق خواهد افتاد.

رییس کل بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که آیا این کشورها توانسته‌اند مجوز اوفک را بگیرند؟ گفت: این مشکل خودشان است و به ما ربطی ندارد.

همتی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه وضعیت ارز چه می‌شود؟ گفت: وضعیت ارز هم خوب خواهد شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ایران
  ۰ ۰

  شما را به خدا این پول ها را دبگر به کشورهای عربی نبخشید بگذارید در ایران خرج بشود و ختی اگر توسط بزرگواران اختلاس شد از ایران خارجش نکنید بگذارید چند نفر هم با کارگری کردن نان بخورن.

 • ایران
  ۰ ۰

  من به اینده این مملکت اصلا هیچ امیدی ندارم چه پول باشد و چه پول نباشد هیچ فرقی به حال کارگران ندارد.چون این دیگ برای ما نمیجوشد.ضمنا خواهش میکنم این پول هایی که ازاد میشود را به اطلاع مردم نرسانید چون باعث حرص وجوش میشود و بیاد بخشیدن به کشورهای عربی می افتیم و روزمان خراب میشود و تا شب سر درد میگیریم با تشکر از شما صاحبان قانونی این مملکت .

 • محمد
  ۰ ۰

  امیدوارم مسئولین ایرانی مثل سردارسلیمانی وحضرت اقاکه محکم حرفشون میزنند وحقشون را مطالبه میکنند وگردن کج نمیکنند،حرفشون بزنند وحقشون مطالبه کنند وبه جای همه مردم ایران نترسند وسرشون بالا بگیرند وبا غرورمقابل کشورهای سلطه گر حقشون بگیرند.