کد خبر 507942

حداقل دستمزد کارگران چقدر افزایش می‌یابد؟

همین دیروز مرکز آمار ایران در گزارشی از افزایش بیش از ۶۷درصدی قیمت خوراکی‌ها در بهمن‌ خبر داد و این در حالی است که اخبار مشابه در ماه‌های گذشته هم از گرانی و فشار مضاعف بر دهک‌های ضعیف جامعه حکایت داشت.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق، در یک سال گذشته البته همه‌گیری کرونا شرایط اقشار فرودست را هم سخت‌تر کرده و همه این مشکلات و سختی‌ها، اهمیت تعیین حداقل دستمزد کارگران برای سال پیش‌رو را دوچندان کرده است. در یک سمت فعالان کارگری و نمایندگان کمیسیون اجتماعی و فراکسیون کارگری مجلس از ضرورت افزایش متناسب با تورم و گرانی حقوق کارگران می‌گویند و در سمت دیگر هم نمایندگان کارفرمایان از ضرورت توجه به مشکلات این قشر آن‌هم در دوره رکود ناشی از قرنطینه سخن می‌گویند.

این نگاه‌های متفاوت و همچنین مشکلات عدیده اقتصادی کشور در سال ۹۹، بحث تعیین حداقل دستمزد کارگران در سال پیش‌رو را با پیچیدگی‌های فراوان همراه کرده‌ اما این حداقل دستمزد چگونه تعیین می‌شود و چه راهی برای رسیدن توافق این نگاه‌های مختلف وجود دارد؟

حق کارگران افزایش صد درصدی است اما باید واقع‌گرا بود

«علی بابایی‌کارنامی» رئیس فراکسیون کارگری مجلس یازدهم معتقد است که حتی اگر حداقل دستمزد کارگران صددرصد هم افزایش پیدا کند، قدرت خرید آنها به شرایط پیشین برنمی‌گردد اما می‌گوید برای تعیین دستمزد باید واقع‌بین بود. او دراین‌باره می‌گوید: «بالاخره تعیین دستمزد روند مشخصی دارد و باید شورای عالی کار جلسه برگزار کند و دولت هم ناظر باشد و دخالت نکند. در این جلسات نباید نظر استبدادی و حزبی وارد شود. باید دو طرف یعنی نماینده کارگران و کارفرمایان به توافق برسند».

بابایی درباره میزان افزایش دستمزد و شرایط جامعه کارگری در یک سال سپری‌شده هم می‌گوید: «اگر بخواهیم واقعی نگاه کنیم باید حداقل بالای ۶۰-۷۰ درصد حقوق افزایش پیدا کند که تا اندازه‌ای شرایط کارگران و قدرت خرید آنها حفظ شود اما باید ببینیم توافق چه می‌شود. وضعیت واقع‌بینانه این است که حقوق کارگران صددرصد افزایش یابد تا قدرت خرید آنها حفظ شود. واقع‌بینانه و دقیق این است اما دست‌کم باید ۳۵ درصد دستمزد افزایش پیدا کند؛ هرچند این موضوع باید از یک جلسه توافقی خارج شود. حق تصمیم‌گیری با شورای عالی کار است و نه مجلس و نه دولت حق دخالت ندارند». رئیس فراکسیون کارگری درباره ضرورت بی‌طرفی دولت هم می‌گوید: «ما تذکر دادیم و خواهش کردیم از وزیر تعاون که در این جلسه و شورا نقش بی‌طرف داشته باشند.

ما نقش نظارتی خود را داریم ولی تجربه این است که دولت دخالت می‌کند ولی ما حق نظارتی خود را داریم. باید این دوره تصمیمات بهتری انجام شود. هرچند دولت می‌تواند عددی را با مسئولیت خودش برای کمک به اقشار ضعیف و کارگران بگنجاند که این جدا از توافق کارگران و کارفرمایان است. دولت برای همه اقشار تصمیماتی را داشته و حمایت‌هایی داشته اما برای کارگران چنین اتفاقی رخ نداده و این در حالی است که کارگران در بدترین شرایط اقتصادی به سر می‌برند». او می‌گوید دست‌کم باید حداقل دستمزد ۳۵ درصد افزایش پیدا کند: «افزایش حقوق کارگران منطق دارد و قابل محاسبه است اما اگر واقع‌بینانه ببینیم حداقل و در پایین‌ترین حالت باید ۳۵ درصد حقوق کارگران افزایش پیدا کند. این یک عدد منطق‌دار است اما حق طبیعی کارگران این اعداد نیست و شرایط این قشر بسیار بحرانی‌تر از این اعداد است».

درخواست کارگران برای افزایش ریالی دستمزد ۱۴۰۰ نه درصدی

درباره تعیین حداقل دستمزد کارگران همین دیروز هم نماینده کارگران در شورای‌عالی کار از ضرورت جبران قدرت خرید ازدست‌رفته کارگران در سال‌های گذشته سخن گفت.

«علی خدایی» که با تسنیم سخن می‌گفت با اشاره به اینکه عدد و رقم دستمزد عقب‌ماندگی بسیار زیادی دارد گفت: «اینکه در برخی رسانه‌ها اعلام می‌شود که به‌طور مثال دستمزد کارگران 35 درصد افزایش می‌یابد، 35 درصد دستمزد فعلی حدود 700 هزار تومان می‌شود، واقعا هزینه زندگی یک خانوار چهارنفره طی یک سال گذشته 700 هزار تومان بیشتر شده است؟». او گفت: «اینکه وارد عدد و ارقام درصدی شویم، به‌ضرر کارگران است، بنابراین درخواست ما این است که میزان افزایش دستمزد کارگران امسال به ریال تعیین شود، اعلام کنند که چقدر به دستمزد کارگران اضافه می‌شود».

خدایی بیان کرد: «درخواست ما این است که دولت هرچه سریع‌تر جلسات مزدی را برگزار کند، اما نگاه کلی گروه کارگری به ماجرا این است که به‌هیچ‌عنوان به کش‌دار‌شدن جلسات راضی نیستیم، حتی اگر در 10 دقیقه اول جلسات مزدی گروه کارگری به خواسته منطقی و معقول خود برسند، مصوبه مزدی را امضا خواهند کرد». نماینده کارگران در شورای ‌عالی کار با ابراز اینکه برخی از صحبت‌های ما برداشت کرده‌اند که افزایش دستمزد به‌صورت یک رقم ثابت تعیین شود گفت: «اصلا ‌چنین پیشنهادی مطرح نکرده‌ایم، اگر افزایش دستمزد به‌صورت رقم ثابت باشد، فاصله بین سابقه و مهارت از بین می‌رود و این تصمیم برای بازار کار و طبقه‌بندی مشاغل مناسب نیست».

خدایی درباره شرایط این جلسه و نتیجه احتمالی هم گفت: «رأی گروه کارفرمایی در شورای‌عالی کار از همه بیشتر است، نمی‌توانیم قولی به کارگران بدهیم اما تلاش خود را می‌کنیم که اتفاق خوبی برای سال آینده رقم بخورد اما اگر خواسته گروه کارگری محقق نشود، تا بی‌نهایت به مذاکرات ادامه می‌دهیم. روال ما همواره این بوده است که بحث قدرت خرید ازدست‌رفته کارگران در سال‌های گذشته جبران شود، عدد و رقم مزد و درصد تعیین مزد برای ما ملاک نیست، آنچه برای ما ملاک است سفره کارگران و معیشت آنهاست، با اعداد و ارقام نمی‌خواهیم بازی کنیم».

 هزینه سبد معیشت کارگران این هفته تصویب می‌شود؟

یکی از عوامل تأثیرگذار در تعیین حداقل دستمزد کارگران برای یک سال، سبد معیشت و توافقی است که درباره آن انجام می‌شود که یک عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار از احتمال تصویب رقم این سبد هزینه معیشت کارگران در جلسه همین هفته کمیته دستمزد خبر داد. «علی اصلانی» دراین‌باره و در گفت‌وگو با ایسنا، با تأکید بر اهمیت تعیین هزینه سبد معیشت به‌عنوان مبنای تعیین حداقل مزد کارگران گفت: «به احتمال زیاد این هفته جلسه کمیته مزد با حضور اعضا برگزار و رقم هزینه معیشت کارگران مشخص می‌شود.

اگر این هفته به نتیجه برسیم جلسه بعدی در شورای عالی کار به بحث دستمزد ورود می‌کنیم و پس از بحث و بررسی مشخص می‌شود که چند درصد به حقوق سال آینده کارگران اضافه می‌شود». این مقام مسئول کارگری در پاسخ به این پرسش که گروه کارفرمایی و کارگری در کمیته مزد درخصوص میانگین هزینه سبد معیشت کارگران به چه رقمی رسیده‌اند؟ گفت: «برآورد سبد هزینه‌ای که گروه کارگری به دست آورده ۹ میلیون تومان است ولی کارفرمایان به عدد ۸ تا ۹ میلیون تومان اعتقاد دارند. درباره اینکه چه چیزهایی را حذف یا چطور محاسبه کرده‌اند، صحبت نمی‌کنم ولی معتقدم حتی اگر همان هزینه سبد معیشتی که گروه کارفرمایی به آن رسیده قبول کنیم، باز‌هم تا رسیدن به دستمزد واقعی فاصله داریم». اصلانی ادامه داد: «سال گذشته اعضای کمیته مزد هزینه ماهانه معیشت کارگران را چهارمیلیون‌و ۹۶۰ هزار تومان تعیین کردند ولی متأسفانه امسال حداقل حقوق یک کارگر با مزایا دومیلیون‌و ۸۰۰ هزار تومان تصویب شد».

او همچنین درباره رقم خط معیشت هم گفت: «امسال رقم خط معیشت از سوی بانک مرکزی ۱۰ میلیون تومان اعلام شده و طبعا تعیین هزینه سبد معیشت در کمیته مزد کمی سخت شده است؛ چون حرف کارفرماها این است که قرار نیست همه افزایش حقوق و مزایای کارگران را آنها بدهند و دولت هم باید سهم خود را بپردازد». رئیس کانون شورای اسلامی کار البرز درباره نگاه کارفرمایان دراین‌باره هم گفت: «کارفرمایان با استناد به ماده ۲۹ قانون اساسی معتقدند بحث رفاه، درمان و مسکن بر عهده دولت گذاشته شده و اگر دولت مسئولیت این بخش‌ها را برعهده بگیرد، کارفرمایان هم بخش افزایش مزد را تقبل می‌کنند تا به رقم مورد نظر در‌خصوص سبد معیشت و مزد کارگران برسیم».

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • شاهرخ
  ۲۴ ۲

  کمترمردم رو بازی بدین .یه روزی انشالله سر خودتون بیاد ببینین اقشار کارگر چه سختی و نداری مزکشن

  • یه بدبخت کنکوری بدون کلاس
   ۱ ۱

   خدا از دهنت بشنوه
   T_T

 • سیدعابدین محبی
  ۱۵ ۲

  اینکه کارفرما میگوید یکسری از هزینه ها را باید دولت تقبل کند کامل درست و منطقی است چونکه درنهایت سود تمام کارها به جیب دولت میرود و دولت هم موظف است در قبال سودی که از کارفرما دریافت میکند بخشی از هزینه های کارگران که در واقع سرمایه دولت محسوب میشوند را تقبل کند.بنده از قشر زحمت کش کارگری میباشم و هیچ گونه سنخیتی با کارفرماها ندارم،و خواستم حرفی که میزنم بر مبنای عقل و انصاف باشد

 • پاکبان
  ۲۲ ۳

  ته تهش بعداز این همه کش و قوس ۳۰۰تا ۷۰۰اضاف میکنید بعدقیمتا ۱۰۰۰برابره یعنی کارگر همیشه بدبختن که هیچکس دلسوزشون نیست 😞😞⁦🤦‍♀️⁩

 • علی
  ۲۰ ۲

  سلام
  تا کی روی حقوق ما کارگران مانور میدهید این آقا که عنوان کارگر روی سمتش گذاشته ، یکی به نعل میزنه یکی به میخ ازیه طرف میگه 100 درصدی حقشونه ازیه طرف صحبت 35 درصد میکنه . بعنوان یک مهندس ارشد 25 سال سابق عرض میکنک کمتر از یک دستفروش ساده درآمد دارم و این باعث شرمندگی تمامی دولتهای گذشته است که همیشه با سیاست بازی و دوروئی قدرت خرید مار را هرسال کمتر و کمتر کردند تا سفره ما کارگران کوچک و خالی شده و صبر و تحمل ما رو به پایان است . للحق

 • مریم
  ۲۵ ۴

  سواره از پیاده خبرندارد

 • علی اکبر یارمحمدی
  ۲۳ ۶

  کارگران را سرکار گذاشتید جناب شریعتمداری امیدوارم و از خدای بزرگ آرزو دارم مثل یک کارگر حقوق بگیری تا بدانی فقر و نداری و شرمندگی مقابل خانواده یعنی چه

 • ناشناس
  ۲۵ ۳

  در کشور ما قشرکارگر برای دولت هیچ ارزشی نداره سودش فقط فقط به جیب مبارک تولید کنند و سازند میره کارگر باید فقط خرهمالی کنه دستمزدش همونه هیچ فرقی نمیکنه

 • کارگر
  ۱۳ ۵

  چرا میگید حداقل حقوق دو میلیون و هشتصد هست؟من نانوا که جز کارگرانم حقوقم تازه شده یک و چهارصد اونم با کلی منت که صابکارم سرم میذاره و میگه حقوقت کمتره ولی من لطف میکنم،بخدا من آرزومه که حقوقم بشه همون دو وهشتصد🤣

 • مینا
  ۱۷ ۲

  وقتی اجناس ۳۰۰درصد گرون میشه حقوق کارگر ۳۵ درصد اضافه بشه ؟این کجاش عدالته؟کسی که ۳ میلیون حقوق میگیره اگر ۱۰۰درصدهم به حقوقش اضافه بشه بازم کمه!روضه برا کی میخونید؟؟؟؟

  • کارگر
   ۵ ۱

   سلام میگن 35 درصد افزایش داشته باشه خواهشاً نه فشاری به کارگر وارد بشه نه کارفرما یطوری که انصاف رعايت بشه زندگی خیلی خیلی مشکل شده مردم به چیزی تکیه کنند اگه واقعا کسی هواشون نداشته باشه

 • ناشناس
  ۱۲ ۳

  همش خبر چرت بزارید این خواهد شد آن خواهد شد اخرشم هیییییییچچ نیم قرنه همش اخبار مزخرف همش دلخوشی های زودگذر همش وعده و وعید...از بس حرفاشون چرته قبل اینکه خبر رو بخونم از تیتر خبر میتونم حدس بزنم

 • ابوالفضل
  ۹ ۱

  وقتی نمی تون.قیمت تخم. مرغ ثابت کن. نمیشه توقع
  کرد. دست مزدکارگر تایین کن. دستمزدسال99چی شدتمام. شدپرونده بسته شدکه حالاواسه1400داریدجروبحث. می کنید

 • مریم
  ۱۳ ۲

  سلام .چه شرایطی برا خانواده کاگری به وجود اوردن ن میتونیم بریم دکتر ن میتونیم صاف وعده غذایی داشته باشیم ن توان خرید ن توان پس انداز برا اجاره سالانه داشته باشیم ....این زندگی از نظر شما چیه؟؟؟بمیریم بهتره تا اینقدر سر رقم حقوق کارگر زحمت کش چونه نزنید

 • مریم
  ۱۲ ۲

  واقعن شمایی که حقوق بگیر دولت هستید ..یه بارم اندازه حقوق کارگر بگیرید تا ببینید میتونید اصلن زنده بمونیدچه برسه زندگی کنید.واقعن متاسفم که تو این کشوری زندگی میکنم عدالت و به ظاهر رعایت میکنن.

  • حسین
   ۹ ۳

   خدا ازتون نگذره که که شب عید فقط خون تو دل کارگر میکنید، از خدا میخوام نمیرم تا روزی که ذلیل شدن این دولتیارو ببینم، مطمئنم اون روز میرسه، انشالله که باشم وببینم

 • ناشناس
  ۱۰ ۳

  چرا با خودتون درگیر هستین اصلا اون ۳۵ درصدم نزارین فکرتون راحت بشه یدفعه بگید کارکر بره بمیره واقعا خودتونو مسخره کردین یا این مردم بدبختو

 • حق
  ۹ ۲

  انشاالله که خوداین دولت مردان اینقدر زجربکشن من میگم مرگ بر دولت مردان حق مردم این نیست که به شماها رای دادن

 • ناشناس
  ۴ ۳

  اینهایی که اینقدربا دستمزد کارگران بازنشستگان ومستمری باند بازی دار می آوردن وهر روز سفره انهاکوچک و کوچکترش میکند الهی به درتی گرفتار شوند که هر آن چه را درایام خدمت پس اندازش کردن خرج،داو دکتر خودشان کن نه خانواده اش خدا کن بمدت بیست سال تو جا بمان تا بدن درت نداری مشکلات زندگی چی

 • بازنشسته تامین اجتماعی
  ۶ ۲

  واقعا بعضی از مسئولین ثباتی در صحبتهای خود ندارند اول حق کارگران را صد در صد میداند بعد میگوید اگر ۷۵ درصد به حقوق آنان اضافه شود خوب است بعد راضی به ۳۵ درصد میگردد و حتما در نهایت هم ۲۰ یا ۲۵ درصد را می پذیرد مشخصه که هیچگونه نگرانی و تعهدی نسبت به وضع معیشت و زندگی کارگران و بازنشستگان ندارید و فقط خودنمایی میکنید

 • ناشناس
  ۷ ۲

  سلام پس نهاد ومسئولان قوه قضائیه کجایند درایران زندگی نمی‌کنند این چند سال بی قانونی وظلم به کارگر نمی بینند یا هم قطارا نشان کارفرما تشریف دارند. آقای ریسی چرا به چه دلیل سکوت کردید؟

 • ناشناس
  ۵ ۱

  به قول آقای علوی وزیر اطلاعات گربه وقتی تو تنگنا قرار گرفت عکس العمل نشون میده البته دور از جون کارگران کاری نکنید قشر کارگر به خیابون بیایند

 • ناشناس
  ۹ ۲

  چیزی ندارم بگم فقط این بلاهایی که سرماکارگرامیارین به سرخودت بیاداین همه سختی عذاب واسه چندرقاز.مرفه بی دردچی میدونه ماچی میکشیم 😭😭

 • کارگر
  ۷ ۲

  بخدااگرخودشون بتونن با۲۸۰۰زندگی کنن .۲۸۰۰پول مانتووشلوارزن وبچه هاشونم نمیشه چه جورمیخوان کارگربااین حقوق زندگی کنه ‌.هرکس درگرانی وضایع شدن حقو حقوق کارگرنقش داره امیدوارم تاحالاهرچی حق خورده بشه دردناعلاج بده پس

 • ناشناس
  ۷ ۲

  شکارو به خدا فقط شعار ندید عمل کنید.ماکارگرا تموم زندگی مون شده قسط و قرض و بدهی رفاه برامون شده ارزو
  من شخصا یک ماهه فقط دارم این اخبار و دنبال میکنم که چند درصد قراره به حقوق کارگر اضافه شه تورو خدا از حقه قشر ضعیف دفاع کنید

 • محمود
  ۲ ۲

  اینقدر آقای رئیسی دم زدید که دنبال حق کارگران هست چی شد

 • بی نام
  ۱ ۱

  دستمزد کارگر خیلی هم خوبه چرا جنجال به پا میکنن بعضیها فکری هن به فکر سرمایه کار فرما هم بکنید

  • ناشناس
   ۰ ۰

   خدا خیرتون بده 700 تومانم 700 تومانه مچکرم از دولت مردان

 • ابوذر
  ۲ ۱

  بیشتر کارخانه ها و تولیدها مال دولتیها و مجلسیهااست .معلومه که نمی خوان بیشتر دستمزد بدن.کارگر در طول تاریخ بدبخت بوده الان هم همونه.

 • اکبر
  ۴ ۱

  خدا از کسانی نگذره که مارو شرمنده رنو بچه میکنن من بابیست سال کارگری پول پیش خونم بیست ملیونه همیشه شرمنده هستم

 • محمد
  ۳ ۰

  جالبه غالب بالای 20میلیون تومان میگیره مغلوب 2میلیون

 • یک هموطن
  ۴ ۰

  الان یک خانواده بخواد یک ماه فقط بخوره ۱۰میلیون خرجشه بقیه زندگی بماند

 • ناشناس
  ۲ ۱

  حقوق کارگر با سکه کامل برابر باشد بلکه با تورم بشه زندگی معمولی داشت یعنی حق کارگر با ۱۲ میلیون تومان ماهانه بشه اجاره یا زیرزمین ونان وپنییر تخم مرع وپوشاک حالا درمان وبهداشت کرونایی بماند .....با یارانه مواد ضدعفونی وماسک ومهمتر از همه در ایام کرونا اینترنت با گوشی مشترک با مامانها ادامه تحصیل ودرس ومدرسه

 • فریدون دادالله زهی
  ۱ ۱

  باسلام بنده دارم بیمه پرداخت می کنم یک سال هست بیکارم خدا شاهد منبع درآمدی ندارم دیابت دارم مجبورم بیمه پرداخت کنم اگه بیمه پرداخت نکنم ماهی باوزیت دکتر آزادی باید با پول انسولین ۵۰۰ هزارتومان پرداخت کنم اون وزیر یامسولی که من رو به عنوان ثروتمندمعرفی کرده اون دنیا باید جوابگو باشه که منو و خانواده ام را از گرفتن کمک کرونای حذف کرده اگه اون مسول وجدان داشته باشه دوباره حسابهای بنده روبازبینی بکنه و حق من و بچه هایم روبرگردونه اگه هنوز چیزی ازمسلمانیت و وجدان باشه باتشکر

 • ناشناس
  ۳ ۱

  من فقط دلم برا نجومی بگیرهای بدبخت کبابه که چند ساله یک ریال اضافه نشدند ما بازنشستگان وکارگران حاضریم از حقوق ما کم کنند و دریافتی این نجومی بگیرهای فلک زده را اضافه کنند تا هم آقای نوبخت خوشحال شود هم روحانی آقای نوبخت هرسال به کارگران وبازنشستگان میگوید من شرمنده ام بابا یه بارم به نجومی بگیرای عزیز دردانه بگو شرمنده ام ماکارگران وبازنشستگان هم باد میخوریم تابادکنیم

 • ۳ ۱

  خداکنه مثل یه کارگر بشید تا بدونید حال کرگرا تو مملکت ایران چه جوره موقی کار حرف زوره موقی خونه رفتن نق ونوق زن و بچه بخاطر بی پولی اجاره قسط لباس نداشتن غذا نداشتن الاهی بحق امام حسین ع زندگیتون همش بشه بی پولی ودرد و عضاب تا حال ما دست تون بیاد نامردآ

 • ناشناس
  ۱ ۱

  باسلام واحترام برای رضای خدا قبل از عید دستمزد را مشخص کنید ما داریم از بین می ریم

 • ابولفضل
  ۱ ۰

  من نمیدونم مگه ما برای این مملکت کار نمیکنیم .مگه چرخ صنعت این کشور رو کارگر نمیچرخونه .چرا باید تمام بدبختیا سر ما بیاد هتمن باید بیایم تو خیابون که بفهمید.اون روز روز سختیه برای شما

 • ناشناس
  ۰ ۰

  چرا انقدر این موضوع افزایش لفت میدهید برای بازنشستگان وکارگران ویا همین حداقل بگیر های صعیف جامع چرا درک نمکنید چقدر بیرحم خودتان بااین مبلغ میتونید زندگی کنید باور کنی تحمل یه هفته زندگی کردن با این مبلغ نداری اینه خدمت به خلق کمی فکر کنید تو این دنیا فکر نکنید پس قیامتی هست این مملکت ما همه چی دارد کشور غنی داریم ظلم شاخ دم دارد برای رضای خدا فکر کنید دنیا فانیست عالی جنابان طراحان کمی به یاد مردم باشید

 • ناشناس
  ۰ ۰

  کمتر کارگر که نابود شده با دروغ بازی بدین از خدا بی خبرها

 • naomid
  ۰ ۰

  خدایا باین گرانی لحظه ای چطورزندگی کنیم.مسئولین که هیچ دغدغه ای برای سفره خودوبچه هاشون ندارند
  آیا با۲۷۰۰تومان میتونندیکماه زندگی کنندخدایا ازاین همه ظلم راضی نشو.شراین دولت دروغ وتزویررا کم کن.چون به اسم خداودیگرمقدسات هرروزبادروغهای بزرگتر حق مردم را ض؟ایح میکنند.مسئولین بالاتر هم فقط نظاره میکنند

 • ناشناس
  ۰ ۱

  افزایش دستمزد کارگر بیش از اندازه باعث تورم واخراج کارگر میشود کارگر نباید به خاطر افزایش دسمزدش حاضر بشه یه کارگر دیگری بیکار بشه با این حرفا کارگران را رودار نکنید

 • بی نام🇮🇷
  ۰ ۲

  افزایش دستمزد کارگر بیش از اندازه باعث تورم واخراج کارگر میشود کارگر نباید به خاطر افزایش دسمزدش حاضر بشه یه کارگر دیگری بیکار بشه با این حرفا توقع کارگران را بالا نبرید

 • احمد
  ۰ ۰

  با سلام با یک کلمه تمام این حرفهای بیهوده رو به پایان بدم فقط خدا بداد این قشر کارگری برسه وگرنه هیچ دولتی طی این چهار دهه گذشته بفکر کارگر نبوده نخواهد بود وصلام

 • ایمان
  ۰ ۰

  ظلم و ستم پایانی هم دارد فقط امان از روزی که بخواین به این مردم کارگر که حقشون رو خوردین جواب پس بدین امان