کد خبر 503721

مخالفت نماینده کارگران با پیشنهاد افزایش ۴۰درصدی مزد۱۴۰۰

نماینده کارگران در شورای ‌عالی کار با اشاره به اینکه دستمزد۱۴۰۰ باید به گونه‌ای تعیین شود که عقب ماندگی مزدی کارگران را جبران کند گفت: این حقوق جوابگوی خوراک و مواد غذایی هم نمی‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، محمدرضا تاجیک نماینده کارگران در شورای عالی کار درباره افزایش دستمزد کارگران گفت: شکاف دستمزدی ایجاد شده در سال‌های گذشته به حدی بزرگ است که افزایش حقوق حتی اگر 100 درصدی باشد نمی‌تواند آن را پر کند. فاصله میان سبد هزینه و دستمزد دریافتی کارگران بسیار زیاد است. دو برابر کردن حقوق دو میلیون و 700 هزار تومانی هم باعث تامین هزینه‌های کارگران نخواهد شد. طبق اصل 29 و 43 قانون اساسی دولت موظف است خدماتی را به آحاد جمعیتی کشوری ارائه کند، در همین راستا دولت باید برنامه‌های متفاوتی ارائه کند، در غیر این صورت فاصله طبقاتی هر روز بیشتر خواهد شد.

نماینده کارگران در شورای‌عالی کار در واکنش به درخواست نمایندگان مجلس برای افزایش 40 درصدی حقوق و دستمزد گفت: درخواست ما از نمایندگان آن است که اصلاً وارد موضوع درصد نشوند. طبق قانون مقدار دستمزد و افزایش میزان دستمزد کارگران در شورای‌‌ عالی کار مشخص می‌شود. نمایندگان مجلس عضو شورا نیستند، بنابراین اعلام درصد توسط آنها مورد تایید جامعه کارگری نیست و از ورود آنها به وادی عدد و رقم گله‌مند هستیم.

وی ادامه داد: اگر قرار است که مجلس دستمزد را تعیین کند, قانون را تغییر دهد و این کار را به عهده بگیرد, اما اگر به‌عنوان نمایندگان جامعه، درصدد حمایت هستند، از نمایندگان کارگری شورا حمایت کنند تا تلاش‌های آنها به نتیجه برسد.

تاجیک تأکید کرد: مشکلات کارگران از تهیه مواد غذایی هم فراتر رفته است. این روزها داشتن یک آپارتمان 40 تا 50 متری برای کارگران یک آرزو شده است. با حقوق و دستمزدی که دریافت می کنند فقط می توانند در چادر زندگی کنند. با شیوع کرونا بخشی از اضافه کاری کارگران از بین رفت اما هیچ کس به فکر کارگران نبود. برای افزایش چند باره قیمت ها همیشه این امکان وجود دارد. ولی برای افزایش حقوق کارگران هیچگاه شرایط مهیا نیست. از دولت تقاضا داریم, واقع بینانه به شرایط دشوار زندگی کارگران نگاه کند.

 نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت:  هزینه سبد معیشت کارگران نزدیک به 10میلیون تومان است، با حقوق نهایت 3میلیون تومانی چگونه می تواند زندگی کند.

 وی اظهار داشت: برای دستمزد 1400 باید فکری برای عقب ماندگی مزدی کارگران شود وگرنه این حقوق نمی تواند زندگی آنها را بگذراند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلام خواهشابه این کارگران محترم رسیدگی کنید با افزایش مزدشان اگرنباشند هیچ چیز هم تولید نخواهیم داشت اول ماه کارتاشون خالی میشن پیش خانواده جیب خالین ممنون

 • یک هموطن
  ۰ ۰

  حقوق فقط باید طبق سبد معیشت اصلاح شود .بس است دیگر ظلم و ستم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اخه تا کی ظلم و ستم قراره ادامه داشته باشه این کارگرها هم پیش خانواده هاشون ابرو دارن مستاجر هستن بچه دارن خیلی از اونایی که تو مجلس هستن جیبشون پر هست حق دارن به کارگر فکر نکنن اخه خانواده هاشون توی اسایش هستن واقعا ادم متاسف میشه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلام این درصدها برای حقوق کادگر دردی را دوا نمی کند فقط خدا به دادمان برسد