کد خبر 503173

رییس کمیسیون اقتصادی مطرح کرد؛

مهم‌ترین نگرانی مجلس درباره لایحه بودجه ۱۴۰۰

محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به رد کلیات لایحه بودجه در مجلس گفت: مهمترین نگرانی ما موضوع کسری بودجه ۳۲۰ هزار میلیارد تومانی بود که کاملا محرز شده بود و از نظر مجلس باید برای آن چاره‌ای می‌اندیشیدیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، محمدرضا پورابراهیمی گفت: مبنایی در مجلس یازدهم قرار دادیم تا اصلاح ساختار را در بودجه 1400 عملیاتی کنیم.

وی ادامه داد: مهمترین نگرانی مجلس، موضوع کسری بودجه بود که این در زمان لایحه بودجه که از طرف دولت ارائه شد حدود 320 هزار میلیارد تومان کاملا محرز شده بود که از نظر مجلس باید برای آن چاره‌ای می‌اندیشیدیم. مبنایی که دولت در لایحه ارائه داده است و باوجود تلاشی که در کمیسیون تلفیق انجام شد موضوعاتی اعم از مولدسازی دارایی‌های دولت، تعیین تکلیف منابع ناشی از شرکت‌ها و بانک‌های دولتی که بودجه آن‌ها تقریباً دو ونیم برابر بودجه عمومی کشور محسوب می‌شود و اصلاحات در ساختار مالیاتی کشور و موارد دیگر که مقرر شده بود، ولی عملیاتی نشده است.

وی افزود: گزارشی که به عنوان لایحه دولت در صحن علنی آمد؛ آنچه را که ما بعنوان مبانی اصلاح ساختار بودجه مدنظر قرار داده بودیم و نگرانی‌هایی را در این خصوص داشتیم به شکلی پوشش داده نشد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: مهمترین نگرانی ما موضوع کسری بودجه بود که این کسری در زمان لایحه بودجه که از طرف دولت ارائه شد حدود 320 هزار میلیارد تومان منابع کسری کاملا محرز شده بود که از نظر مجلس باید برای آن چاره‌ای می‌اندیشیدیم.

وی ادامه داد: گزارشی که در کمیسیون تلفیق نسبت به آن ارائه شد تغییر چندانی دراین عدد ایجاد نکرد و نگران هستیم اگر برای کسری منابع بودجه کشور تصمیم گیری دقیقی انجام ندهیم پیامد‌های تورمی آن به شکلی آثار منفی در اقتصاد کشور بگذارد.

 پورابراهیمی درباره نظرمخالفان در رد کلیات بودجه 1400 گفت: اولین نکته تعیین تکلیف نشدن کسری 320 هزار میلیارد تومان بود گرچه تغییر عددی را در مجموع داشتیم، ولی براساس نتیجه نهایی که در گزارش صحن علنی آمده بود تعیین تکلیف نشدن منابع پایدار برای کسری بودجه بود و منابع غیر پایدار هم موجب استمرار تورم می‌شد.

وی درباره موضوع ارز 4200 تومانی هم افزود: اقدامات لازم در قالب روش‌های منطقی که بتواند جایگزین انجام شود هم اتفاق نیفتاده بود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: موضوع افزایش منابعی که از محل حقوق ورودی کالا‌ها بود هم جزو نگرانی ماست، چون حدود 85 درصد، مربوط به کالا‌های واسطه‌ای هستند که در تولید اثرگذار است و آثار تورمی دارد که این‌ها سرفصل‌های مهمی هستند که نگرانی ما را در ارتباط با آثار تورمی دربخش اقتصادی کشور بیشتر می‌کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر