کد خبر 502417

وضعیت وخیم اقتصادی همسایگان شمالی

رشد اقتصادی گرجستان و آذربایجان به شدت منفی شد.

به گزارش تریدینگ اکونومیکس، طبق اعلام مرکز آمار گرجستان، رشد اقتصادی این کشور در محدوده منفی باقی مانده است؛ تا جایی که در دوازده ماه منتهی به دسامبر، نرخ رشد اقتصادی این کشور با ۰.۲ درصد کاهش نسبت به دوره مشابه منتهی به فصل قبل به منفی ۷.۹ درصد رسید که یکی از کمترین رشد های فصلی ثبت شده تاریخ معاصر این کشور و دهمین رشد ماهانه متوالی منفی این کشور بوده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، در بین بخش های مختلف، تفریح و سرگرمی با رشد منفی ۲۲.۸ درصدی بدترین عملکرد را داشته است و پس از این بخش نیز ساخت و ساز با رشد منفی ۲۱.۷ رصدی و حمل و نقل با رشد منفی ۱۹ درصدی قرار دارند. از طرف دیگر نیز بهترین عمکرد طی این مدت مربوط به بخش کشاورزی بوده که ۲.۱ درصد رشد کرده است.   

 متوسط رشد اقتصادی سالانه گرجستان در بازه زمانی ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۰ برابر با ۳.۰۵ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به رشد ۱۳.۹ درصدی سه ماهه چهارم ۲۰۱۳ و کمترین رشد نیز مربوط به رشد منفی ۱۳.۲ درصدی سه ماهه دوم ۲۰۲۰ بوده است.

از سوی دیگر رشد اقتصادی دیگر همسایه شمالی یعنی آذربایجان نیز کماکان در سطح ناامید کننده ای باقی مانده است؛ به گونه‌ای که رشد تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماهه پایانی ۲۰۲۰ به منفی ۱۲.۳۵ درصد رسید که ۱.۳۵ درصد بیشتر از رشد فصلی قبلی این کشور و یکی از کمترین رشدهای فصلی در طول یک دهه اخیر محسوب می شود.

در بین بخش های مختلف، بخش خدمات با رشد منفی ۲۴.۱ درصدی بیشترین تاثیر را در ثبت این رقم داشته است. بیشترین رشد طی این مدت مربوط به کشاورزی با ۱.۲۵ درصد بوده است.  

در بازه زمانی ۱۹۹۸ تا ۲۰۲۰ میلادی کمترین رشد فصلی ثبت شده منفی ۱۹.۷ درصد و بیشرین رشد ثبت شده نیز ۱۹.۱ درصد بوده است.  

بیشتر بخوانید
ارسال نظر