رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس مطرح کرد؛

جایگاه محرومیت‌زدایی در بودجه۱۴۰۰

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی گفت :بودجه سال ۱۴۰۰ بسیار خاص است و در آن به موضوع محرومیت زدایی از مناطق کمتر برخوردار به صورت ویژه توجه شده است.

جایگاه محرومیت‌زدایی در بودجه۱۴۰۰

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، حمیدرضا حاجی‌بابایی اظهار داشت: در لیست بودجه استانی، مناطق محروم کشور با اولویت در صدر قرار دارند و این موضوع موجب گلایه برخی استانها شده بود که موضوع را برای آنها شفاف سازی کردیم. 

وی با بیان اینکه محرومیت زدایی در بودجه ۱۴۰۰ جایگاه ویژه‌ای دارد، گفت: مناطق محروم و استانهای نفت خیز مثل ایلام و خوزستان بهره بیشتری از اعتبارات توازن منطقه‌ای و درآمدهای نفتی خواهند برد.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بودجه سال آینده کشور به دلایل مختلف دارای ویژگی های خاصی است و با تمام بودجه بندی سال های گذشته تفاوت دارد.

حاجی بابایی افزود: خاص بودن بودجه ۱۴۰۰ ناشی از تحریم های اقتصادی و موقعیت ویژه‌ای است که کشور در آن قرار دارد. 

عضو کمیسون تلفیق مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تلاش دولت و مجلس بر این معطوف است تا بودجه سال ۱۴۰۰ موجب رشد و ارتقای شاخص های اقتصادی از جمله ضریب جینی، تورم، اشتغال، سرمایه گذاری و بهره وری شده و پاسخگوی نیاز  کشور هم باشد. 

او با تاکید بر اینکه بودجه سال آینده از نظر منابع و مصارف در نوع خود خاص محسوب می‌شود، گفت: در کمیسیون برنامه و بودجه ۱۳ حکم در ساختار بودجه را اصلاح و مصوب کرده‌ایم که اکنون در حال بحث و بررسی در شورای نگهبان است.

حاجی بابایی تصریح کرد: این احکام در صورت تایید توسط شورای نگهبان، تغییر و تحولات اساسی در بودجه ریزی کل کشور به ویژه بودجه استانی ایجاد می‌کند.

 نماینده مردم همدان در خانه ملت با اشاره به سابقه طولانی خود در کمیسیون تلفیق گفت: از سال ۱۳۷۵ در این کمیسیون برای تصویب بخشهای مختلف بودجه کشور تلاش کرده و از هیچ کوششی دریغ نکرده‌ام.

وی از مدیران دستگاه های اجرایی خواست موارد و موانع موجود بر سر راه پروژه های ملی و استانی را به موقع اطلاع رسانی کنند تا مجمع نمایندگان بتوانند تغییرات لازم را در ردیفهای بودجه لحاظ کنند.

به گفته حاجی بابایی، ممکن است اعتبار پیش بینی شده کفاف تمام هزینه ها را ندهد اما این کمبودها جبران می شود به طوریکه امسال در جریان سفر نوبخت معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور به همدان ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل پروژه های در دست اجرای این استان اختصاص یافت. 

کلیات بودجه ۱۴۰۰ با ۲۳ رای موافق و ۱۹ رای مخالف و یک رای ممتنع در جلسه روز ۹ دی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی تصویب شد و کمیته‌های مربوطه برای بررسی جزئیات‌آن وارد بحث و گفت و گو خواهند شد.

ارسال نظر
ارسال نظر