کد خبر 492803

۴ شرط برای حمایت معیشتی کرونا

دولت و مجلس هر دو در شرایط فشار اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا و تعطیلی کسب‌وکارها، سعی کرده‌اند امتیاز بالاتری از کمک‌رسانی از مردم بگیرند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق، هر کدام که سهم بیشتری از مردم را تحت پوشش قرار دهد، برنده است و امتیاز خرید محبوبیت بیشتری را به جیب می‌زند. حالا در‌این‌بین تصمیم میانه در توافق بین رئیس دولت و رئیس مجلس شکل گرفته و با تصمیم سازمان برنامه‌و‌بودجه و مجری‌گری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مقرر شده تا حدود 34 میلیون نفر، تحت پوشش کمک‌معیشت قرار گیرند. در این بین اما‌ فعالیت‌های کرونایی دیگری نیز در این وزارت، دنبال می‌شوند. تسهیلات اعطایی برای کسب‌وکارهای آسیب‌دیده و همچنین پرداختی‌های بیمه بی‌کاری که پس از کرونا، سیل عظیمی از متقاضیان را به دنبال داشت. در این گزارش نگاهی خواهیم داشت به هزینه‌های رفاهی که از این زاویه بر کشور تحمیل شده و البته از جمله وظایف دولت‌ها  محسوب می‌شود.

حسین میرزایی، سخنگوی حمایت معیشتی کرونا  درباره طرح مشترک دولت و مجلس برای حمایت معیشتی کرونا می‌گوید: «براساس تفاهم دولت و مجلس، طرح حمایت معیشتی کرونا در دستور کار قرار گرفت و بر مبنای ابلاغ سازمان برنامه‌و‌بودجه، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف شد افرادی را که فاقد درآمد ثابت هستند، بیمه‌پرداز نباشند، معیشت‌گیر (یارانه‌بگیر) باشند و از نظر شاخص‌های بانکی و درآمدی نیز زیر حداقل دستمزد کارگری دریافت کنند معرفی کند. با این شاخص‌ها، 34 میلیون نفر شناسایی و معرفی شدند». او با اشاره به اینکه هرکسی که معیشت‌بگیر و یارانه‌بگیر است، نمی‌تواند از این طرح بهر‌ه‌مند شود، می‌افزاید: «معیشت‌بگیرانی مشمول این طرح می‌شوند که فاقد درآمد ثابت باشند و به بیانی دیگر، کارمند دولت نباشند. این افراد نباید در هیچ‌کجا (دولتی، خصوصی و عمومی) مشغول به فعالیت باشند. همین‌طور بازنشسته‌ها نیز از جمله معیشت‌بگیرانی هستند که در شمول این طرح قرار نمی‌گیرند».

  استثنائی برای دارندگان بیمه خویش‌فرمایی

میرزایی با اشاره به شرط دوم، ادامه می‌دهد: «این افراد نباید بیمه‌پرداز باشند. افرادی که مشمول بیمه رانندگان، قالی‌بافان و... نیز هستند یا حتی خویش‌فرمایی، مشمول این طرح نمی‌شوند. البته بیمه‌پردازان خویش‌فرمایی از یک استثنا برخوردارند. به این معنا که فردی بیمه خویش‌فرمایی داشته و در بررسی‌ها متوجه شدیم که جزء دهک‌های 9 و 10 درآمدی نیست و مجموع درآمدهای خانواده نیز زیر حداقل دریافتی قانون کار (یک‌میلیون‌و 910 هزار تومان)‌ است اما فرد برای تأمین آتیه خود بیمه رد می‌کند. این افراد به شرط آنکه همه شرایط را در کل افراد خانواده داشته باشند و مجموع درآمد آنها زیر حداقل حقوق قانون کار باشد، از این طرح بهره‌مند می‌شوند». به گفته او، براساس مبنای وزارت کار، حتی اگر یک نفر از افراد خانواده، یکی از شروط را نداشته باشد، کل خانواده از این طرح معیشتی محروم می‌شود. سخنگوی حمایت معیشتی کرونا با اشاره به شرط چهارم نیز می‌گوید: «در بررسی شاخص‌های بانکی افراد، میزان واریزی‌ها، گردش حساب چهار سال اخیر افراد (98-97-96-95) و تراکنش‌های خرید آنها در شش‌ماهه اول سال 99 را مورد رصد قرار می‌دهیم تا بر ما محرز شود که فرد در طول حداقل چهار سال اخیر وضعیت مالی خوبی نداشته و وضعیت او، بهبود هم نیافته است».

  پرداخت 2 نوع کمک‌معیشت به 2  گروه

میرزایی با تأکید بر اینکه افرادی مشمول این طرح می‌شوند که این چهار شرط را داشته باشند، تصریح می‌کند: «در مجموع دو طیف مشمول این طرح قرار می‌گیرند. گروهی که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند که 120 هزار تومان دریافتی داشتند و گروهی نیز از چهار شرط اعلامی برخوردارند که 100 هزار تومان دریافتی داشتند».

او با اشاره به تعداد افراد مشمول این طرح، می‌افزاید: «سه‌میلیون‌و111هزارو 76 خانوار شامل هشت‌میلیون‌و900هزارو 731 نفر در گروه اول (کمیته امداد و بهزیستی) از کمک‌معیشتی 120هزارتومانی برخوردار شدند و هشت‌میلیون‌و 355هزارو 163 خانوار شامل 25میلیون‌و 75هزارو 253 نفر نیز در گروه دوم، از کمک‌معیشتی 100هزارتومانی بهره‌مند شدند».

  دریافت اطلاعات از  60 منبع

از او درباره سامانه جامع اطلاعی می‌پرسم. این مقام مسئول اعلام می‌کند: «برای تکمیل داده‌های خود از 60 منبع داده‌ای اطلاعات به‌روز و سیستمی دریافته می‌کنیم». به گفته او، سازمان برنامه‌و‌بودجه، چهار مرحله پرداخت کمک‌معیشتی در نظر گرفته که 27 آذرماه، یک مرحله از آن پرداخت شده است.

  7 میلیون خانوار، وام یک‌میلیونی مرحله دوم را دریافت کردند

میرزایی همچنین در مورد وام یک‌میلیونی کمک‌معیشتی نیز می‌گوید: «وام یک‌میلیونی در دو مرحله پرداخت شد. در مرحله اول به کل یارانه‌بگیران پرداخت شد و در مرحله دوم، این وام به 34میلیون‌نفری که یا جزء کمیته امداد و بهزیستی بودند یا آنکه از چهار شرط اعلامی برخوردار بودند، تعلق گرفت. در واقع از 11 میلیون خانواری که مشمول می‌شدند، خواستیم که در صورت تمایل، برای دریافت وام یک‌میلیونی، پیامک ارسال کنند که در‌حال‌حاضر هفت‌میلیون خانوار، وام یک‌میلیون‌تومانی را دریافت کرده‌اند».

  8239 میلیارد تومان تسهیلات کرونایی پرداخت شد

حسین محمودی‌سفیدکوهی، مدیرکل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز از زاویه‌ای دیگر به موضوع می‌پردازد. او به تسهیلاتی که برای حمایت از کسب‌وکارها در نظر گرفته شده، اشاره کرده و می‌گوید: «در 14 رسته منتخبی که در ستاد ملی کرونا مصوب شده بود، تا تاریخ دوم دی‌ماه 99، برای پرداخت تسهیلات 12درصدی با بازپرداخت 24ماهه، 528هزارو 51 پرونده ثبت‌نامی داشتیم. تعداد اشتغال این پرونده‌ها، 990هزارو 30 نفر بوده که تسهیلات درخواستی این بنگاه‌ها، 13هزارو 318میلیارد تومان بوده که از این میزان، هشت‌هزارو 239 میلیارد تومان آن پرداخت شده است». محمودی در ادامه با بیان اینکه این تسهیلات از آزادسازی ذخیره قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی پرداخت می‌شود، ادامه داد: «آزادسازی ذخیره قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی، بستگی به میزان پیشرفت پرداختی‌های تسهیلات برای کسب‌وکارها دارد». او با بیان اینکه بانک‌ها اعم از خصوصی و دولتی در این طرح با دولت همراهی می‌کنند، گفت: «تاکنون در حدود 61 درصد تسهیلات برنامه‌ریزی‌شده با همکاری 19 بانک پرداخت شده است. در این بین، بانک‌های دولتی بیش از بانک‌های خصوصی همراهی کردند که البته به سهم آزادسازی ذخایر آنها نزد بانک مرکزی بازمی‌گشت». محمودی در ادامه افزود: «در 14 رسته، آسیب‌های سه رسته براساس بررسی‌های انجام‌شده، کماکان ادامه دارد. سه بخشی که براساس تصمیم ستاد ملی کرونا مصوب شد که باز هم مورد حمایت قرار گیرند، بخش گردشگری، ورزش و جوانان و فرهنگ و هنر است. ثبت‌نام رسته گردشگری مانند سایر رسته‌ها تا پایان مهرماه ادامه داشت اما براساس این مصوبه تا پایان آذرماه می‌توانستند بار دیگر ثبت‌نام کنند. رسته دوم، حوزه ورزش و جوانان بود زیرا فعالیت آنها تعطیل شده بود. مقرر شد تا 800 میلیارد تومان در فاز دوم به اماکن و ورزشگاه‌ها اختصاص یابد. ثبت‌نام این رسته نیز تا پایان دی‌ماه ادامه دارد و فرایند پرداخت نیز تا پایان سال تکمیل می‌شود. رسته سوم، حوزه فرهنگ و هنر است که در حدود 1700 میلیارد تومان در قالب تسهیلات به آنها پرداخت خواهد شد اما هنوز ثبت‌نام آنها آغاز نشده است و منتظر اطلاعات بنگاه‌ها از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستیم تا در سامانه کارآ بارگذاری کرده تا بتوانند ثبت‌نام کنند».

  چند نفر بیمه بی‌کاری کرونایی گرفتند؟

مسعود بابایی، مدیرکل بیمه بی‌کاری و جبران خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز با اشاره به رقم پرداخت بیمه‌های بی‌کاری ناشی از تعطیلی بنگاه‌ها، می‌گوید: «براساس آمار سازمان مدیریت و برنامه‌، یک‌میلیون‌و ۸۴هزارو ۶۳۳ نفر-ماه بیمه بی‌کاری کرونا پرداخت شده و مبلغ آن هزارو۲۲میلیاردو ۸۰۰ هزار تومان بوده است». بابایی با بیان اینکه تقریبا دیگر کسی در نوبت دریافت این بیمه قرار ندارد، می‌افزاید: «تنها ۹۱ هزار نفر-ماه هنوز پرداختی دریافت نکرده‌اند». او بار مالی ناشی از بیمه‌ بی‌کاری در دوران شیوع ویروس کرونا را رد کرد و می‌گوید: «۳۵۵‌میلیاردو ۷۵۰ میلیون تومان تعهد سازمان برنامه‌و‌بودجه است که در اختیار سازمان تأمین اجتماعی قرار داده است. به عبارت دیگر پرداختی‌ها در ایام کرونا (از ۱۰ اسفند ۹۸ تا ۳۱ اردیبهشت ۹۹) بر عهده دولت یعنی سازمان برنامه‌و‌بودجه و خزانه‌داری کل است و سازمان تأمین اجتماعی در این ایام پرداختی بیمه کرونا نداشته است». این مقام مسئول میزان هجمه بی‌سابقه برای دریافت بیمه بی‌کاری را بالا دانست و افزود: «حدود ۷۳۰ هزار نفر از ابتدای اسفند گذشته تا پایان اردیبهشت مشمول بیمه بی‌کاری کرونا داشتیم؛ درحالی‌که رقم معمول آن حدود سالی ۲۰ هزار نفر بود. بنابراین می‌توان گفت هجمه‌ای بی‌سابقه داشتیم». به گفته او، با وجود آنکه به‌طور معمول کارگری که به‌صورت قراردادی استخدام شده، برای دریافت بیمه بی‌کاری باید حداقل یک‌ سال و کارگر فاقد قرارداد هم شش ماه در آخرین کارگاه کار کرده باشد، مبنای اعطای بیمه بی‌کاری در ایام کرونا صرفا پرداخت بیمه در دی‌ماه ۹۸ بود. یعنی کارگری که پرداختی دی ۹۸ را داشت و مشمول قانون کار بود می‌توانست آن را دریافت کند. او با اشاره به دسته‌بندی متقاضیان نیز می‌گوید: «بیشترین گروه متقاضی هم به ترتیب مربوط به بخش‌های خدمات، صنعت و کشاورزی بود. اصناف و مشاغل خدماتی و به‌طور‌کلی مشاغل خرد و کوچک بیشترین آسیب را از کرونا دیده‌اند».

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • شیرمحمد
  ۵ ۳

  من کارگر ساده هستم دوساله مریض بودم بهزیستی اسم منو ردکرده ولی یک ریال نداده معیشتی میگیرم وام یک میلیونی گرفتم ولی برای من یارانه صدهزار تومانی واریز نکردن ماگناه داریم توراخدا پیگیری کنید من مریضم سه تابچه دارم مدرسه ای وضع مالی خرابه

 • ناشناس
  ۲ ۰

  سلام چرا به همسر من وام کرونا ندادن نه بیمه هستیم نه حقوق قی داره خدا خوشش نمیاد

 • علی سرحدی
  ۴ ۰

  سلام چرابرای ماواریزنشد ن وام یک میلیون تومانی راواریزکردن ن این 100هزارتومان رالطفا به فکرماهم باشین

 • ناشناس
  ۱ ۲

  اینا به کارگر کمک نمیکنن فقط به بهزیستی و کمیته فک نمیکنن یارو کمیته ای بیستا ساختمان داره

 • ناشناس
  ۵ ۱

  بخدا ب ما نه وام دادن نه کمک معیشتی رو کارگر هستیم و مستاجر

 • یاوری
  ۱ ۱

  سلام به ماهم متاسفانه ندادن😔نه بیمه داریم ن شغل نه هیچی😭توروخدا رسیدگی کنید

 • قاسم
  ۰ ۰

  سلام من فقط بیمه تامین اجتماعی کشاورزی هستم اونم پدرفرزندی چرا به من نه وام نه ۱۰۰تومان تعلق نگرفته منکه حقوق نمیگیرم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  همش میگین به چند میلیون نفر وام و معیشتی دادین کو پس چرا به ما که نه حقوق داریم نه بیمه ندادین

 • زهرا
  ۱ ۰

  بخدا کرونا را سخت گرفتم بیمه اجباری با درامد کم مستاجری بدبختی پرداخت میشه وشرمندگی ی دونه بچه چرا شامل حال مال نیست؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بدردماهابرسن نه به سرمایه داران

 • ناشناس
  ۲ ۰

  سلام ،من کارگرم ومستاجر،چرانبایدوام وکمک معیشتی به ماتعلق نگیره ،این بی عدالتیه ،اونی که صاحب خونه ودرآمدداره بگیره ولی ماکه آهی دربساط نداریم شامل نشیم

 • قاسمی
  ۰ ۰

  چرا به ما راننده تاکسی ها نه وام دادید نه صد تومنی را .شغل دیگه ای ندارم.مستاجر با سه بچه.خیلی گرفتارم....

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلام چرا به بیمه شده ها نه وام دادین نه معیشتی ۱۰۰ هزار من کارگرم وبیمه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  آخه ما نه حقوقی نه بیمه ایی نه شغلی نه یارانه یکملیونی بهمون دادن نه صد تومنی آخه ایی انصافه

 • ناشناس
  ۲ ۰

  سلام چرا برای ما وام یک میلیون تومان واریز نشده من یک کارگر سادم نه این ۱۰۰ تومان واسه ما شده

  • ناشناس
   ۰ ۰

   سلام،تورو خدا ماهم نداریم،بادوتابچه ،همسرم هم بیکاره تورو خدا پیگیری کنید نه وام دادن ،نه بسته معیشتی

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلام من کارگر ساده هستم فرزندی دارم دارای معلولیت جسمی که تحت پوشش بهزیستی است چندین بار پیامک فرستادم اما توجهی نشده نه وام کرونا و نه یارانه معیشتی به من و خانواده ام تعلق نگرفته .خداروخوش نمیاد که از برنامه ریزی دولت چیزی نصیبمان نشده .

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلام ما نه بیمه داریم و نه شغل ثابت دو فرزند کم شنوا داریم برای ما واریز نشده خواهش میکنم پیگیری کنید برای ما هم واریز شود

 • علیرضا رحمتی
  ۰ ۱

  چرا به ما که نه وام یک میلیونی رو و نه 100 تومن و که به خیلی ها دادین بما ندادین بخدا نه حقوق داریم نه کار درست وحسابی هیچی ندارم وضع مالیم خرابه پس کی بداد ما میرسه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلام برای ما وام یک میلیونی دوم را ندان معیشتی صد تومنی هم ندادن حالا معیارشون برا دادن چیه خدا میدونه بیمه وحقوق هم ندارم.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  آیا برای ما واریز می‌شود شرایطمان که گفتم تو رو خدا پاسخگو باشید

 • ناشناس
  ۰ ۰

  با سلام اینجوری که وام نمیدن یکی میگیره صدتا نمیگیره بخدا ماهم بدهکاریم و گرفتار یم کمیته ای میشناسم ۳طبقه خانه داره زده به اسم دخترش خودش شده تحت پوشش کمیته

 • زرنگ بی هوش
  ۱ ۰

  سلام من کارمند هستم و اوضاع توپی دارم.. با این وجود دولت روحانی بنده رو تشخیص به گرفتن همه یارانه ها و وام ها شناخته.. دمت گرم روحانی تازه دوستانی رو میشناسم ک اوضاعش خوبه ولی همه حمایت ها رو دریافت کرده... تعجب می‌کنم این همه آدم نگرفته باشن 😂نکنه دشمن هستید 😉

 • محمد
  ۰ ۰

  من بادوتا بچه پول حتی خرید یدونه نون ندارم.شما فقط خوبید که جیب پولدارها رو اباد کنید.نه بمن وام رو دادید ونهکمک معیشتی رو.منکه دردهامو بدلم میکشم.ولی واگذارتون میکنم به خدا.خودش جوب ظلمتونو بده.

 • محمد
  ۰ ۰

  سلام مااسمش اینه که بیمه هستیم اما صاحب کار روزی حساب می کنند اونم روزی ۵۰تومان بادوتابچه نه وام دادن نه نفری ۱۰۰تومان رو

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلام به ما نه یک ملیون و دادن نه ۱۰۰هزاربقران مستجرهستیم بگید کجابریم؟نکنه چون دستگاه کارتخوان دارم وچند ماه پیش برادرخانومم ۶۰میلیون واسه رهن خونم قرضی واسم کارت کشیده بهم ندادن؟؟؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلام... ما دقیقا همه شرایط وام یارانه کرونا رو داریم پس چرا ب حساب ما نریختین... بعدا حرف از عدالت میزنین.. و میگین ب حساب همه ریختین... من شوهرم کارگره بیمه نداره مستاجریم.. بچه کوچیک هم داریم ... چرا یکی رسیدگی نمیکنه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلام مانه یه میلیونوگرفتیم نه صدهزارولطفارسیدگی کنیدبه خاطرخدا

 • ناشناس
  ۱ ۰

  سلام منم مستجرم به خدانه وامو دادن نه یه میلیونوبه خاطرخدارسیدگی کنید

 • ناشناس
  ۰ ۰

  من زن سرپرست خانواربادوتابچه دوماهه که بیکارم نه وام یه تومنی نه یارانه صدتومانی بحسابم واریز نشده ولی اونی که خانه ماشین بیمه داشته بحسابش واریز شده لطفا رسیدگی کنید

 • شهرام
  ۰ ۰

  سلام ما چی هیچی بهمون تعلیق نمیگیره ن بیمه داریم ن شغلی هیچی هم بهمون ندادن شانسی بوده پس شانس ما چی خواهرم ماشالا خونه دارن شوهرش گاراژ داره وزش خوب هم یک میلیونی گرفته هم ۱۰۰ تومان

 • ناشناس
  ۰ ۰

  پرداخت ۱۰۰هزارتومن عادلانه نبود مگه نمیگیدکارمنددولت نمیگیره ولی من می شناسم که گرفته من که ۵ساله به خاطرتعطیلی کارخونه بیکار شدم نبایدبگیریم یه خورده عدالت داشته باشید

 • کیان
  ۰ ۰

  چرا به برای ما نه یارانه معیشتی ونه وام یک میلیونی واریز نمی کنید این چه قانونی لطفا رسیدگی کنید

 • کیان
  ۰ ۰

  ما که خیری از دولت ندیدیم نه سهام عدالت نه معیشتی نه این وام یک میلیونی نه یارانه ۱۰۰تومانی تو رو خدا به داد ماها برسید

 • اسدی
  ۰ ۱

  واقعامتاسفیم برای مسولین خیلیاهستن پولاشون ازپارو بالامیره وخونه وماشین دارن هم وامودادن هم بسته معیشتی به اونایی که مستاجرن وازبدبختیشون دارن بیمه میریزن تعلق نکرفته این چه عدالتیه والا ماکه رازی نیستیم حق ماهم که تواین مملکت زندگی میکنیم

 • غلامرضا
  ۰ ۰

  فقط مردم رک دور میزنین کسانی مثل من که بیمه ندارم وجهیزیه میدم زیر وام قرض موندم نمیدین وکسانی رکو میشناسم که خانه ماشین و....غیره دارن گرفتن اگه عدالت اینه که دم شما گرم وعده ما اونطرف اگه خدایی هست وشما هم بایقل دوقل کردن پول میدین

 • ناشناس
  ۰ ۰

  س واس مان یک میلیون کرونای واریز شدن ۱۰۰تومانی

 • ناشناس
  ۰ ۰

  مادرمن کمیته امدادیه مریض هم هست اماوام یک میلیون واریز نکردن