کد خبر 492101

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور؛

هزینه طرح‌های عمرانی را تامین می‌کنیم/ افزایش قیمت کالاها دلایل مختلفی دارد

محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد که علی‌رغم تلاش‌های دشمن، هزینه طرح‌های عمرانی را تامین کرده و هر هفته آنها را افتتاح می‌کنیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، نوبخت سه شنبه شب با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی به تحلیل و واکاوی لایحه بودجه سال آینده کشورپرداخت و همچنین درباره شفافیت حقوق و مزایای مدیران، میزان کسری بودجه ۱۴۰۰، حمایت از کسب و کارهای آسیب دیده ناشی از شیوع بیماری کرونا و پایه‌های مالیاتی جدید توضیحاتی داد.

وی با تاکید براینکه دشمن می‌خواهد کشور را زمین‌گیر کند افزود: اما در این شرایط همچنان چرخ توسعه و عمران کشور می‌چرخد و در هشت ماهه گذشته ۵۲ هزار میلیارد تومان برای اتمام پروژه‌های عمرانی هزینه شده است.

او ادامه داد: تمام تلاش دشمنان این است که مانع جابجایی منابع شده و کشور را زمین گیر کنند اما هر هفته طرح‌های عمرانی در حال افتتاح است و تا پول آنها در سازمان برنامه تأمین نشود که این طرح‌ها افتتاح نمی‌شوند و علی برکت الله هر هفته تکرار نمی‌شود.

نوبخت گفت: ۵ استان در همین مدت به شبکه ریلی وصل شدند. آزادراه تهران شمال که ۲۵ سال طول کشید، را پیش بردیم و بزرگترین تونل کشور را افتتاح کردیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به افزایش قیمت کالاها اشاره کرد و افزود: افزایش قیمت کالاها دلایل مختلفی دارد. گاهی قدرت خرید مردم بالا می‌رود و چون تقاضای خرید زیاد است، قیمت‌ها هم بالا می‌رود یعنی به دلیل ازدیاد تقاضا، قیمت‌ها بالا می‌رود.

او ادامه داد: اما گاهی هزینه‌های تولید آنقدر بالا می‌رود که قیمت کالاها زیاد می‌شود.

رییس سازمان برنامه و بودجه افزود: این فشار هزینه یا اصطلاحاً cost push است، پس اینگونه نیست که آنقدر پول در جیب مردم است که بروند به بازار و قیمت‌ها بالا بکشد.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه قدرت خرید مردم و مصرفشان تقلیل یافته است، گفت: البته در تابستان گذشته این رقم طبق گزارش مرکز آمار از منفی ۹.۶ به ۶ کاهش یافته است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر