کد خبر 487833

وضعیت بودجه کل استان‌های کشور در لایحه بودجه۱۴۰۰؛

کدام استان بیشترین بودجه را می‌‌گیرد؟

مجموع بودجه کل استان‌های کشور در لایحه بودجه سال آینده معادل ۳۵۳ هزار و ۶۲۱ میلیارد تومان است که از این میزان، کمترین اعتبار برای استان قم با ۴۶۶۲ میلیارد تومان و بیشترین اعتبار برای استان تهران با ۴۴ هزار و ۴۸۱ میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، در لایحه بودجه سال 1400 که هفته گذشته به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد، پیوستی برای شرح بودجه به تفکیک استان‌های کل کشور ارائه شده است.

بر این اساس، مجموع بودجه کل استان‌های کشور 353 هزار و 621 میلیارد تومان است که 289 هزار و 602 میلیارد تومان بودجه جاری و 64 هزار و 18 میلیارد تومان بودجه عمرانی است.

کمترین بودجه استانی متعلق به استان قم با 4 هزار و 662 میلیارد تومان و بیشترین بودجه متعلق به استان تهران با 44 هزار و 481 میلیارد تومان برای استان تهران است.

مدتی پیش برخی کانال‌های خبری مدعی شدند در لایحه بودجه سال 1400، بودجه 2 هزار و 916 میلیارد تومانی سازمان صدا و سیما معادل بودجه 10 استان کشور است اما جدول منابع و مصارف استان‌ها در لایحه بودجه سال آینده نشان می‌دهد کمترین بودجه استانی که متعلق به استان قم است، 56 درصد بیشتر از بودجه پیش‌بینی شده برای صدا و سیما در سال آینده است.

بودجه تزریق شده به استان ها محدود به رقم درج شده به عنوان بودجه‌های استانی در طول یک سال نیست. چرا که بسیاری از طرح‌های عمرانی که در سراسر کشور پراکنده است، در چارچوب بودجه‌های ملی طبقه‌بندی شده و تخصیص اعتبار به آنها انجام می‌شود و این اعتبار در استان‌های مختلف مصرف می‌شود. 

 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

عناوین بیشتر