کد خبر 480239

یک کارشناس اقتصادی مطرح کرد؛

بایدن، برجام و بازی استراتژیک ایران/ اقتصاد کجای معادلات ماست؟

یک کارشناس اقتصادی نوشت: برگشت سریع آمریکا به برجام تعادل خوبی برای ما در موقعیت جدید است.

به گزارش اقتصادآنلاین،  محمدصادق الحسینی ، کارشناس اقتصادی در کانال تلگرامی خود نوشت:بارها گفته‌ام که دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان اینقدر با هم تفاوت ندارند. اما این‌بار شاید قضیه متفاوت باشد. نه اینکه متفاوت شده باشند، بازی متفاوت است. برجام محصول دموکراتهاست. حضورشان فضای بازی برای ایران ایجاد میکند. اگر خوب بازی کنیم برگشت سریع ‎بایدن به ‎برجام تعادل جدید است

با برجام مخالف بودم نه بخاطر اینکه توافق با آمریکا بد است بخاطر اینکه برجام توافق درستی نبود و میشد در همان فضا توافق بهتری کرد. توییت چندی پیش از برجام من موجود است. ما تعهد غیرقابل برگشت دادیم (خروج اورانیوم) و آنها تعهد قابل برگشت (فقط یک امضا). این یک اشتباه استراتژیک بود ولی گذشت. الان باید به فکر آینده بود.

الان برگشت سریع آمریکا به برجام تعادل خوبی برای ما در موقعیت جدید است. ایران نباید هیچ بگوید جز موکول کردن هرگونه مذاکره به ورود بدون قید و شرط آمریکا به برجام؛ آنهم به روح برجام که آزادی مبادلات مالی ایران است. یعنی خودشان باید ایران را از بیانیه FATF خارج کنند مثل کوبا

دولت در سیاست‌گذاری اقتصادی هم نباید هیجان‌زده شود. درست است که افق روشنی پدیدار شده اما اگر سیاستگذاری داخلی را درست نکنید، اگر دژپسند به پولی کردن کسری بودجه ادامه دهد، اگر همتی واردات در مقابل صادرات را محکم نچسبد و رزم حسینی کار خودش را بکند، اگر نوبخت و مجلس با قولهایشان کسری بودجه را بیشتر کنند و اگر سیاستگذاری اینطور گروگان ذینفعان در بازارهای دارایی باشد، به یقین بدانید که فاجعه ابرتورم در پیش است.

اگر در اقتصاد کشور به این سمت برویم دست ما در مذاکرات آتی هم بسته خواهد شد و نمیتوانیم بازی درستی برای خودمان تعریف کنیم. پس توجه به اقتصاد و داشتن اقتصادی باثبات و متعادل و رو به رشد شرط مذاکرات موفق آتی است.

ما به اقتصاد ایران بسیار امیدواریم. سالهای پرواز ایران میتواند شروع شود. اما نه با این با سیاستگذاری که بر دست و پای این پرنده غمگین زنجیر میزند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر