کد خبر 479738

نسبت به سال گذشته:

درآمد ۷ماهه دولت از مرز ۳۰۰هزار میلیارد تومان گذشت

اخبار دریافتی از عملکرد بودجه ای دولت در ۷ماهه سال ۹۹حاکی است، طی این مدت دولت بیش از ۳۰۳هزار میلیارد تومان درآمد کسب کرده است که ۱۵درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، علیرغم کاهش درآمدهای ارزی دولت در سال جاری که از افت قابل توجه صادرات نفت حاصل شده و پیش بینی کاهش درآمدهای مالیاتی به ویژه ناشی از کرونا، ولی درآمد ریالی دولت طی 7 ماهه امسال نه تنها کاهش نیافته بلکه رشد 15 درصدی هم داشته است که یکی از دلایل عمده آن افزایش درآمد حاصل از فروش دارایی و سهام در بورس و فروش اوراق بوده است. البته افزایش نرخ ارز هم ممکن است در افزایش درآمد ریالی دولت اثرگذار بوده باشد.

بر اساس اخبار دریافتی از عملکرد بودجه ای دولت، طی 7 ماهه امسال بیش از 303 هزار میلیارد تومان درآمد نصیب دولت شده که بیش از 130 هزار میلیارد تومان از محل درآمدهای مالیاتی و گمرکی بوده است.

دولت همچنین 33 هزار میلیارد تومان از محل فروش سهام و دارایی و 90 هزار میلیارد تومان از محل فروش اوراق درآمد کسب کرده است. این در حالی است که درآمد ریالی دولت از محل فروش نفت که با ارز 4200 تومانی تسعیر شده، تنها 5700 میلیارد تومان اعلام شده است.

بر اساس این گزارش، از مجموع درآمد 303 هزار میلیارد تومانی دولت در این هفت ماه، 86 درصد یعنی 260 هزار میلیارد تومان صرف بودجه جاری شده است. همچنین 29 هزار میلیارد تومان به تملک دارایی های سرمایه ای یعنی بودجه عمرانی اختصاص یافته است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر