کد خبر 478272

پول هدفمندی برای کرونا هزینه شد

گزارش سازمان برنامه و بودجه از حساب خاص

سازمان برنامه و بودجه کشور گزارشی از هزینه درآمد‌های متفرقه بودجه عمومی منتشر کرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از میزان، طبق گزارش سازمان برنامه و بودجه کشور، سراسر قانون بودجه ۱۳۹۹ و ردیف‎های آن را که بگردید ردیفی به عنوان «حساب خاص» نخواهید یافت چرا که اساسا چنین ردیفی وجود ندارد و این عبارت صرفا یک عبارت مصطلح در میان دستندرکاران امر بودجه است.

دولت در آخرین نشست خبری خود عنوان کرده است این اصطلاح، فقط یک بیان لفظی و مبتنی بر اولویت بندی است. هدف از بیان آن هم یعنی اجرای طرح‌ها و پروژه‌های نیمه تمام که از منظر دولت دارای اولویت هستند و تا پایان سال ۹۹ به اتمام خواهند رسید. به عبارت دیگر، این لفظ مربوط به برخی مصارف خاص حائز اولویت است و نه یک حساب خاص یا پولِ در اختیار نهاد ریاست جمهوری.

از سوی دیگر لازم به یادآوری است که تمامی درآمد‌های دولت از محل فروش نفت و ... همواره به حساب خزانه ریخته شده و می‌شود. از این رو طرح عناوینی همچون ایجاد خزانه دوم و سوم برای دولت؛ ادعایی بی اساس بوده و هست.

علی حیدر نوری رئیس امور هماهنگی و تلفیق بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه منشاء درآمد پرداخت‌های صورت گرفته از محل حساب خزانه، درآمد حاصل از فروش (صادرات) فرآورده‌های نفتی سال ۱۳۹۸ است؛ عنوان کرد: این درآمد‌ها در سال ۹۹ تا کنون طی دو مرحله جمعا به مبلغ ۴۰۰۰ میلیارد تومان به حساب خزانه داری کل کشور واریز شده است.

به گفته وی، از مجموع ۴۰۰۰ میلیارد تومان واریزی، مبلغ ۳۷۵۶ میلیارد تومان برای تامین نقدینگی تخصیص طرح‌ها و ردیف‌های مصوب قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور به شرح جدول ذیل اختصاص یافته است.

اگرچه مبلغ ۱۲۰ میلیارد تومان برای احداث دانشکده فناوری‌های نوین از میان مبلغ ۳۷۵۶ میلیارد تومان مبلغ مذکور طی روز‌های گذشته خبرساز شده است، اما این جدول نشان می‌دهد که عمده این بودجه صرف مهار آب‌های مرزی در مناطق گرمسیری و کمک به دانشگاه‌های علوم پزشکی جهت ارائه خدمات بیشتر به بیماران در دوره شیوع ویروس کرونا شده است. علاوه بر این ۶۰۰ میلیارد تومان برای کارانه معوق پرستاران و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبارات مقابله با کرونا نیز از همین منبع تامین شده است.

13990811000702_Test_NewPhotoFree

بیشتر بخوانید
ارسال نظر