کد خبر 469718

یک مقام مسئول خبر داد:

جزییات تغییر سن‌بازنشستگی در سازمان تامین اجتماعی

نایب رئیس هیأت مدیره سازمان تأمین اجتماعی با اشاره به اینکه پیشنهاد افزایش سن بازنشستگی مطرح شده است، گفت: در صورت اجرایی شدن این قانون شامل حال بیمه شدگان جدید و افراد کم سابقه می شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، علی حیدری در خصوص اینکه آیا افزایش سن بازنشستگی نیز جزء اصلاح قوانین سازمان تامین اجتماعی پیشنهاد شده است یا خیر گفت: بله افزایش سن بازنشستگی نیز یکی از پیشنهادات ما در اصلاح قوانین بوده است.

وی با اشاره به اینکه قانون تأمین اجتماعی در سال ۵۴ به تصویب رسیده است، گفت: زمانی که قانون تأمین اجتماعی تصویب می‌شد سن امید به زندگی ۵۸ سال بود و در نتیجه حداقل سن لازم برای بازنشستگی ۵۵ سال با ۳۰ سال سابقه و یا ۶۰ سال با کمتر از ۳۰ سال سابقه بود، اما در حال حاضر به یمن اتفاقات خوبی که در کشور افتاده، امید به زندگی برای خانم‌ها ۷۵ سال و در آقایان ۷۳ سال است.

نایب رئیس هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: یعنی امید به زندگی دو دهه افزایش یافته ولی سن و سابقه برای بازنشستگی بالا نرفته است. در حالی که در تمام دنیا یک رابطه منطقی بین امید به زندگی و حداقل سن بازنشستگی وجود دارد و ما متأسفانه برعکس عمل کردیم. یعنی نه تنها سن بازنشستگی را بالا نبردیم بلکه با قوانینی مانند مشاغل سخت و زیان آور و بازنشستگی‌های پیش از موعد و… این سن را پایین‌تر آورده‌ایم.

وی افزود: این موارد طبیعتاً باعث می‌شود سازمان دچار عدم تعادل در مصارف و عدم تنظیم ورودی و خروجی شود همچنین پایداری مالی در بلندمدت نیز دچار مشکل می‌شود.

حیدری در پاسخ به این سوال که آیا سن بازنشستگی متناسب با سن امید به زندگی افزایش پیدا می‌کند گفت: چنانچه این آئین نامه به تصویب برسد افزایش سن بازنشستگی به تدریج و برای بیمه شدگان جدید بصورت پلکانی خواهد بود و در دنیا هم همینطور است. در فرانسه حداقل سابقه برای بازنشستگی ۴۰ سال است. خیلی از کشورهای پیشرفته که رشدهای اقتصادی بالا داشتند، کارگرانی با ۴۰ سال سابقه کار دارند اما کارگران ما زیر ۴۰ سال سابقه، بازنشسته می‌شوند.

وی تاکید کرد: سازمان پیگیر اصلاح سن بازنشستگی است و در صورت اجرایی شدن مشمول افرادی می‌شود که زیر ۵ سال یا ۱۰ سال سابقه دارند و یا بیمه شدگان جدید.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۴ ۰

  سازمان تامین اجتماعی پول بیمه میگیرد اما ویزیت دکترها باید بصورت آزاد پرداخت شود از طرفی داروها در داروخانه ها اکثرا خارج از تعرفه بیمه تامین اجتماعی میباشد بنابراین بازشستگی بیشتر از 30 سال فقط فرسودگی بیشتر و امید به زندگی کمتر میشود.پس سازمان تامین اجتماعی و دیگر ارکان مملکت که به آن رای میدهند فکر جوانان و بقیه اشخاص شاغل را نمیکنند.فقط دنبال منافع خود میباشند.

 • ا
  ۶ ۰

  چرت وپرت میگن امید به زندگی در ایران 20 سال

 • امیر
  ۵ ۰

  این نابغه از کدام اتفاقات خوب در کشور حرف میزنم!نرخ تورم روزانه ویا بیماری همه گیر کرونا ویا ارزش پول ملی که دیگه فقط فلزش ارزش داره ونه خودش احتمالا از کشور دیگه آیی حرف میزنه

 • ناشناس
  ۶ ۰

  کدوم امید به زندگی؟ واقعا که هر چی دوست دارید میگید

 • حسینی
  ۶ ۰

  با سلام و عرض ادب
  مقایسه کارگر ایرانی با فرانسوی قیاس مع الفارق است
  کارگر فرانسوی از مواهب قانونمندی تعطیلات مناسب، ساعت کار مناسب ، محیط کار مناسب ، امنیت شغلی مناسب ، حقوق مناسب و سر وقت بدون در د تورم و.. بهره مند است
  آیا کار گر ایرانی زندگی میکند یا بردگی؟

 • ناشناس
  ۵ ۰

  ما چی مون مثل فرانسه است که سنبازنشستگی مون باشه

 • SIAM
  ۱ ۱

  چرا چرت میگین کدوم امید به زندگی چرا شما چشماتون کور شده واقعیت ها ر و نمی بینید

 • ناشناس
  ۱ ۰

  آقای وزیر ما فرانسه نیستیم کشوری که با تمام دنیا در جنگه وگرانی و اختلاس و فقیر و........... آیا عمری برای ما باقی می ماند،؟؟؟؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلام و خسته نباشید به اون مسئول این رو هم به حساب بیارید رفاه کارگر اونا کجا ما کجا شما رفاه فراهم کن ما هم۴۰سال کار میکنیم.۲ تومن میدید چه توقع هایی دارین.
  کاش خداوند یه سر به زمین میزد یه سری کثیفی ها رو پاک میکرد.