کد خبر 467117

رییس کمیته ارزی کمیسیون اقتصادی مجلس:

به‌زودی اثرات مثبت تصمیمات دولت و مجلس در بازار ارز نمایان می‌شود/ نمایندگان تا حد امکان از اظهار نظرهای متعدد درباره ارز خودداری کنند

رئیس کمیته ارز کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به نوساناتی که طی روزهای اخیر بازار ارز و سکه را دربر گرفته، اعلام می‌کند از آنجا که بیماری ارزی کشور با بیماری بازار سکه متفاوت است، درمان آنها هم راهکارهای متفاوتی را می‌طلبد که مجلس در جریان نشست غیر علنی با همتی رییس کل بانک مرکزی ابعاد و زوایای گوناگون این راهکارهای ضروری را مورد بررسی قرار داد تا بهترین تصمیم برای مهار نوسانات ارز و سکه اتخاذ شود. تصمیماتی که از منظر نماینده مردم آستارا بزودی اثرات آن در بازار ارز نمودار خواهد شد و بخشی از نوسانات را مهار خواهد کرد.

اقتصادآنلاین - مهدی بیک؛ غلامرضا مرحبا در پاسخ به این پرسش که راهکارهای مجلس برای مهار نوسانات بازار ارز چه مواردی را شامل می‌شود؟ گفت: بحثی که در خصوص رشد قیمت ارز در مجلس جریان دارد مبتنی بر این موضوع کلی است که نمایندگان تا حد ممکن تلاش کنند تا از اظهارنظرهای پُرتعداد در خصوص بازار ارز خودداری کنند. چرا که معتقدیم در کنار عوامل مدیریتی و اجرایی و تحریمی بخشی از نوسانات و آشفتگی های بازار ارز برآمده از اظهارنظرهای هیجانی و احساسی است که این روزها در خصوص قیمت دلار و ارز از سوی افراد غیر متخصص و برخی مسئولان ناآشنا به مقولات اقتصادی مطرح می شوند. اظهارنظرهایی که در بسیاری از موارد با رویکردهای تخصصی و علمی همخوان نیستند و ممکن است مشکلات تازه ای بر مشکلات قبلی بازار ارز بیفزایند.

نماینده مردم آستارا با اشاره به رویکرد مجلس نسبت به مشکلات بازار ارز که این روزها تبعات منفی خود را در رشد اغلب اقلام مصرفی و خدماتی گذاشته، خاطرنشان می کند: مجلس نسبت به تحولات بازار ارز حساس است و بطور دقیق مسائل مرتبط با این بازار را دنبال می کند. در راستای تمرکز بر موضوع ارز در بطن کمیسیون اقتصادی مجلس، کمیته ای با عنوان کمیته ارزی تشکیل شده تا بصورت تخصصی و دقیق موضوع ارز، ورودی ها و خروجی های ارز، عوامل اثرگذار بر رشد قیمت آن و راهکارهای کنترل قیمت آنرا بررسی و تحلیل کنند تا در نهایت بهترین تصمیم برای برون رفت از معضلات فعلی اتخاذ شود.

رییس کمیته ارز کمیسیون اقتصادی مجلس در بیان برنامه های این کمیته برای حل معضلات ارزی کشور گفت: روز دوشنبه رییس کل بانک مرکزی در یک جلسه غیر علنی میهمان مجلس بود. در این جلسه دغدغه های نمایندگان در خصوص ارز و اثرات مخربی که این افزایش قیمتها بر معیشت مردم باقی می گذارند، مطرح شدند. کمبودها و کاستی ها و نیازها مورد بررسی قرار گرفتند؛ مدیران دولتی راهکارهایشان برای حل مشکلات را پیشنهاد کردند و تصویری از احتمالات آینده بازار ارائه کردند. البته در حال حاضر بحث تقنین در خصوص ارز مطرح نیست و بیشتر تلاش می شود تا با استفاده از ظرفیت های نظارتی و اعتباری، مساله ارز حل و فصل شود.

مرحبا اما در پاسخ به این پرسش که ایا این تصمیمات اصلاحی شامل بازار سکه نیز می شود؟، گفت: در خصوص سکه اما باید بدانیم که موضوع افزایش قیمت سکه با افزایش قیمت ارز 2مقوله متفاوت است. ما در خصوص ارز بحث تحریم های اقتصادی را داریم، عدم بازگشت ارزهای صادراتی را داریم، کرونا را داریم، کاهش مراودات اقتصادی با همسایگان و... را داریم که همه این موارد باعث مشکلات ارزی این روزهای کشور شده است، اما باید بدانیم موضوع سکه متفاوت است. در واقع بیماری که در بازار ارز وجود دارد با بیماری که بازار سکه با آن دست به گریبان شده از یک جنس و یک ریشه نیستند. بنابراین درمان های متفاوتی نیز می طلبند.

 در این زمینه بخوانید:

بررسی کلیات طرح جهش تولید و عرضه مسکن در صحن علنی مجلس

مجلس تا زمان تحقق ثبات کامل از بازار سرمایه کشور حمایت می‌کند

تصمیمات هیات مدیره در گهرزمین، فصل الخطاب است

 نماینده مردم آستارا در بیان چرایی وقوع نوسانات در بازار سکه گفت: واقعیت این است که سوداگری‌ها باعث بوجود آمدن این شرایط برای سکه شده است. درست است که حتی قیمت انس جهانی طلا دچار نوسانات اندکی شده اما تکانه های بازار سکه بیشتر تحت تاثیر سوداگری‌ها است. به عبارت دیگر کمبود یا کاستی خاصی در خصوص طلا یا شمش و.. در کشور وجود ندارد. البته بر اساس اصول اقتصادی بازارها بر روی یکدیگر تاثیر دارند، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که افزایش قیمت سکه ناشی از سفته بازی‌ها و سوداگری‌های برخی افراد سودجو است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر