کد خبر 463617

بر اساس اعلام سازمان برنامه و بودجه:

حقوق کارمندان از سال۹۲ چهار برابر افزایش یافت

در حالی سازمان برنامه و بودجه از میانگین حقوق بیش از ۶میلیون تومانی کارمندان دولت خبر داده است که وضعیت حقوق بگیران بخش خصوصی بعد از تحمیل تورم‌های چند ده درصدی و افزایش قیمت‌های چند صد درصدی ناشی از کسری بودجه دولت، در سنوات اخیر بسیار بغرنج شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، سازمان برنامه و بودجه کشور اخیرا اعلام کرده است، متوسط حقوق کارمندان دولت از حدود یک میلیون و پانصد هزار تومان در سال ٩٢ به شش میلیون و صد هزارتومان در سال ٩٨ رسیده و رشد چهار برابری داشته است.

بنا بر گزارش  سازمان برنامه وبودجه کشور ، حداقل حقوق کارمندان در ابتدای دولت تدبیر و امید 475 هزار تومان بوده که هم‌اکنون به دومیلیون و هشتصد هزار تومان رسیده که حدودا شش برابر رشد یافته است.

بر اساس اعلام پیشین معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه،  کف حداقل حقوق کارمندان دولتی در سال جاری حدود 70 درصد رشد کرده است. بررسیها نشان میدهد با توجه به اعمال افزایش 50 درصدی امتیازات فصل دهم قانون  مدیریت خدمات کشوری مصوب سال 1386 دریافتی بسیاری از کارمندان دولتی رشد قابل توجه داشته است.

13990610140508535211110110

همانطور که مشخص است  دولت در سال آخر فعالیت خود اهتمام ویژه ای به افزایش دریافتی بازنشستگان نیز داشته است. این در حالی است که کل نیروهای حقوق بگیر دولت در سنوات اخیر اعم از شاغل رسمی و قراردادی و بازنشستگان حدود 4 میلیون نفر می باشد.

اما باید به این نکته نیز توجه داشت که  از حدود 23 میلیون نفر شاغل در اقتصاد ایران نزدیک به 20 میلیون نفر در بخش خصوصی فعال هستند که امروز جمعیتی نزدیک به 14 میلیون نفر دارای دفترچه بیمه تأمین اجتماعی هستند. به نظر می رسد کارگران و حقوق بگیران بخش خصوصی بر اساس تورمهای شکل گرفته در یک دهه اخیر به شدت با چالش رو به رو شده اند.

در این بین سؤالی که ایجاد می شود این است که با وجود شائبه های جدی کسری بودجه دولت در سال آخر خود چگونه سهم حقوق بگیران دولت تا این حد افزایش داشته و ظاهرا اختلاف دریافتی حقوق بگیران دولتی و کارگران در بخش خصوصی بسیار جدی شده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • حی
  ۰ ۰

  کاش به این هم اشاره میکردی که قیمتها وتورم چندبرابرشده است

 • بدون نام
  ۰ ۰

  عنوان رو عوض کنین . درصد تورم رو بگین چند برابر شده. حقوق کارمند بیچاره با تورم نمیخونه. چرا بزرگنمایی میکنین؟

 • حسین
  ۰ ۰

  زحمت کشیدید همه اجناس ۲۰برابر شدن حقوق کارمندا درحد تخم مرغ خریدنه.قیافه هم میگیرید؟سال۹۲با۲میایون حقوقم بیشتر قدرت خرید داشتیم تا حقوق ۶میلیونی الان