کد خبر 460900

رییس سازمان برنامه و بودجه؛

در طول سال جاری هیچ استقراضی از بانک مرکزی نداشتیم/ مشکلات پرداخت یارانه نقدی و کمک معیشتی

رییس سازمان برنامه و بودجه در یک برنامه زنده تلویزیونی تاکید کرد که در طول سال جاری هیچ استقراضی از بانک مرکزی صورت نگرفته است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه در یک برنامه زنده تلویزیونی به مناسبت هفته دولت به پرداخت ماهانه یارانه ها اشاره کرد و گفت: یکی از مصائبی که سازمان برنامه و بودجه کشور با آن دست و پنجه نرم می کند و جزو سختی های این سازمان محسوب می شود، پرداخت یارانه نقدی، کمک معیشتی و حقوق ها است.

وی افزود: البته همه پرداخت ها زمان بندی منظم دارد بطوریکه دهم هر ماه یارانه معیشتی، ۲۰ هر ماه یارانه نقدی و آخر هر ماه هم حقوق ها پرداخت می شود و زمان پرداخت ها را به نظمی رساندیم تا شرایط اجتماعی افراد را درک کنیم.

رییس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: در حال حاضر شرایط اقتصادی جامعه به گونه ای نیست که برخی یارانه های کمک معیشتی را حذف کنیم اما ما به هیچ وجه در طول سال جاری هیچ استقراضی از بانک مرکزی نداشتیم.

وی در خصوص این نکته که طبق ماده ۴ هدفمندی یارانه ها دولت باید نسبت به شناسایی ۳ دهک اول جامعه و حذف یارانه آن ها اقدام کند، گفت: دولت این ماموریت را به وزارت رفاه داد که بر اساس بانک اطلاعاتی خود دهک های بالای جامعه را شناسایی و یارانه آن‌ها را قطع کند که این کار در یک مقطعی انجام شد و ۳ تا ۴ میلیون نفر شناسایی و یارانه آن ها حذف شد اما آنقدر فضاسازی در جامعه صورت گرفت که وزارت رفاه مجبور به بازگشت یارانه برخی افراد شد.

او افزود: نیازمندیم که اگر قرار است اقدامی صورت بگیرد، مشارکت بین دستگاه‌ها ایجاد شود تا بتوانیم یارانه را به آنهایی که استحقاق دارند، پرداخت کنیم.

نوبخت گفت: در قانون هدفمندی یارانه ها تصریح شده که اگر قرار است پرداخت یارانه را محدود کنیم می بایست گروه هایی که باید به آنها یارانه پرداخت شود را مشخص کرد. اگر فقط گفته شود یارانه ۲۴ میلیون باید حذف شود این کار به طور ناقص اجرا خواهد شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر