کد خبر 455464

مبلغ یارانه نقدی افزایش می‌یابد؟

سازمان هدفمند سازی یارانه ها به مطالبه مردم برای افزایش یارانه نقدی خانوار پاسخ داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، همزمان با شروع اجرای فاز اول هدفمند سازی یارانه ها در سال 98، درآمد ناشی از این افزایش قیمت قرار بود به خانوار، دولت و تولید برسد. بدین منظور پیش بینی شد که به هر نفر 45500 تومان پرداخت شود و تا امروز این مبلغ ماهانه به حساب سرپرستان خانوار واریز شده است.

قرار بود در اجرای هر فاز جدید و افزایش قیمت حامل های انرژی، به مبلغ واریزی خانوار نیز افزوده شود، اما این اتفاق تاکنون رخ نداده است. در دولت یازدهم و دوازدهم درآمدهای هدفمندی یارانه ها چند برابر شد.

از زمان شروع قانون حدود 33 هزار میلیارد تومان تا سال 99 به رقم 250 هزار میلیارد تومان رسید، ولی همچنان سهم خانوار به قمیت سال 98 ثابت است، در حالی که تورم و جهش ارزی در سال‌های اخیر فشار زیادی به مردم و خانوارها آورده است و موجب افزایش شکاف طبقاتی شد.

با توجه به کاهش درآمدهای نفتی و افزایش هزینه‌های ثابت بودجه، دولت برای جبران بخشی از هزینه‌ها، برخی مصارف را به انحای مختلف به درآمدهای هدفمندی گره زد، به همین دلیل پولی وجود ندارد که به خانوار برسد.

البته مسئله دیگر سهم شرکت های تولید کننده انرژی است که در این سال های افزایش یافته و در این بین هزینه ناکارآمدی مدیریتی و ساختاری از بیت المال تامین می‌شود.

برای پیگیری مطالبه مردم به صورت تلفنی و مکتوب با مدیرعامل سازمان هدفمند سازی یارانه‌ها به رایزنی شد تا پاسخ شفاف و صریح به افکار عمومی ارائه کنند. متن پرسش و پاسخ‌های این سازمان از این قرار است:

1- افکار عمومی پرسیده‌اند؛‌ چرا یارانه نقدی خانوار در این سال‌ها به تناسب تورم افزایش نیافته است؟

سازمان هدفمندی یارانه ها: هر چند سیاست‌های حاکم در مقوله هدفمندسازی یارانه‌ها و نحوه اجرای آن در قانون هدفمند کردن یارانه‌ها مصوب 1388.10.15 با تصویب مقنن تجلی و تبلور، پیدا نموده، لکن منابع درآمد و محل مصارف آن در اجرای ماده 12 قانون مزبور و ماده 39 قانون برنامه ششم توسعه همه ساله در قوانین بودجه سنواتی درج و به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است، از این رو احکام مندرج در تبصره (14) قانون بودجه سال 99 کل کشور مصوب نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی ابلاغی طی شماره 95604/687 مورخ 1389.12.28 و متعاقب آن مواد قانونی درج شده در آئین‌نامه اجرایی تبصره (14) همان قانون مصوب هیأت محترم وزیران به شماره 27261/ ت 57700 مورخ 1399.3.19 و اصلاحیه بعدی آن به شماره 30732/ت 57703 مورخ 1399.3.26 ملاک و معیار مبالغ واریزی سهم یارانه نقدی افراد خانوار به حساب بانکی سرپرستان خانوارهای مشمول یارانه بوده و سازمان هدفمندی‌سازی یارانه‌ها صرفاً مکلف به رعایت مذکور می‌باشد.

2- درآمدهای ناشی از افزایش قیمت حامل‌های انرژی از اول سال 99 تا تاریخ 20 تیرماه چه میزان بوده است؟ (توضیح به تفکیک بخش‌ها)

سازمان هدفمندی یارانه ها: وزارت نفت و وزارت نیرو عهده‌دار تعیین و در صورت لزوم اعلام درآمدهای  حاصل از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در حوزه مسؤولیت و اختیارات خود می‌باشند.

3-  مصارف درآمد ناشی از هدفمندسازی یارانه‌ها را به تفکیک هر بخش توضیح دهید؟

سازمان هدفمندی یارانه ها: مصارف ماهانه سازمان هدفمندی یارانه‌ها از محل درآمدهای ناشی از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها بر اساس ردیف (23) تا (31) جدول مصارف هدفمندی ذیل بند « الف» تبصره (14) قانون بودجه سال 99 کل کشور ابلاغی طی شماره 95604/687 مورخ 1398.12.28 و آئین‌نامه تبصره (14) همان قانون مصوب هیأت محترم وزیران به شماره 27261/ ت 57700 هـ مورخ 1399.3.19 به ترتیب اهمیت در حوزه پرداخت یارانه نقدی، حمایت معیشتی خانوار (یارانه بنزین)، حمایت از اقشار آسیب‌پذیر (یارانه بیماری کرونا ـ مصوب ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا)، پرداخت افزایش مستمری مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور، کاهش هزینه‌های مستقیم سلامت مردم در راستای طرح تحول سلامت، یارانه نان و خرید تضمینی گندم، یارانه تولید و اشتغال می‌باشد، که از ابتدای سال جاری به نسبت تحقق درآمدهای حاصل از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در ردیف‌های مزبور، مصرف و به حساب دستگاه‌های متولی و یا به حساب بانکی سرپرستان خانوار مشمول واریز شده است.

4- آیا قرار نیست سهم بخش‌های تولیدکننده انرژی از درآمدها مانند: شرکت گاز، پالایش و پخش و نظایر آن کاهش پیدا کند؟

سازمان هدفمندی یارانه ها: تعیین سهم ردیف (1) تا (22) پرداختی‌ها (مصارف) بر اساس جدول ذیل بند «الف» تبصره (14) قانون بودجه سال 99 کشور، آئین‌نامه اجرایی تبصره (14) همان قانون بوده که متعاقب وصول درآمدهای حاصل از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها عملیاتی و از طریق دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط به حساب دستگاه‌های متولی واریز می‌شود.

5- ناظر بر هزینه کرد درآمد حامل‌های انرژی در دستگاه‌های تولیدکننده و مصرف‌کننده کدام دستگاه است؟

سازمان هدفمندی یارانه ها: مراجع و نهادهای نظارتی به طور مستمر به هزینه‌کرد درآمد حاصل از فروش حامل‌های انرژی در دستگاه‌های تولیدکننده و مصرف‌کننده نظارت نموده و اضافه می‌نماید، نظارت بر مصارف هدفمندی مندرج در جدول ذیل بند «الف» تبصره (14) قانون بودجه سال 99 کل کشور و آئین‌نامه اجرایی تبصره (14) همان قانون نیز بر عهده دستگاه‌های نظارتی از جمله: نمایندگان محترم دیوان محاسبات کشور و ذی‌حساب دستگاه مستقر در این سازمان است. ضمن اینکه سازمان بازرسی کل کشور و سایر دستگاه‌های نظارتی ذی‌مدخل نیز بر جزئیات عملکرد سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها اشراف دارند.

دولت می تواند در لوایح بودجه سالانه، افزایش یارانه نقدی را پیش بینی کند و پس از آن نمایندگان آن را رد یا تصویب کنند اما در این سال ها این مسئله از سوی دولت مطرح نشده و نمایندگان برای افزایش هزینه جدید باید منابع آن را پیش بینی کنند که به دلیل مخالفت و نبود اراده از سوی دولت به نتیجه نرسیده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۵ ۰

  بیشترباید پیگیر بود

 • محمدرسول
  ۱۱ ۱

  شما یارانه این مردم بدبخت را قطع نکنید،نمی خواهیم اضافه کنید.

 • بهنام
  ۶ ۰

  یک کاری بکنید اوناکی وضع شون خرابی من نه سهام عدالت دارم خودم اجاره نشین هستم دو تا دختر هم دارم به منم یارانه نقدی تعلق میگیرد

 • ناشناس
  ۱۰ ۱

  کسانی هستند که هردو شاغل با پایه حقوق بالا خانه ماشیتن همه چیز دارند، زودترازهمه هم بهشون یارانه می دهند، تازه بعضی ازچیزهای خودشان رابه نام اطرافیان می کنند تا مالیات ندهند، بااین ضعف ها باید دولت فکراساسی کنه، مالیات فوری ازحقوق کارگرو کارمندکم می کنند ولی اون سرمایه دا راحت درمی ره.

 • فریبا
  ۱۰ ۴

  خیلی خوب میشه چون واقعا احتیاج داریم

 • ناشناس
  ۳ ۳

  با وجود کمبود شدید نیرو در اموزش و پرورش و وزارت بهداشت و...........و وجود هزاران هزار جوان بیکار پس‌ به جای یارانه و سبد معیشتی به ثروتمند این جوانان را در سازمانهای حاکمیتی استخدام کنید تا هم کیفیت رشد کند و تراکم دانش اموز پایین بیاید در شهرهای تهران برای ثبت نام فرزند مشکل وجود دارد و گاهی به اجبار باید در غیر انتفاعی تحصیل کند..اگر صادقانه به مردم گفته شود با یارانه بیست میلیون نفر می خواهیم صدها هزار نفر را جذب کنیم همه از این کار استقبال می کنند و جالب اینه طرف با درامد بالا و پنج واحد مسکونی و بعضی با مغازه میلیاردی یارانه بگیر هستند و جوان بیکار

 • رضا
  ۱۰ ۰

  با سلام.
  عزیزم شما سر لوحه تیتری که ذکر کردید این بود که یارانه افزایش میابد یا خیر،هزارتا متن و تبصره اوردید جز موضوع اصلی. آخر افزایش پیدا میکند یا خیر؟

 • ناشناس
  ۳ ۱

  من مستعمری بگیر بخور نمیرم سرپرست ۳تا بچه هامم ن خودم سهام عدالت دارم ن بچه هام. .
  .مستاجر .هزار بدبختی .هیچی دادرسی هم نیست ..

 • ز. طلا
  ۳ ۲

  تو رو به خدا خبری که میخواهین بدین تاریخچه نویسی نکنین خلاصه نویسی کنین خبر هایی که همش تکرار و مردم خودشون خبر دارن..

 • خدیجه آر ش
  ۲ ۰

  سلام تورا به خدا من وبچهام سهام عدالت تا به حال نگرفته ایم باید چیکار کنیم

 • ناشناس
  ۸ ۰

  با این اوضاع دولت وظیفه داره ک یارانه رو زیاد کنه
  تو این مملکت ک همه چی گرون شده و افزایش قیمت داشته یارانه هم باید زیاد شه

 • عماد
  ۵ ۰

  الان سوالی که پرسیده شد چرا یارانه هارو از سال ۸۸اضافه نکردین چه جوابی داده شدده خط از شماره تبصره ها وزمان وچیزایه بیربط اخر هم جوابی نداد همیشه مارو نفهم فرض کردین

 • ناشناس
  ۳ ۰

  اینک که سهمیه بنزین عید و تابستان لغو شده،مبلغ این میزان سوخت را به حساب خانوارهاواریز کنید

 • احمد خسروی
  ۰ ۰

  پیگیر بشید کنترل قیمت سکه وارز دست کیه که اینقدر رشد کرده ورفته بالا کنترل یارانه هم بدید به اون تا یارانه هم زیاد بشه به نظرم خوب داره مدریت میکنه

 • حسن
  ۰ ۰

  هنوز خودشون بیشتر از مردم گرسنه ن،، اینا که گناهی ندارن،، باید طوری صحبت کنن که متوجه منظورش نشی،، من میگم یه شماره کارت بدن ما مردم پول بریزیم ولی افزایش قیمت نداشته باشن،،

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری