کد خبر 449098

در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین مطرح شد؛

کمک مالیاتی به شرکت‌های بورسی درآمدهای دولت را افزایش می‌دهد/ پیشنهاد تخفیف مالیاتی برای شرکت‌های کوچک

یک کارشناس اقتصادی ممنوعیت بررسی پرونده‌های قبل از سال ۹۸ شرکت‌هایی که وارد بورس می‌شوند را اقدامی مفید برای بزرگ‌کردن بازار و ایجاد ظرفیت برای نقدینگی وارد شده به بازار سرمایه عنوان کرد.

اقتصادآنلاینصبا نوبری؛  مهدی حیدری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادآنلاین در رابطه با ممنوعیت بررسی پرونده‌های ماقبل ۱۳۹۸شرکت‌هایی که در سال جاری در بورس پذیرش می‌شوند، گفت: همه می‌دانیم که خیلی از شرکت‌ها دو دفتره هستند و شفافیت بالایی ندارند، هرچند در سال‌های اخیر که مشکلات اقتصادی دولت و مالیات ستانی جدی‌تر شده بحث شفافیت هم بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد، اما همچنان شرکت‌های زیادی هستند که‎ درآمد و سودشان را به طور کامل اعلام نمی‌کنند؛ البته منظور این نیست که همه شرکت‌ها دو دفتره هستند اما به طور کلی می‌توان این موضوع را به بسیاری از شرکت‌ها اطلاق داد.

وی افزود: حال وقتی شرکتی بخواهد وارد بازار سهام بشود مجبور است که خیلی شفاف‌تر باشد و اطلاعات مالی خود را به طور کامل افشا بکند، به همین خاطر برای اینکه تصمیم بگیرد که می‌خواهد وارد بورس بشود با یک بده بستان مواجه می‌شود که از یک طرف ورود به بازار سرمایه برایش منافعی از جمله نقد‌‍شوندگی بالا، بهتر‌شدن تامین مالی و امکان وثیقه گذاشتن سهام را در پی دارد و از طرف دیگر باعث می‌شود با توجه به افشای اطلاعات، مالیاتش افزایش پیدا کند.

حیدری ادامه داد: با دستور العمل جدید وزنه به سمت اینکه شرکت‌ها گزینه ورود به بورس را انتخاب کنند بیشتر می‌شود و این بده بستان به سمت استفاده از بازار سرمایه می‌رود زیرا دیگر واکاوی نسبت به سال‌های گذشته وجود ندارد و شرکت‌ها ترسی نخواهند داشت. این کار هم باعث توسعه بازار سرمایه و تسهیل تامین مالی می‌شود و از طرفی به دلیل رشد شدید شاخص در یکسال اخیر نیاز داریم که شرکت‌ها سریع‌تر وارد بازار شوند تا بازار بزرگ شود و ظرفیت این نقدینگی وارد شده را داشته باشند.

این کارشناس در پاسخ به اینکه این اقدام فرار مالیاتی را تسهیل نخواهد کرد؟ ادامه داد: نمی‌توان گفت فرار مالیاتی را تسهیل می‌کند بلکه می‌شود گفت به فرار مالیاتی تا این لحظه توجه نمی‌‌کنیم ولی از اینجا به بعد باید شفافیت کامل داشته باشید که اگر این اتفاق نیوفتد شرکت‌ها به سمت این بازار نمی‌آیند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین باید توجه کرد که این اقدام از لحاظ درآمدهای مالیاتی هم می‌تواند به دولت کمک کند، زیرا اگر درصد شرکت‌هایی که وارد بازار سرمایه می‌شوند بیشتر شود در دوره‌های بعدی از آن‌ها مالیات بالاتری گرفته می‌شود در مجموع می‌تواند به نفع سیاستگذاری مالیاتی شود.

حیدری در پایان تاکید کرد: علاوه بر این اقدام می‌توان راه دیگری هم در پیش گرفت مثل اینکه شرکت‌های بخصوص کوچک در دو سه سال اول ورود به بورس تخفیف مالیاتی بیشتری داشته باشند و به مرور این تخفیف برداشته شود زیرا ما نیاز داریم به هر شکلی که شده بازار را بزرگ‌تر کنیم و برای استقبال گسترده از بورس ظرفیت‌سازی کنیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر