کد خبر 448041

براساس جدیدترین آمار؛

فاصله تورمی دهک‌ها در خردادماه به ۴.۲رسید

براساس اعلام مرکز آمار نرخ تورم کل کشور در خرداد ماه امسال برابر ۲۷.۸درصد است که در دهک‌های مختلف هزینه‌ای در بازه ٢٥.٨درصد برای دهک اول تا ۳۰درصد برای دهک دهم نوسان دارد و فاصله تورمی دهک‌ها در این دوره ۴.۲است.

به گزارش اقتصادآنلاین، مرکز آمار شاخص قیمت مصرف کننده کل کشور (نرخ تورم) بر اساس دهک‌های هزینه‌ای در مهرماه ۹۸ را منتشر کرد. سنگینی افزایش قیمت‌ها در ماه گذشته برای دهک‌های پایین بیشتر از دهک‌های بالا بود.

طبق اعلام مرکز آمار محدوده تغییرات تورم دوازده ماهه در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بین ٢٥.٤ درصد برای دهک اول تا ٢٧.٩ درصد برای دهک دهم است. هم چنین در مورد گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» بین ٢٦.١ درصد برای دهک اول تا ٣٠.٥ درصد برای دهک دهم است. 

فاصله تورمی دهک‌ها

در میان دهک‌های مختلف هزینه‌ای، فاصله تورمی دهک‌ها در این ماه به ۴.۲ درصد رسید که نسبت به ماه قبل (٣.٩ درصد) ٠.٣ واحد درصد افزایش داشته است.

فاصله تورمی در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» در خردادماه نسبت به ماه قبل ٠.٨ واحد درصد و در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات»  ٠.٤ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر