کد خبر 444383

کشف تازه از خرید هفت‌تپه

ششمین جلسه رسیدگی به پرونده ۱۸جلدی تخلفات ارز‌های دولتی در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی‌مقام برگزار شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق، در این جلسه مهرداد رستمی متهم ردیف دوم پرونده فساد ارزی به‌نام هفت‌تپه در جایگاه دفاع از اتهام قرار گرفت و البته عنوان کرد که «من در هفت‌تپه هیچ‌کاره بودم و اسدبیگی جای من امضا می‌کرد». او در جریان دفاعیات خودش اتهام‌های وارده را معطوف به امید اسدبیگی، کارفرمای دیگر شرکت هفت‌تپه معرفی کرد. اما نماینده دادستان با ارائه اسنادی در این جلسه دادگاه از اینکه مهرداد رستمی چطور اسناد جعل می‌کرده و با همین جعل اسناد توانسته‌اند ارزهای دولتی را دریافت کنند، صحبت کرد. نماینده دادستان با اشاره به پرونده قبلی رستمی حول عدم تعهد ارزی، خطاب به رستمی گفت: «شما مغز متفکر عمل مجرمانه بوده‌اید‌: شما نامه گمرکی خرم‌آباد را جعل کردید و در سال ۹۴ نیز مجدد با جعل همان نامه رفع تعهد کردید و کسی هم متوجه نشد. انگیزه شما سودی بود که به حسابتان واریز شد و از محل آن توانستید هفت‌تپه را بخرید. بعد هم که پروانه سبز  گمرکی جعل می‌کردید. شما و اسدبیگی ذی‌نفع بودید و پیامک‌هایتان نشان می‌دهد که گفته‌‌اید (من جعل کردم، شاهکار انجام دادم، برو اقتصاد نوین). این جعل نیز از فکس گمرک انجام شده است». در این جلسه نماینده دادستان همچنین گفت: «ما ادعا داریم بانکی‌ها در این قسمت سهیم هستند، استفاده از ترفند معرفی نماینده و لابی و زدوبند با مدیران بانکی صورت گرفته است. صاحب ریال و صرافی بانک اقتصاد نوین با شما (متهمان پرونده) همدست بود که اکنون می‌بینید آقای سعیدی متواری شده است». سعیدی یکی از متهمان این پرونده است.

‌با کحال‌زاده در زندان آشنا شدم

 به نقل از میزان، قاضی مسعودی‌مقام با قرائت و تفهیم مواد ۱۹۳ و ۱۹۴ قانون آیین دادرسی کیفری رسمیت جلسه را اعلام کرد و خطاب به متهم مهرداد رستمی گفت: برای بیان دفاعیات در جایگاه حاضر شوید. قاضی مسعودی‌مقام ضمن تفهیم اتهام متهم مهرداد رستمی خطاب به وی گفت: آیا اتهام انتسابی را قبول دارید؟

متهم رستمی ضمن رد اتهامات انتسابی گفت: بنده رئیس هیئت‌مدیره دریای نور هستم، فعالیت این شرکت در راستای تولید نور و لامپ و لوستر بوده است، از سال ۸۳ و بعد از فوت پدرم مدیریت شرکت به دست بنده و برادرم بوده است.‌متهم رستمی افزود: در سال ۹۴ اختلاف ارز در بازار آزاد و بانک مرکزی چندان نبوده است، ۴۸۸ میلیون یورو از بانک انصار و بانک شهر خرم‌آباد ارز دریافت شده که در این میان یک ریال هم تعهدات ارزی وجود ندارد و ۳۸۰ میلیون دلار ارزی که از اقتصاد نوین گرفته شده، معوق شده است.

وی افزود: بنده در طول زندگی‌ام یک بار به بانک اقتصاد نوین رفتم آن هم برای افتتاح حساب بوده است. مصوبه طلایی برای شرکت بنده گرفته شده است در حالی که مصوبه برای من نبوده و شفا‌ها و ضمنا توافق شد که بنده در این موضوع دخالتی نداشته باشم، به اسدبیگی وکالتی داده بودم در حالی که وقتی کحال‌زاده (در زندان با او آشنا شدم) در مورد شرکت دریای نور از اسدبیگی می‌پرسد، او می‌گوید رستمی هندوانه‌فروشی در خرم‌آباد است و دنبال این چیز‌ها نمی‌آید.

 متهم رستمی افزود: اسدبیگی خودش ضامن و در قرارداد کارگزاری نیز ملک پدر ایشان به عنوان ضمانت بوده است، این اتفاقات در سال ۹۴ برای شرکت دریای نور افتاده است و حتی آقایان بنده را در بانک ندیده‌اند، مدیر عامل شرکت خواهر من است، دوستان فکر می‌کنند چون بنده در خرم‌آباد هستم کار‌هایی که در خرم‌آباد صورت می‌گیرد با بنده است در حالی که با کارشناسی مشخص می‌شود امضا را من زده‌ام یا خیر.

‌رستمی: در هفت‌تپه من کاره‌ای نبودم

وی ادامه داد: ما در برج ۵ سال ۹۴، کار شرکت را آغاز کردیم و قرار شد تا انتهای سال هرکس سود و زیانی انجام داد برای خودش باشد و از سال ۹۵ بود که کار‌های مشترک خود را آغاز کردیم؛ لذا در سال ۹۵ متوجه شدیم که شرایط هفت‌تپه مساعد است، لذا اقدام به خرید این شرکت کردیم که ۳۵ درصد بنده و ۳۵ درصد آقای اسدبیگی آورده داشتیم.‌این متهم گفت: زمانی که ما به شرکت هفت‌تپه ورود کردیم، متوجه شدیم برخلاف آنچه به ما گفته شد مشکلاتی وجود دارد.وی ادامه داد: در این شرایط من به آقای اسدبیگی گفتم که توان اداره این مشارکت را ندارم. بعد از آن من به آقای اسدبیگی گفتم من پولم را می‌خواهم و کاری به هفت‌تپه ندارم؛ لذا در اقرارنامه و وکالت‌نامه‌ای توافق کردیم هیچ کاری به هفت‌تپه نداشته باشم.وی افزود: آقای اسدبیگی هر جا خواستند امتیاز بگیرند، گفتند که هفت‌تپه برای خودشان است و هر کجا خواستند امتیاز بدهند، اعلام کردند که هفت‌تپه برای من و رستمی است.این متهم گفت: آقای اسدبیگی سهام شرکت دریای نور را به واسطه اقرارنامه و وکالت‌نامه‌ای که از بنده داشت جابه‌جا کرد، اما حداقل انتظار من آن بود که تکلیف مالیات‌ها را روشن کند، اما این کار را نکرد.‌متهم رستمی با بیان اینکه اگر هر اتفاقی در هفت‌تپه افتاده من کاره‌ای نبوده‌ام، گفت: آقای اسدبیگی در شرکتی که خودم تک‌امضا بودم جای من امضا کردند و در جایی که دوامضا بودیم نیز به واسطه همان اقرارنامه و وکالت‌نامه ایشان امضا زدند.

وی ادامه داد: اگر من شریک آقای اسدبیگی هستم پس سهم‌الشراکت او به بنده چگونه پرداخت شده است، اگر هم کار‌ه‌ای نبودم چرا از اسم من استفاده شده است؛ لذا وی باید پاسخ‌گو باشد.

‌نماینده دادستان: شما )رستمی( مغز متفکر بودید

بعد از پایان صحبت‌های متهم رستمی قاضی از نماینده دادستان خواست توضیحات خود را بیان کند.شاه‌محمدی نماینده دادستان خطاب به متهم رستمی گفت: شما مغز متفکر این کار مجرمانه بوده‌اید و بهتر است بگویید که در پرونده قبلی به چه اتهامی در زندان بودید؟

نماینده دادستان خطاب به وی افزود: شما در سال ۹۴ در اداره اطلاعات خرم‌آباد دارای پرونده بودید پس این نشان می‌دهد برخلاف ادعای خودتان شما سرباز اقتصادی نیستید.

در ادامه نماینده دادستان گفت: بانک مرکزی به شما ارز دلاری داده است. امروز بانک مرکزی به ما اعلام کرده که شما بدهکار هستید چراکه به شما دلار داده است لذا شما رفع تعهد نکردید.

‌رستمی: برای خرید هفت‌تپه پول نقد نداشتم

وی در ادامه از متهم پرسید: پول خرید هفت‌تپه را چگونه به دست آوردید؟

متهم رستمی پاسخ داد: من پول نقد نداشتم لذا اسدبیگی پذیرفت تا پول بنده را پرداخت کند و در ازای آن بنده نیز بدهی اسدبیگی نزد چینی‌ها را بر عهده بگیرم.‌نماینده دادستان خطاب به متهم رستمی گفت: این صحبت‌های شما درست نیست چراکه فروش ارز‌های دولتی از سوی شما محلی برای خرید هفت‌تپه بوده است.‌شاه‌محمدی افزود: شما حتی در دفاعیات خود هم صحبت‌های کذب و دروغ مطرح کردید. شما گفتید کحال‌زاده را در زندان شناختید؛ بعد از آن گفتید من از شش ماه قبل او را می‌شناختم.

‌جعل اسناد از نامه گمرکی تا پروانه سبز

گفتنی است در ادامه نماینده دادستان سند مربوط به واریزی وجه به حساب متهم رستمی از طریق ارز‌ها در بانک مسکن را نشان داد و گفت: بر اساس این اسناد شما نمی‌توانید بگویید که مطلع نبوده و سودی نبردید چراکه شما از این ارز‌ها منفعت بردید.‌نماینده دادستان در مورد جعل برگ سبز گمرکی و نامه گمرک از سوی متهم رستمی گفت: شما نامه گمرکی خرم‌آباد را جعل کردید و در سال ۹۴ نیز مجدد با جعل همان نامه رفع تعهد کردید و کسی هم متوجه نشد. به همین ترتیب برای شرکت زئوس نیز از همین ترفند استفاده کردید و گمان نمی‌کردید روزی استعلام شود.

نماینده دادستان تصریح کرد: اگر شما می‌گویید گناهکار نیستید پس چرا چندین ماه متواری بودید و در آخر در یکی از استان‌ها دستگیر شدید.

نماینده دادستان گفت: شما نمی‌توانید مغلطه کنید؛ صاحب ریال و صرافی بانک اقتصاد نوین با شما همدست بود که اکنون می‌بینید آقای سعیدی متواری شده است.‌نماینده دادستان به متهم گفت: اسناد موجود است و اکنون پاسخ دهید چرا جعل می‌کردید و به چه علت این کار را انجام می‌دادید؟پس از اظهارات نماینده دادستان متهم رستمی پاسخ داد: درخصوص جعل پروانه سبز استعلام بگیرید؛ تمام رفع تعهدات توسط یک کد است و نیازی به مکاتبات با بانک نیست. اگر نامه‌ای جعل کردم، اصل آن را ارائه دهید که ببینیم کدام نامه را جعل کرده‌ام.نماینده دادستان گفت: از گمرک استعلام کردیم، پروانه سبز را شما جعل کردید.نماینده دادستان تصریح کرد: از گوشی آقای رستمی چت‌های وی با اسدبیگی در مورد موضوع ارز را مشاهده کردیم. این در حالی است که وکیل وی مدعی شده ما شنود کردیم، اما همین الان نیز این چت‌ها در گوشی موجود است، شما و اسدبیگی ذی‌نفع بودید و پیامک‌هایتان نشان می‌دهد که گفته‌‌اید (من جعل کردم، شاهکار انجام دادم، برو اقتصاد نوین). این جعل نیز از فکس گمرک انجام شده است.

‌لابی و زدوبند با مدیران بانکی

نماینده دادستان گفت: یک قسمت از تأمین ریال و خرید حواله‌های ارزی از شرکت زئوس و یک قسمت برای آقای اسدبیگی بوده است و ارز نیز از بانک اقتصاد نوین به ذی‌نفع خارجی و داخلی صورت گرفته، ثبت سفارش به نام شرکت ترک بوده، اما به شرکت دیگری پرداخت شده است؛ در اینجا تخلف محرز است.‌وی ادامه داد: در مورد ذی‌نفع داخلی هم ارز را فروخته‌‌اید و تغییر ذی‌نفع داخلی و خارجی مربوط به ۱۱۴ پیام سوییفت است.گفتنی است نماینده دادستان پیام سوییفتی را در دادگاه به نمایش گذاشت که نشان می‌داد از شرکت دریای نور بوده است.

نماینده دادستان گفت: این مسائل کاملا تخصصی و بانکی است و آقایان از کارشناس خبره بانکی در این زمینه استفاده کرده‌اند و ما ادعا داریم بانکی‌ها در این قسمت سهیم هستند؛ استفاده از ترفند معرفی نماینده و لابی و زدوبند با مدیران بانکی صورت گرفته است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر