کد خبر 431911

جزئیات وام کسب و کارهای کرونازده

طبق اعلام دولت، کسب‌وکارهای ۱۰رسته شغلی که از کرونا آسیب‌دیده‌اند از طریق پرداخت تسهیلات به کارفرماها حمایت می‌شوند. مجموع اعتبار درنظر گرفته شده برای این منظور ۵۲هزار میلیارد تومان است که از اردیبهشت با نرخ سود ۱۲درصد به افراد واجد شرایط اعطا خواهد شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری، ستاد مقابله با کرونا 75هزار میلیارد تومان برای جبران خسارت‌های اقتصادی کرونا به کسب‌وکارها و معیشت مردم درنظر گرفته است که 52هزار میلیارد تومان از آن مخصوص اعطای تسهیلات به واجدان شرایط در کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از کروناست. این منابع از محل آزادسازی 25هزار میلیارد تومان از ذخیره قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی با نرخ سود صفر و 50هزار میلیارد تومان آورده بانک‌ها با نرخ سود 18درصد تأمین شده و با نرخ بهره 12درصد، به شاغلان ۱۰ رسته شغلی که در جریان شیوع کرونا با محدودیت یا آسیب اقتصادی مواجه شده‌اند، تخصیص می‌یابد. به گفته رئیس‌جمهوری، افراد مشمول این مصوبه مشروط به اینکه در دوران مبارزه با کرونا کارگران خود را اخراج نکرده باشند از اواخر اردیبهشت می‌توانند این تسهیلات را دریافت کنند.

مأموریت حفظ اشتغال

بررسی اظهارات دولتمردان، به‌ویژه رئیس‌جمهوری نشان می‌دهد تسهیلات حمایت از کسب‌وکارها در دوره شیوع کرونا با هدف حفظ اشتغال موجود، از طریق کمک مالی به کارفرمایان انجام می‌شود و لزوماً به کارگران آسیب‌دیده از کرونا تسهیلات مستقیمی پرداخت نمی‌شود. براساس تمهیدات ستاد مقابله با کرونا، کارگرانی که مشمول قانون کار باشند و حق بیمه بیکاری آنها پرداخت شده می‌توانند از طریق ثبت‌نام در سامانه بیمه بیکاری نسبت به دریافت مستمری بیکاری اقدام کنند. برای این منظور 5هزار میلیارد تومان نیز با مصوبه ستاد مقابله با کرونا به صندوق بیمه بیکاری تأمین اجتماعی واریز شده تا این سازمان در تأمین منابع موردنیاز برای پرداخت مستمری به بیکار‌شدگان کرونا با مشکلی مواجه نشود.

سر بی‌کلاه کارگران روزمزد

اگرچه دولت اعتبار قابل‌توجهی برای جبران خسارت‌های اقتصادی کرونا در حوزه کسب‌وکارهای کوچک و خویش‌فرما در 10رسته شغلی درنظر گرفته و بر توزیع دقیق  آن نیز تأکید دارد؛ اما با بررسی این 10رسته شغلی مشخص می‌شود بخشی از کارگران این مشاغل روزمزد یا فاقد پوشش بیمه کارفرمایی هستند که در این صورت یا اعطای تسهیلات به کارفرما کمکی به کارگر بیکار شده در دوره کرونا نمی‌کند یا عملاً کارگر ازنظر بیمه قابل‌شناسایی نیست و کارفرمای آن اصلاً مشمول دریافت تسهیلات عبور از کرونا نمی‌شود.

گلایه رانندگان اتوبوس

در میان 10رسته شغلی معرفی شده از ستاد مقابله با کرونا، بزرگ‌ترین رسته‌ای که قرار است حمایت شود، فعالان حوزه حمل‌ونقل جاده‌ای مسافر و بار هستند که یک‌میلیون و 302هزار و 400نفر را در بر می‌گیرد و به‌تنهایی 35.4درصد از مجموع شاغلان آسیب‌دیده از کرونا را شامل می‌شود؛ درحالی‌که این افراد، به‌خصوص در حوزه حمل‌ونقل عمومی مسافر در تماسی از بیکاری اجباری در 2‌ماه اخیر خبر داده‌اند. علی عابدی، راننده اتوبوس بین‌شهری  می‌گوید: رانندگان اتوبوس به ازای هر سرویس 100هزار تومان حقوق می‌گیرند و با احتساب 15روز حق کار و 2روز مرخصی، در نهایت هرماه می‌توانند 28سرویس انجام داده و 2.8میلیون تومان حقوق بگیرند. به‌گفته او، جدا از هزینه معمول شغل رانندگی، از این مبلغ باید ماهانه 380هزار تومان به‌عنوان حق بیمه خویش‌فرما به‌حساب تأمین اجتماعی واریز شود و درصورت تأخیر مشمول پرداخت جریمه نیز خواهد شد. او با انتقاد از اینکه رانندگان بین‌شهری همچنان مکلف به پرداخت حق بیمه هستند و حتی مشمول بیمه بیکاری نیز نیستند، می‌افزاید: رانندگی نه جزو مشاغل سخت و زیان‌آور محسوب می‌شود و نه از مزایای پایان خدمت یا حین خدمت بهره‌مند است؛ اما انتظار می‌رود در شرایط شیوع کرونا که کسب‌وکار این افراد به‌کلی تعطیل شده، به‌عنوان شهروندان کشور مانند دیگر مشاغل مورد حمایت قرار بگیرند. به گفته این فعال، حوزه حمل‌ونقل، رانندگان برون‌شهری در 2‌ماه گذشته فاقد درآمد بوده‌اند و فشار این مسئله برای کسانی که مثلاً برای خرید اتوبوس باید اقساط سنگینی بپردازند تا جایی بوده که اخیراً در یک مورد به‌خودکشی راننده ختم شده است. او همچنین با اشاره به اینکه به‌تازگی 13نفر از 20نفر مسافر یک دستگاه اتوبوس در مسیر شیراز، مشکوک به ابتلای کرونا تشخیص داده شده‌اند، می‌گوید: حمل‌ونقل عمومی بخش مهمی از زنجیره انتقال کروناست که با خانه‌نشینی رانندگان قطع شده ؛ اما این کار به قطع درآمد این افراد هم منجر شده که باید مورد توجه قرار بگیرد.

جزئیات حمایت از بنگاه‌ها

طبق اظهارات متولیان دولتی، در جریان حمایت از کسب‌وکارهای آسیب‌دیده، بنگاه‌های دارای کارگر براساس اطلاعات بیمه‌ای مشمول دریافت حمایت شناخته می‌شوند و درصورت حفظ کارگران خود تسهیلات می‌گیرند. آن‌گونه که وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌گوید؛ بنا به اهمیت حفظ اشتغال و پیشگیری از بیکاری کارگران، کارفرمایان رسته‌های ده‌گانه آسیب‌دیده از کرونا، برای حفظ سطح اشتغال کارگاه‌ها جلوگیری از افزایش بیکاری، به ازای هر کارگر وام‌های ۱۲ و ۱۶ میلیون تومانی با نرخ سود 12درصد دریافت خواهند کرد. دیروز محمد شریعتمداری در جلسه با رئیس و اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به اینکه بیکاران کرونا از طریق بیمه بیکاری نیز حمایت می‌شوند گفت: روند افزایش بیکاری در تمامی کشورها نگران‌کننده است و در ایران نیز تاکنون ۶۰۰ هزار نفر در سامانه بیمه بیکاری ثبت‌نام کرده‌اند که پیش‌بینی‌های لازم برای حمایت از آنها درنظر گرفته شده است. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اختصاص 5هزار میلیارد تومان از محل اعتبار صندوق توسعه ملی برای پرداخت مقرری بیمه بیکاری به این کارگران خبر داد و گفت: ۱۴ هزار میلیارد تومان نیز در حوزه درمان هزینه می‌شود که امید است بخشی از این مبلغ به حوزه درمان سازمان تأمین‌اجتماعی اختصاص یابد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر