{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 429728

دولت امسال به وعده خود عمل کرده و برای جلب رضایت بازنشستگان، همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران لشکری و کشوری را عملیاتی کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق،  بنابراین بر اساس سازوکار توزیع ۱۰ هزار میلیارد تومان منابع همسان‌سازی مبتنی‌بر تبصره 12 قانون بودجه سال 1399 که با پیشنهاد کانون‌های بازنشستگان انجام شد، به‌ طور متوسط 900 هزار تومان به حقوق مشمولان در 20 گروه شغلی اضافه می‌شود. به بیانی دیگر، بر اساس سازوکار نهایی توزیع 10 هزار میلیارد تومان منابع مذکور، حقوق بازنشستگان، بیش از چهار میلیون تومان شد، بر این مبنا این رقم در سال جاری حدود 30 درصد افزایش یافته است. همچنین میانگین حقوق بازنشستگان کشوری در سال 99 حدود 3.8 میلیون تومان خواهد بود که 31 درصد رشد کرده است، همچنین میانگین درآمد کارمندان دولت 5.4 میلیون شده است. این در حالی است که هنوز تکلیف حداقل دستمزد کارگران روشن نشده و به‌تبع آن، بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی کماکان بلاتکلیف هستند. کارشناسان  تأکید دارند که آنچه صرف بازنشستگان دو صندوق کشوری و لشکری شده، هرچند مطابق با عدالت اجتماعی و قانون، باید رخ می‌داد، اما از بیت‌المال است و دولتمردان نباید فراموش کنند که بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی هم از بیت‌المال سهم می‌برند. بااین‌حال مشکل آن است که آیا این افزایش‌های اجتناب‌ناپذیر حقوق بازنشستگی، در توان دولت خواهد بود؟ به نظر می‌رسد این بار مالی هرچقدر هم زیاد باشد، به هزینه‌های تحمیل‌شده بحران کرونا بر اقتصاد کشور نخواهد رسید.

  ضرورت توجه به تبعیض بین صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری با سازمان تأمین اجتماعی

محسن ایزدخواه، پژوهشگر حوزه کار و تأمین اجتماعی، درباره پیشینه این همسان‌سازی می‌گوید: آنچه در قالب توزیع 10 هزار میلیارد تومان منابع همسان‌سازی برای حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران لشکری و کشوری از سوی مجلس به تصویب رسیده، از آرزوهای دیرین اعضای بازنشسته صندوق بازنشستگی کشوری و لشکری بود. اینکه به سمت یک عدالت برای این دو بخش نزدیک می‌شویم، اتفاق خوبی است، اما غفلتی که صورت می‌گیرد درباره سازمان تأمین اجتماعی است.

معاون پیشین سازمان تأمین اجتماعی اما موضوع دیگری را پیش کشیده و می‌گوید:‌ این موضوع برای سازمان تأمین اجتماعی رخ نداده و علت آن است که این سازمان کج‌دارومریز روی پای خود ایستاده و اگر بدهی‌های هنگفتی برای حقوق و مزایا پرداخت کرده، مدیریت آن سعی کرده وجهه استقلال صندوق را به رخ بکشد، اما واقعیت آن است که دولت باید به سازمان تأمین اجتماعی، مستمری‌بگیران و بازنشستگان تأمین اجتماعی توجه کند. این 10 هزار میلیارد تومانی که در بودجه سال جاری برای دو صندوق بازنشستگی کشوری و نیروهای مسلح در نظر گرفته از بودجه بیت‌المال است. کارگران و مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی هم از بیت‌المال حق دارند و باید مجلس از این منظر نیز به مستمری‌بگیران و بازنشستگان تأمین اجتماعی توجه کند، زیرا صندوق از نظر وضعیت استقلال مالی در وضعیت بسیار بدی است.

ایزدخواه می‌افزاید:‌ سازمان بین‌المللی کار و اتحادیه بین‌المللی تأمین اجتماعی معتقد است اگر نسبت پشتیبانی (نسبت تعداد افرادی که حق بیمه پرداخت می‌کنند به تعداد مستمری‌بگیران) به زیر پنج برسد، زنگ خطر برای این صندوق‌ها به صدا درآمده است. در سازمان تأمین اجتماعی مدت‌هاست نسبت پشتیبانی به زیر پنج رسیده و در دو صندوق بازنشستگی کشوری و نیروهای مسلح کمتر از یک است. بنابراین هر سه در وضعیت بد اقتصادی هستند و دولت باید حتما به سازمان تأمین اجتماعی هم توجه کند، زیرا هم تعداد بازنشستگان تأمین اجتماعی از این دو صندوق بیشتر است و هم افراد تحت تکلف آنها به نسبت بیشتر هستند، بنابراین هرچند که همسان‌سازی حقوق این دو نزدیک به عدالت است، اما تبعیض بین این دو صندوق با سازمان تأمین اجتماعی به وجود آمده که باید مورد توجه قرار گیرد.

او در پاسخ به این پرسش که این افزایش حقوق بازنشستگان تا چه اندازه بار مالی به این دو صندوق تحمیل می‌کند، تصریح می‌کند: با توجه به نسبت پشتیبانی در دو صندوق بازنشستگی کشوری و لشکری که زیر یک است، صندوق بازنشستگی کشوری بالای 70 درصد و صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح تقریبا تمام پرداخت‌های انتقالی‌اش از طریق ردیف‌های بودجه سالانه پرداخت می‌شود. بنابراین با توجه به تهی‌شدن این صندوق‌ها، باری متوجه آنها نمی‌شود، بلکه بار مالی آن متوجه بودجه عمومی می‌شود.

پژوهشگر حوزه کار و تأمین اجتماعی در ادامه می‌گوید: با توجه به بحران کرونا و به‌هم‌ریختن اقتصاد جهانی، مسئله رکود تعمیق شده و تورم نیز افزایش پیدا می‌کند و عملا این افزایش‌ها در اثر تورمی که ایجاد می‌شود، خاصیت خود را برای بازنشستگان و مستمری‌بگیران از دست می‌دهد، اما به لحاظ روانی، افراد به‌ طور نسبی در کوتاه‌مدت اظهار رضایت خواهند کرد، اما در بلندمدت قدرت خرید خود را از دست می‌دهند.

  افزایش هزینه‌های زندگی، چاره‌ای جز افزایش حقوق نگذاشت

رزاق صادق، عضو سابق هیئت‌مدیره و قائم‌مقام مدیرعامل وقت و مشاور ارشد سابق وزارت رفاه و تأمین‌اجتماعی،  درباره بار مالی این همسان‌سازی بر بودجه دولت نیز می‌گوید: درحال‌حاضر هزینه‌های زندگی به‌شدت افزایش یافته است و ناچار هستیم که از منظر عدالت اجتماعی، شاهد افزایش حقوق بازنشستگان که درآمد دیگری جز حقوق مستمری خود ندارند، باشیم.صادق در ادامه با اشاره به اینکه در بودجه از منظر ریالی مشکلی نداریم، ادامه می‌دهد: آنچه در بودجه مشکل است مربوط به درآمدهای ارزی است که به فروش نفت بازمی‌گردد، اما درکل آنچه از این محل ممکن است بر دولت تحمیل شود بسیار کمتر از هزینه‌هایی است که از ناحیه بحران کرونا و بار مالی درمان و حتی پرداخت مستمری فوت‌شدگان بازنشستگان به دولت فشار آورده است. بنابراین هرچند که بار مالی برای دولت خواهد داشت، اما اجتناب‌ناپذیر است.عضو سابق هیئت‌مدیره سازمان تأمین‌ اجتماعی همچنین درباره وضعیت تأمین اجتماعی که در همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در نظر گرفته نشده است، می‌گوید: تعیین حقوق بازنشستگان در تأمین اجتماعی کاملا وابسته به تصمیم شورای‌عالی کار و تعیین حقوق حداقل دستمزد کارگران است که هنوز وضعیت آن روشن نشده و با توجه به بحران کنونی این سازمان در شرایط اقتصادی حال‌حاضر، اصلا مشخص نیست که افزایشی در نظر گرفته می‌شود یا خیر، مگر آنکه از محل فروش اموال شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی) این افزایش را داشته باشد، اما قطعا مبلغ آن اگر در نظر گرفته شود، بیش از پنج هزار میلیارد تومان نخواهد بود.

  صندوق‌های بازنشستگی روزبه‌روز زیان‌ده‌تر می‌شوند

علی ظفرزاده، عضو سابق هیئت‌مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی (شستا) نیز  در این زمینه می‌گوید: دولت در سال‌های گذشته توجه کافی به وضعیت صندوق‌های بازنشستگی نداشته است و همین امر سبب شد تا منابع صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری روزبه‌روز کاهش یافته و زیان‌ده‌تر شده است.ظفرزاده با اشاره به شرکت‌داری این صندوق‌ها می‌افزاید: یک‌سری شرکت‌هایی که به این صندوق‌ها واگذار شد، بسیار بد اداره شدند. صندوق به‌جای آنکه با منابعی که از بازنشستگان در طول سالیان گذشته دریافت کرده، خودگردان شود و به نقطه سربه‌سر برسد، با عدم نظارت کافی، انتصابات نابجا و عدم بازخواست از مدیران منصوب، زیان‌ده شده و اکنون بالغ بر 70 درصد منابع صندوق بازنشستگی کشوری از محل کمک‌های دولت اداره می‌شود که بسیار خطرناک است.عضو سابق هیئت‌مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی (شستا) ادامه می‌دهد: اکنون که این صندوق زیرمجموعه‌ای از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شده است هم وضعیت مناسبی ندارد، زیرا وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با مسائل کاملا متنوعی درگیر است و نمی‌تواند رسیدگی درستی به امور این صندوق داشته باشد.ظفرزاده در ادامه می‌گوید: در هیئت امنایی که برای رسیدگی به امور صندوق بازنشستگی کشوری در وزارت کار در نظر گرفته شده، امور به ‌صورت شکلی و صوری اداره می‌شود و عموما مدیرانی که منصوب وزیر کار هستند به مشکلات این صندوق ورود نمی‌کنند.

این پژوهشگر تأمین اجتماعی می‌گوید: از سویی بر اساس قانون، حقوق کارمندان و بازنشستگان باید متناسب با تورم سالانه، افزایش یابد، اما هرگز چنین نشده و پرداختی‌ها متناسب با توانایی مالی دولت بوده است. همچنین بازنشستگان باید 80 درصد حق شاغلان را دریافت کنند که هرگز اجرائی نشده است. از دیگرسو، کنترل تورم از سوی دولت‌ها به‌درستی اتفاق نیفتاده که همین امر فشار سنگینی بر حقوق‌بگیران وارد کرده است و در نتیجه آن، افزایش حقوق الزامی خواهد بود. در غیر این ‌صورت قاعدتا بازنشستگان هم در سال جاری به جمع معترضان افزوده خواهند شد.

ارسال نظر

 • فرهنگی بازنشسته
  ۱ ۳

  آخر نتوانستید عدالت اجتماعیرا برای رفع تبعیض وعدالت برای بازنشستگان کشوری فرهیخته وزحمت کش ومظلوم همیشه در صحنه انقلاب عملیاتی کنیدآیا زمان آن نرسیده است؟

 • ناشناس
  ۴ ۱

  ماهیانه انهمه حق بیمه میریزیم تادرسن پیری وناتوانی شرمنده اهل وعیال نباشیم

 • مستمری بگیر
  ۵ ۱

  امروز چهارشنبه ست هنوز خبری از جلسه ای که آقای نوبخت قرار بود با مسولان تامین اجتماعی بگیره خبری نیست

 • افسون
  ۵ ۰

  آیا مسلمانی راهم درنظرگرفتید

 • ahmad
  ۵ ۰

  دوستان هیچ مبلقی برا بازنشستگی تامین اجتماعی پرداخت نکنید دیگه هیچ اعتباری ندارد تمام.

 • ناشناس
  ۵ ۰

  اگر دولت محترم میخواد به کارفرما کمک کنه چرا از حقوق کارگر میزنه خودش کمکشون کارگر و بازنشسته تامین اجتماعی چه گناهی دارن؟

 • صفری
  ۵ ۰

  باسلام با این بی تفاوتی دولت نسبت به مستمری بگیران تامین اجتماعی ارام نخواهیم بود

 • ناشناس
  ۴ ۰

  باسلام.من مادرم باحقوق زیر700 هزارتومن تواین اوضاع که خودشم مریض واقعا چطوری زندگی کنه.به خدا تو خرج اولیه ی زندگی شون موندن.طور خدا یه فکری براشون بکنید واقعا زندگی شون به سختی میگذزه

 • مسعوده
  ۱۲ ۶

  سلام اقای نوبخت به نظر شما ادم درسن بازنشستگی سالمه یاهمش دوا دکتره شما به 1800میگید حقوق بخدا مردم بعداز خدا نونشون دست شماست انصاف داشته باشین شرمنده ایم ازصبح تا شب جلوی هرکس وناکس ابرو داریم رحم رحم رحم رحم دلسوزی دلسوزی دلسوزی طلب داریم

 • ناشناس
  ۱۲ ۲

  آقای نوبخت خودت میتوانید با 21درصد زندگی کنی دیگر شرمنده نمیخواهی بشوی فقط همین بازنشسته تامین اجتماعی

 • منیژه
  ۱۹ ۲

  مگر نون مستمری بگیران تامین اجتماعی ارزونتر از کشوریهاس یا مایحتاج دیگه بابا یکسان ازهمه رازیاد کنین مردیم والله ازاین بی سامانی فروردین تموم شد هنوز هیچی معلوم نیست شش ماه از سال قبل بحث بود هنوز به نتیجه نرسیدین الحمدالله بیشتر داروها خارج ازبیمه هست وهمه ازاد

 • ناصر موسوی
  ۲۵ ۷

  جناب آقای ردا
  با سلام لطفا دقیقا درصد افزایش حوق مستمری بگیران تامین اجتماعی در سال ۹۹ را بفرمایید.با تشکر
  از بازنشستگان

 • بدبخت
  ۱۷ ۲

  این همه هاشیه میرید متن های طولانی درباره اضافه حقوق مینویسید یک کلام خطم کلام بگید امسال چقد اضافه میشه محترمانه صغری کبری میچنید ادم گیج میشه انقدر کشش میدید ماها که هیچ بخاری نداریم بگیم چرا پس درست بگید چقدر ادم انقدر انتظار نکشه ولا بخدا عه حالم بهم خورد کی چی گفت کی چی میگه ولا بخدا بازی با کلمات

 • بیچاره
  ۱۲ ۳

  توروخدابه فکراین بازنشسته های تامبن اجتماعی باشین مابادوتابچه دانشجوبااین درآمدچطورزندگی کنیم

 • حمزه زاده
  ۶ ۱

  مگر میشود با حقوق 750 هزار تومانی زندگی کرد آن هم در سن پیری به ما هارحم رحم رحم کنید

 • ناشناس
  ۱ ۰

  باعرسلام

 • حسن
  ۷ ۰

  از قدیم گفتن یک سوزن به خودت بزن یک جواب دوز به مردم ولی شما به مردم بجای جوال دوز تیرآهن زدید ککتون هم نگرید فقط شعارمیدین ما مسلمان هستیم

  • حسین
   ۵ ۰

   مگه خون بازنشستگان کشوری رنگین تر از بازنشستگان تامین اجتماعی هست؟ چرا فقط به اونا بها میدن ؟ حداقل حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی رو خواهشا دو میلیون و هشت صد کنین

 • ناشناس
  ۲ ۰

  بازنشستگان تامین اجتماعی با این حقوق فقط باید نون و سیب زمینی بخورند همین

 • دربه در
  ۴ ۰

  با سلام چرا تکلیف اصافه حقوق مستمری بگیران تامین اجتماعی 99 را معین نمی‌کنید بعنوان مثال با این هزینه های سرسام آور اگه دندون ی مستمری بگیر بینوا درد اومد باید چکار کنه قطعا یا باید بکشه بندازه دور بی دندون بشه یا بخواد پر عصب کشی گنه یک میلیون وپانصد بده ی دندون درست کنه انصاف وجدانم خوب چیزیه متاسفم متاسفم متاسفم داد هوار به فریاد برس ای شمایی که دستت می‌رسد کاری بکن

 • ناشناس
  ۴ ۱

  فقط دعا کنید آه کسانی ک اینجوری مستمری میگیرن شما وخانوادتون نگیره با آبروریزی صدقه ک نمیدین

 • بتول منصوری
  ۴ ۰

  سلام خداوکیلی مامستمری بگیران تامین اجتماعی چه هیزم تری به دولت فروخته ایم که بااین سن سال اجازه میدهید دستمان را جلوی این آن درز کنیم یک عمر باآبرو سرکردیم خودتان را بگذارید جای ما

 • ناشناس
  ۲ ۰

  عجب روزگاری شده همه ماروخداآفریده شماآفریدگارخداروفرق میگذاریدبازنشسته تامین اجتماعی کاشکی هرگزنبودم

 • ناشناس
  ۲ ۰

  بازنشستگان تامین اجتماعی فروکش کردن کروناگرفتن حقمون ازدولت خاهدبود۳میلیون حرکت رفتن پیش رهبرانقلاب

 • ناشناس
  ۲ ۰

  سلام رهبرعزیزخبرهارودرست بشمانمی دهندچه ظلمی بمامیشه انشاالله خدمتت خاهیم رسدعرض میکنیم بازنشسته تامین اجتماعی

 • ناشناس
  ۲ ۱

  خدافریادرس مظلومان هست اینودرقرآن فرموده نامردان خلاصه رسواخاهندشددیرزودداره سوخت نداره بازنشسته تامین اجتماعی

 • ناشناس
  ۱ ۱

  سلام آقای نوبخت شمااگرنفر۱میلیونم بمابازنشسته تامین اجتماعی زیادکنی ۲سال نمیشه برمیگردبخودتون چون اکثرمون ۷۰سالیم

 • بازنشستهتامین اجتماعی
  ۱ ۰

  چرا فرق میذارید بین بازنشسته ها کشوری ولشکری خونشون رنگین تتره تامین اجتماعی ها ادم نیستن اشک واه پشت سرتونه از خدا بترسی د

 • ناشناس
  ۱ ۰

  بازنشستگان تامین اجتماعی ازمن فقیرگوش کنیدماباخنواده هامون ۱۵میلیون نفرفروکش کروناپیشبسوی رهبری فرزانه اطلاع رسانیکنید

 • ناشناس
  ۲ ۰

  وقتی کسی شکمش سیرباشه از بقیه چه خبرداره واگذارتون میکنیم به همون بالاسری که قاضیه ودرست قضاوت میکنه.چقدرحرف حرف حرف

 • ناشناس
  ۱ ۰

  لعنت بر ضایع کنندگان حق کارگر

 • ناشناس
  ۳ ۰

  اقای رییس جمهور بخدا بازنشستگان تامین اجتماعی هم ایرانی هستند،چرا این همه فرق بین دو هم میهن؟

 • ناشناس
  ۱ ۰

  عجب وزیری مابازنشسته های تامین اجتماعی داریم همیشه بقل دست آقایروحانیست ولی جرعت گفتن همسانسازی رو نداره

 • ناشناس
  ۱ ۰

  سلام ایابا۴۸۰تومن میشه نون خالی خرید

 • علیرضا
  ۲ ۰

  سلام مسولین گرامی بنظرتون هفصد تومن پول پفیلای بچتون میشه یکم خدارو در نظر بگیرین عدالت کجاس ا

 • ناشناس
  ۱ ۱

  با شما هستم نوبخت چرا فقط به بازنشستگان کشوری وام میدهید ما تامین اجتماعی ها ایرانی نیستیم ...

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلامم دوستان ببیند اضافه سالانه همه سطوح در فروردین داده شد بجز بازنشستگان تامیم اجتماعی یک ماه یا بیشتر اضافه ما رو میخوابونن بعد سود پول ما رو بعنوان کمک معیشتی قشر فقیر بین دویست تا شیصد هزار تومان از سود پول ما به مردم میدن خیال میکنن خیلی زرنگن...

 • ناشناس
  ۱ ۰

  باسلام مامنتظرخبرخوش دولتمردان درماه خداهستیم خداپشتوپناهتون بازنشسه سازمان تامین اجتماعی

 • ناشناس
  ۱ ۰

  همیشه بازنشستگان تامین اجتماعی محرومن از این قوانین ها اخه چرا یک کارگرا از اول که شروع بکار میکنه با شرایط سخت بازنشسته میشه این حق و نداره که با حقوق بازنشستگی بتونهاستراحت کنه

 • ناشناس
  ۲ ۰

  خدایا هر کسی که ظلم میکند خیر از بچه هاش نبینه الهی آمین

 • ناشناس
  ۰ ۱

  سلام آقای نوبخت ماه مبارک رمضان مابازنشسته های تامین اجتماعی پای تلوزیونیم که خبرخوش بشنویم خداخیرت بده دراین ماه عزیز

 • ناشناس
  ۱ ۰

  سلام بازنشستگان تامین اجتماعی چشم براه همسانسازیه حقوقشان میدهیددولتمردان عزیزمارودریابیدسپاسگذاریم

 • علیرضا
  ۰ ۰

  سلام دوستان عزیز. اطلاع رسانی کنید که در آرامش چندصد هزار نفری از خانواده مستمری بگیران تامین اجتماعی بطرف رهبر عزیزمان بریم چون به ایشان دروغ میگن. باید خودمون بریم خدمت ایشان حقایق رد بگیم

 • ناشناس
  ۳ ۰

  در حق مستمری بگیران ظلم میکنید این کشور بی صاحبه

 • ناشناس
  ۱ ۱

  اخه مگه ما بازنشسته های تامین اجتماعی با دیگران فرق داریم..نه میتونیم خوراک بخوریم.نه میوه نه دارو.نه زندگی.اخه این چه عدالتی که بوجود اوردید.ما هم انسانیم..تو رو خدا به فکر ما هم باشین.دیگه کارد تا دسته تو استخوانه.یه وزیز یا مدیر مدبر بزارین تا چاره کنه.خسته شدیم از حرفهای شما که همش میگین ورشکسته ایم نداریم..پس ما داریم..

 • ناشناس
  ۲ ۰

  سلام آقای نوبخت لطفاماروازسردرگمی حقوقمون وهمسانسازیمون اطلاع دهیداعصابمون داغونه ممنون

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بنام خداوند بزرگ مابازنشستگان سازمان تامین اجتماعی رودریابیدبزرگواران منتظرهمسانسازیتون هستیم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  واقعا مایه تاسف است که مستمری بگیران و بازنشستگان تامین اجتماعی در چارت قانونی هرگز قرار نمی گیرند و جزو ترد شدگان هستند چرا۰۰۰لطفا به فکر این عزیزان باشید.

 • بازنشسته
  ۱ ۰

  چرا اینقدر فرق بین ما و بازنشستگان کشوری. میدارید هر سال اضاف حقوق هر سال اختصاص وام حقوقشون همیشه یک نا یکمیلیون از ما بیشتره هرساله وام درست حسابی براشون اختصاص میدهید پس ما با این گرونی چکار کنیم

 • ناشناس
  ۱ ۰

  سلام زنی هستم مستمری بگیر بادوفرزند هیچ شغل دیگه آیی ندارم خداروخوش میاد بااین گروهی یک میلیون وخورده آیی بگیرم شما مسلمان هستید

 • ناشناس
  ۱ ۰

  سلام بازنشستگان تامین اجتماعی منتظرتصمیم خداپسندانه دولتیها ومسءولین تامین اجتماعی دراین ماه مبارک رمضان هستیم یاعلی ع

 • شهنام
  ۱ ۰

  مسئولین راه فرار و بهانه برای خودشان راحت درست می کنند در حالی که کشوری و لشکری فقط از دولت می خورن و مصرف کننده نتیجه زحمات کارگر هستند . اگر کارگر نبود از کجا خرج می کردید

 • صادقی
  ۰ ۰

  ایا این مملکت امام زمان دولت به صندوق لشکری وکشوری بوجه داری امابدهی تامین اجتماعی را نمیده چرا چون اسمش کارگر نمایند دلسوز نداره فریادرس نداره

 • ناشناس
  ۰ ۰

  جای تاسف دارد تامین اجتماعی نمیتواندحق مستمری زنان سرپرست خانوار بگیرد خودتان را جای ما بگذارید خداانصافتان دهد

 • ناشناس
  ۰ ۰

  به دادمستمری بگیران تامین اجتماعی برسید تراخدا خیلی سختی میکشیم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  پس کی میخواین بداده طبقه کم درامد برسبن مملکتی که سانت سانتش ثروته چرا باید حقوق مستمری بگیران وافزلیس اون براتون اینقدر سخت باشه بابا خجوالت بکشین دیگه یه روزی گریبان همتونا میگیرن این مردم

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری