کد خبر 426909

کیت‌‌ ایرانی تشخیص کرونا آماده عرضه جهانی

مدیر توسعه کسب و کار یک شرکت دانش‌‌بنیان ایرانی از ساخت کیت تشخیصی کرونا خبر داد و گفت: این کیت در اختیار آزمایشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت قرار گرفت. در حال حاضر شرایط عرضه ۸۰ هزار کیت در هفته با توجه به شرایط آزمایشگاه‌های منتخب وجود دارد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم ؛ وحید یونسی، مدیر توسعه کسب و کار شرکت پیشتاز طب زمان، از مجموعه شرکت‌های دانش بنیان پیشگام در حوزه سلامت، درباره روند ساخت این کیت تشخیصی کرونا اظهار کرد: تیم تحقیق و توسعه شرکت از همان نخستین روزهای شیوع بیماری و پس از انتشار فراخوان همکاری توسط معاونت علمی و فناوری تحقیقات خود را در این حوزه آغاز کرد. 

وی افزود: محققان و متخصصان شرکت تمام‌‌وقت و با تمام توان روی این موضوع متمرکز شدند و دستورالعمل‌ و تجربه جهانی برای تشخیص ویروس کرونا خصوصا دو کشور پیشرو در تولید کیت‌های تشخیص کرونا یعنی آمریکا و چین را به کار بردیم. اکنون شرایط عرضه 80 هزار کیت در هفته با توجه به شرایط آزمایشگاه‌های منتخب وجود دارد البته آمادگی خود جهت تحویل400 هزار تست تشخیص نیز طی ماه آینده را اعلام کرده‌‌ایم.

وی تصریح کرد: با این محصول، بیماری کووید 19 به صورت قطعی در بیماران مشکوک تشخیص داده می‌شود. این کیت ژن‌های اختصاصی ویروس را مورد هدف قرار داده و پس از انجام تست مراحل تست وجود ویروس در نمونه افراد مشخص می‌‌شود.

یونسی یادآور شد: در حال حاضر نیز مراحل تولید انبوه را با موفقیت پشت سر گذاشته‌ایم و با دریافت مجوزهای لازم آماده عرضه محصول به آزمایشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت هستیم

وی با بیان اینکه پخش کیت‌ها را بر اساس اولویت‌های وزارت بهداشت خواهد بود، خاطرنشان کرد: از نظر دقت، عملکرد و زمان تشخیص این محصول کاملاً مشابه نمونه‌های با کیفیت خارجی است همچنین این محصول در آزمایشگاه‌های مرجع وزارت بهداشت با موفقیت تست شده و مجوز فروش دریافت کرده است.

به گفته وی، زمان انجام تست 2 ساعت است و با عرضه و تداوم محصولات بومی و متناسب با امکانات آزمایشگاه‌‌های صلاحیت‌‌دار تحت پوشش وزارت بهداشت، در زمان ارائه نتایج، بهبود حاصل خواهد شد.

گفتنی است با این اقدام دانش بنیان‌ها نیاز کشور به کیت تشخیص کرونا رفع شد‌. به گونه‌‌ای که پس از رفع نیاز کشور می‌‌توانیم صادر کننده محصول باشیم. درخواست‌ها از کشورهایی برای خرید این محصول وجود دارد. محققانی از فناوری زیست داده‌‌ورزی، بیولوژی مولکولی و ویروس‌‌شناسی در طراحی این کیت‌ها مشارکت داشتند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر