کد خبر 423505

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

بررسی پرونده بسته معیشتی در سال۹۸/ اولین یارانه معیشتی سال۹۹ چه زمانی پرداخت می‌شود؟

از آبان ماه تا کنون حدود ۷۵میلیون خانوار ایرانی در ۴مرحله بسته معیشتی دریافت کردند که این تعداد از ۱۸ میلیون خانواده آغاز و به ۱۹.۲میلیون خانوار در اسفندماه رسید.

اقتصادآنلاین - صبا نوبری؛ آذرماه سال جاری بود که دولت پس از افزایش قیمت بنزین تصمیم گرفت درآمد حاصل از این افزایش قیمت را در قالب کمک‌های نقدی تحت عنوان یارانه معیشتی به مردم پرداخت کند.

این تصمیم بسیار ناگهانی و بدون اطلاع قبلی گرفته شد و رییس سازمان برنامه و بودجه در یک نیمه شب خبر از افزایش قیمت بنزین و پرداخت یارانه معیشتی داد.

تصمیمی که موافق و مخالفان زیادی داشت. عمده مخالفت‌ها از این دست بود که بسته معیشتی هم به سرنوشت یارانه نقدی دچار خواهد شد و مبلغ 55هزار تومان یارانه معیشتی که به هر فرد پرداخت می‌شود نه تنها ارزشی ندارد بلکه با افزایش تورم بی‎ارزش‌تر هم می‌شود و علاوه بر آن با افزایش نقدینگی در دست مردم به تورم فعلی دامن هم می‌زند.

البته برخی کارشناسان هم معتقد بودند شیوه پرداخت این درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین بهترین گزینه موجود برای رساندن یارانه پنهان بنزین به مردم است.

درمرحله اول دولت اعلام کرد 60 میلیون ایرانی که شامل 18 میلیون خانوار می‌شوند یارانه معیشتی را دریافت می‌کنند و به هر خانوادده تک نفره 55هزار تومان، دو نفره 103هزار تومان، خانوار 3نفره 138هزار تومان، خانوار 4نفره 172هزار تومان و خانواده 5 نفره و بیشتر ماهانه 205هزار تومان پرداخت خواهد شد.

البته از همان مرحله اول اعلام شد که کسانی که فکر می‌کنند باید مشمول دریافت یارانه معیشتی بشوند می‌توانند اعتراض خود را ثبت کنند که این بررسی و تشخیص دوباره هم با مشکلات فراوانی همراه بود.

در مرحله دوم که دهم دی ماه 98 پرداخت شد، تعداد این خانواده ها به 18.1 میلیون افزایش یافت و در مرحله سوم هم 757هزار 324 خانوار دیگر یعنی 2میلیون و 247هزار و 947 نفر که اعتراض آن‌ها مجددا بررسی شده بود کمک معیشتی اول و دوم و سوم را به صورت همزمان دریافت کردند و درمرحله چهارم که دهم اسفندماه به حساب مشمولان واریز شد و آخرین یارانه معیشتی سال 98 هم بود 286هزار و 149 خانوار جدید به معیشتی بگیران اضافه شدند تا به این ترتیب حدود یک میلیون و 750 خانوار به تعداد معیشتی بگیران از اول سال اضافه شود.

در مجموع تا کنون حدود 75میلیون خانوار ایرانی در 4مرحله یارانه معیشتی دریافت کرده‌اند و آنطور که سخنگوی ستاد معیشتی خبر داده است در خرداد و آذرماه سال آینده بقیه اعتراض‌ها هم بررسی خواهد شد.

همچنین مدتی قبل گمانه‌هایی راجع به ادغام یارانه‌های نقدی و معیشتی زده می‌شد که مجلس آن را منتفی اعلام کرد و آنطور که به نظر می‌رسد یارانه معیشتی بعدی که پنجمین مرحله و اولین بسته معیشتی سال 99 خواهد بود باید دهم فروردین ماه به حساب مشمولان واریز شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • آرمان
  ۱ ۰

  خیلی جالبه لر جی َ چ میکتس حالا فلان.. به ضررتونه باز نمیکنه یعتی مطلبو پیچوندن.... خوبه درست میشه

 • ناشناس
  ۱ ۰

  دولت بی تدبیر وبی خرد روحانی مملکت رابه فنا کشید وای بر تو

 • Mofd
  ۰ ۰
  وام معشیتی امشب واریز میشه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلام من کشاورزم از دهات یارانه معیشتی نکردم چون چند پلاک ماشین فروخته شده بنام خودم بخدا نصف انها فروختم به آشنا پلاک تعویض نکردن الان نیسان وتراکتور دارم واز پدرم وبراردرم جدا شدم خانواده پنج نفره هستیم یارانه معیشتی لازم داریم

 • مسعود قمری
  ۰ ۰

   متن واقع عجب کمکی کردن من سرپرست5نفر هستم شغل ازاد دارم بیکارهستم چرابرای من واریز نکردند

 • عماد فرطوسی
  ۰ ۱

  من بیکار هستم .چرا برایمان بسته معیشتی پرداخت نکردید.

 • آقای زیبایی گنبدکاووس
  ۰ ۰

  درود.چرااونهایی که فقط یه ماشین زیرپاشونه بابا شغل به درد نخور که به خاطر جواز کسب داشتن باید بسوزیم هیچ درآمدی هم نداره معیشتی نمیدن.خواهشمندیم بیشتر بررسی کنین.یابه هیچ کس ندین یا به همه مساوی بدین.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  انشالله خدا جوابگوتون باشه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ببخشید چرا یارانه معیشتی سال98 که نگرفتیم به یارانه این ماه یعنی سال 99 اضافه نمکنین