{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 414401

مدیر اندیشکده حکمرانی شریف مطرح کرد:

مدیر اندیشکده حکمرانی شریف گفت: باید الگوی حکمرانی فعلی را اصلاح و به نسل جدید حکمرانی، گذار کنیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، علی مروی در گفت و گوی ویژه خبری با اشاره به اینکه با فروش نفت بیشتر,‌ اتفاق ویژه‌ای نخواهد افتاد، افزود: فروش نفت مانند مسک‌ن عمل می‌کند و تنها مشکلات فعلی را می‌پوشاند.

وی گفت: همانطور که در بیانیه گام دوم انقلاب اشاره شده است، به خودسازی در سطح الگو‌های حکمرانی، جامعه پردازی و تحول سازی، نیاز داریم.

مروی افزود: در الگوی حکمرانی فعلی ممکن است به صورت موقتی بهبودی در معیشت مردم اتفاق بیفتد.

وی با اشاره به اینکه از اشتباهات، درس نمی‌گیریم، گفت: الگوی حکمرانی که از دهه‌های گذشته داشتیم مبتنی بر کنترل درونی افراد بوده است، اما در سال‌های اخیر، کنترل درونی افراد تصمیم گیرنده پاسخگو نیست و ما باید از حکمرانی مبتنی بر اعتماد فردی به سوی حکمرانی اعتمادساز حرکت کنیم.

مروی اضافه کرد: با ظهور فناوری‌ها و شبکه‌های اجتماعی جدید باید شیوه حکمرانی به نحوی باشد که اعتماد اجتماعی برای آن مهم و در گام بعد، حکمرانی باید اجتماعی باشد.

مدیر اندیشکده حکمرانی شریف با تاکید بر اینکه اعتمادسازی برای جامعه، مقوله مهمی است، گفت: بحران تصمیم گیری داریم یعنی تصمیمات کلیدی به اندازه‌ای به تعویق می‌افتد و ملاحظات بازیگران مهم بدنه حاکمیت، عرصه را به جایی می‌برد که معمولاً یکی از بدترین گزینه‌های روی میز انتخاب می‌شود مانند طرح بنزین.

وی ادامه داد: متأسفانه در الگوی حکمرانی فعلی، ساز و کار و نهاد‌هایی طراحی نکردیم که خطر تصمیمات کلیدی را میان بازیگران مختلف توزیع کند و منافع حاصل از آن هم به بازیگران مختلف برسد.

مروی گفت: امکان بروز تعارض منافع در سطوح مختلف حکمرانی فعلی وجود دارد که باید برای آن چاره اندیشی شود.

وی با انتقاد از نحوه قانونگذاری در مجلس شورای اسلامی افزود: ازدحام شدید قوانین را داریم که زمینه را برای تفسیر، امضا‌های طلایی و فساد باز می‌کند.

مروی گفت: دستگاه‌های متولی باید تصمیمات خود را بهینه سازی کنند و به گونه‌ای عمل کنند تا مردم، همراه آن‌ها شوند.

مدیر اندیشکده حکمرانی شریف تأکید کرد: باید متناسب با گام دوم انقلاب به نسل جدید حکمرانی، گذار کنیم و به نهاد‌های پایدار حاکمیتی مانند شورای نگهبان توصیه می‌کنم در این زمینه پیشقدم شوند تا این گذار به نهاد‌های انتخابی تسری پیدا کند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری