کد خبر 411153

راهکاری برای افزایش درآمدهای ارزی

یک کارشناس اقتصادی کشور گفت که تمرکز بر بخش کشاورزی و صادرات محصولات آن می‌تواند مشکلات ناشی از تحریم را حل کند. باید کشاورزی را بهره‌ور کرد تا بتوان از مزایای آن استفاده کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، هادی سلیمی زاده - کارشناس اقتصادی - در حضور در برنامه پایش با موضوع راه های بهره وری و توسعه تولید محصولات کشاورزی با تاکید بر نزدیک شدن به کشت محصولات کشاورزی، تصریح کرد: هر سال با نزدیک شدن به این زمان، برخی مسئولین از جمله رئیس سازمان محیط زیست با کشاورزی به علت خشکسالی مخالفت می‌کنند. اما در واقعیت کشاورزی در ایران صرفه اقتصادی دارد.

وی گفت: در ۸۰ سال گذشته سهم کشاورزی در اقتصاد و اشتغال در دنیا در حال کم شدن است که برخی آن را دور شدن کشورها از کشاورزی تفسیر می کنند. ولی با توجه به متورم شدن اقتصاد این تفسیر درست نیست.

سلیمی زاده افزود: بهروه وری کشاورزی طی ۸۰ سال اخیر با افزایش سرمایه گذاری در این حوزه، رشد قابل توجهی داشته است. به عنوان مثال اتحادیه اروپا ۵۰ درصد بودجه حمایتی خود به کشور ها را به حوزه کشاورزی اختصاص داده است.

سلیمی زاده با بیان اینکه در سند راهبردی امنیت ملی آمریکا نیز بر حوزه کشاورزی تاکید شده، گفت: آمریکا از بخش کشاورزی حمایت می کند و به دنبال تفاهم با کشور هند برای این موضوع است.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: متوسط نرخ رشد سالانه بخش کشاورزی از سایر حوزه ها در دنیا بالاتر است که خود نمایانگر توجه کشورهای جهان به این حوزه است.

سلیمی زاده با بیان اینکه آمریکا، ۱۱ برابر نیاز خود را محصولات کشاورزی تولید می کند، گفت: کشورهای آلمان، فرانسه و روسیه نیز از این قاعده مستثنی نیستند. در ایران نیز متوسط ۶ دهم نیاز کشور محصولات کشاورزی تولید می شود که باعث واردات این محصولات در کشور شده است.

وی افزود: کشورهای پیشرفته ۳ برابر میانگین کل کشورهای دنیا زمین برای کشاورزی اختصاص داده‌اند و توجه ویژه به کشاورزی را نشان داده‌اند. به عنوان مثال کشور هلند که از سه استان شمالی ایران کوچکتر است، توانسته با استفاده از صادرات محصولات کشاورزی ۱۱۰ میلیارد دلار درآمد کسب کند که تقریبا ۲ برابر درآمد نفتی ایران است.

سلیمی زاده افزود: مدیریت منابع آب در گذشته در کشور ما منحصر به فرد بوده است که نمونه آن را در قنات ها مشاهده می کنیم. اما در حال حاضر از نظر مدیریت این منابع ضعیف ظاهر شده ایم و همین مسئله باعث مخالفت با کشاورزی شده است.

این کارشناس اقتصادی بیان کرد: بحث مهم در برنامه‌ریزی کشاورزی، حدنگاری این بخش است. در حال حاضر کسی از میزان زمین های کشاورزی اطلاع ندارد و این مسئله باعث شده است که نتوانیم در خصوص کشت محصولات مختلف برنامه ریزی دقیقی داشته باشیم. نمونه این عدم برنامه‌ریزی در کمیاب شدن یا وفور برخی محصولات کشاورزی مشاهده می شود.

وی ادامه داد: سامانه های کاداستر و حد نگار در لحظه می توانند بیان کنند در کدام زمین ها چه محصولاتی کشت می شود. اما در حال حاضر این اطلاعات در کشور موجود نیست. وظیفه جهاد کشاورزی جمع آوری این اطلاعات در کشور است. چرا که نمی توان بدون داشتن این آمارها برنامه ریزی در حوزه کشاورزی انجام داد.

سلیمی زاده با بیان اینکه عدم وجود این آمارها باعث برهم خوردن بازار و صادرات کشور شده است، گفت: در برخی اوقات صادرات بعضی از محصولات کشاورزی به علت کمیابی در بازار داخل ممنوع می شود. این مسئله ناشی از عدم وجود سامانه ها در بخش کشاورزی است که در بلند مدت باعث ضرر اقتصادی به کشور و صادرکنندگان شده است.

وی افزود: خیلی از کشورهای همسایه ما وارد کننده محصولات کشاورزی هستند اما به دلیل عدم وجود برنامه، نتوانسته‌ایم از این بازارهای بکر و صادراتی استفاده کنیم.

این کارشناس اقتصادی گفت: مدیریت کشت، اصلی ترین بحث در موضوع کشاورزی است. برای مدیریت کشت باید به سمت تامین مالی قراردادی برویم. همچنین باید تعرفه‌ای واردات محصولات کشاورزی نیز اصلاح شود تا به توسعه تولیدات کشاورزی کمک کند. در صورت بهبود کشاورزی در کشور می‌توان به حل شدن مشکل اشتغال نیز امیدوار بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر