کد خبر 410147

توسعه مناسبات اقتصادی ایران و فیلیپین

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران و نماینده ویژه رئیس جمهور فیلیپین ضمن آمادگی برای گسترش مناسبات اقتصادی دو کشور، در زمینه اعزام نیروی مختصص دو کشور نیز اعلام آمادگی کردند.

به گزارش اقتصادآنلاین ، محمد شریعتمداری در دیدار با عبدالله مامائو فرستاده ویژه رئیس جمهور فیلیپین، با تاکید بر اینکه اسلام منادی صلح و جمهوری اسلامی ایران نیز منادی دین اسلام است، افزود: دنیا در منطقه شاهد صلح و ثبات بود تا اینکه دولت آمریکا سند برجام را کنار گذاشت.

وی ادامه داد: ایران همیشه خواستار صلح در منطقه بوده است زیرا دنیا در صلح و آرامش می‌تواند به رشد و بالندگی دست پیدا کند.

شریعتمداری با بیان اینکه ایران با هر گونه اقدام تروریستی در جهان مخالف است افزود: در زمینه تروریسم کشور ما ضربات زیادی را متحمل شده، با کمال تأسف در اقدامی بسیار عجیب از سوی رژیم آمریکا، سردار سپهبد سلیمانی که پرچم دار مبارزه با تروریسم بود و منطقه را از وجود داعش پاک کرد، توسط راکت‌های خارجی در کشور ثالث به شهادت رسید.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: امروز شهید سردار سلیمانی نه تنها، نماد فرمانده شجاع در منطقه بلکه مایه افتخار همه آزادگان در جهان است.

وی با قدردانی از دولت فیلیپین به خاطر رأی منفی به قطعنامه حقوق بشری علیه ایران افزود: این واقع بینی و استقلال ستودنی است و ما با قاطعیت مداخله آمریکا را در دنیا محکوم می‌کنیم.

شریعتمداری در ادامه با اشاره به زمینه‌های همکاری مشترک دو کشور از جمله در حوزه اشتغال اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران از استفاده از نیروی کار تحصیلکرده و متخصص دو کشور استقبال می‌کند و می‌توانیم در این زمینه سند همکاری فی مابین دو کشور امضا کنیم.

شریعتمداری تاکید کرد: ما به تبادل تجربیات در رابطه با اعزام نیروهای تحصیل کرده دو کشور علاقمند هستیم.

وی به زمینه‌های اقتصادی گوناگون برای همکاری دو کشور از جمله در حوزه تولید دارو، فعالیت‌های پتروشیمی، فولاد و گردشگری اشاره کرد و افزود: بسیاری از این شرکتها در مجموعه اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی فعال هستند و می‌توانند با فیلیپین همکاری کنند.

شریعتمداری همچنین تاکید کرد: با امضای یادداشت تفاهم زمینه استفاده و هدایت نیروی کار رسمی فراهم می‌شود.

در ادامه این دیدار، عبدالله مامائو نیز بیان داشت: یکی از اقدامات مهمی که جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری‌های اسلامی انجام داد حمایت از مسلمانان فیلیپینی و حل مشکلات آنها بوده است.

وی با اشاره به اشتغال هزار فیلیپینی در ایران گفت: فیلیپینی‌های مقیم ایران رفتارهای ایرانیان را توأم با احترام می‌دانند و از زندگی در اینجا بسیار خرسند هستند، من نیز از طرف دولت فیلیپین از شما بسیار سپاسگزارم.

عبدالله مامائو همچنین بر همکاری‌های دوجانبه و تبادل تجربه در زمینه‌های آموزشی، کار و اشتغال تاکید و اظهار داشت: با افزایش سطح همکاری در این زمینه‌ها می‌توان مردم دو کشور را به یکدیگر نزدیک کرد.

وی آمادگی کشورش را برای امضای یادداشت تفاهم همکاری با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد و گفت هماهنگی‌های لازم را با وزارت کار و اشتغال فیلیپین انجام خواهم داد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر